Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Seznam článků

Seznam článků

ONJ: Nejznámější nádraží bez cestujícíchONJ: Nejznámější nádraží bez cestujících

17.7.2014 - Je to nádraží, o kterém už skoro každý slyšel, ale málokterý z cestujících na něm opravdu byl. Soupravy sem zajíždějí prázdné. Tři písmena - ONJ - označují komplex provozů a zařízení pro zajištění provozního servisu. Čištění, údržby a vyzbrojení vlakových souprav osobní železniční dopravy. Když jedete vlakem po trati 210 mezi pražskými Vršovicemi a Krčí, máte po Odstavném nádraží jih velmi pěkný rozhled. »

Cesta železniční jízdenky od podepsaného papírku k čipům a kódůmCesta železniční jízdenky od podepsaného papírku k čipům a kódům

26.6.2014 - Výrobní cena lepenkových jízdenek a technologie byla poměrně vysoká. Podobně jako u výrobní ceny mincí nízké nominální hodnoty se u malých tarifních relacích (režijního jízdného) nebezpečně blížila hodnotě uvedené na jízdence. Tyto jízdenky se dnes staly sběratelskou raritou, kteá mile připomíná staré dobré časy. Vývoj však šel dál a moderní železnice proto nyní spoléhá na elektronické technologie. »

Fenomén (nejen) posledního desetiletí: řídicí vozyFenomén (nejen) posledního desetiletí: řídicí vozy

12.6.2014 - Žádný jiný typ vozidla u nás nezaznamenal v posledním desetiletí tak ohromný rozmach jako řídicí vozy. Přestože se užívají u zahraničních železnic již od 30. let a značného rozšíření se dočkaly s nasazením moderních trakcí po druhé světové válce, v Československu na růžích ustlány neměly. Snad obava z vykolejení sunutého vlaku při velké rychlosti, možná strach z následků při srážce lehkého řídicího vozu s těžkou lokomotivou byly příčinami, že jsme na první pravidelně nasazené řídicí vozy čekali až do druhé poloviny devadesátých let. V posledních letech dochází k jejich masovému rozšíření. »

Brněnské depo v Maloměřicích funguje padesát letBrněnské depo v Maloměřicích funguje padesát let

29.5.2014 - S přibývajícím věkem člověk stárne. S depem v brněnských Maloměřicích je to však obráceně. Přestože pamětníci jeho založení a začátků jsou již mimo aktivní službu, depo jako místo pro provoz a údržbu vozidel za roky omládlo a stále si udržuje přední místo mezi údržbovými základnami vozidel Českých drah a pozici největšího depa kolejových vozidel v Jihomoravském kraji. Omlazovací kúrou za ta léta prošly vozidla, dílny a jejich vybavení pro zaměstnance. »

InterCity: tradiční značka kvalitní dálkové dopravyInterCity: tradiční značka kvalitní dálkové dopravy

15.5.2014 - Před 35 lety odstartovala obchodní značka InterCity své úspěšné tažení po Evropě. Stala se symbolem moderního, komfortního, rychlého a především pro všechny skupiny zákazníků dostupného cestování na velké vzdálenosti. Nebyla v té době zcela nová. V Německu se objevila na přelomu 60. a 70. let. Tehdy však představovala jen rozšíření sítě transevropských expresů TEE a využívala ji malá skupina cestujících. Skutečnou revoluci cestování na železnici odstartoval právě rok 1979. Od té doby se označení InterCity rozšířilo na železnice mnoha evropských států. Národní železnice si značku IC přizpůsobily svým potřebám. »

Železniční stopy Bohumila HrabalaŽelezniční stopy Bohumila Hrabala

2.5.2014 - V současném grafikonu byly na počest Bohumila Hrabala pojmenovány rychlíky 949/950 Praha hl. n. – Hradec Králové hl. n. a zpět. Není to náhoda, vždyť proslulý spisovatel a pábitel by právě letos na jaře oslavil sté narozeniny. Jeho život i tvorba měly k železnici často blízko. Za druhé světové války pracoval mimo jiné jako výpravčí na Nymbursku a z prostředí dráhy si později do svých povídek a románů rád vypůjčoval postavy, příběhy i atmosféru. »

Revoluce řízení dopravy v Čechách se blížíRevoluce řízení dopravy v Čechách se blíží

3.4.2014 - Monumentální. To je asi nejvýstižnější výraz pro projekt Centrálního dispečerského pracoviště (CDP) Praha. Na 130 dispečerů v jedné směně má za šest let řídit dopravu na bezmála 2 200 (!) kilometrech tratí. V pětipatrové budově na pražské Balabence se bude nacházet nejvýznamnější centrum řízení železničního provozu u nás. Dálkové řízení takového rozsahu, nemající v zemi obdobu (a to i ve srovnání s dosud největším CDP Přerov), však vyžaduje mnohem vyšší úroveň zabezpečení. Projekt proto počítá s několika úrovněmi jištění systému proti případnému „blackoutu“. Fatální selhání by totiž mohlo znehybnit vlaky ve velké části republiky. »

Panťáky slouží neuvěřitelných padesát letPanťáky slouží neuvěřitelných padesát let

20.3.2014 - Ve svých začátcích, kdy se cestující tlačili na dřevěných sedačkách a v čele vlaku ČSD dýmaly parní lokomotivy, působily elektrické jednotky řad 451 a 452 svými moderními sedáky a elegantním tvarem skříne spíš jako přelud z budoucího století. V době, kdy se podle původních propočtů už měly vyřazovat z provozu, byly spolehlivým standardem. Dnes už v cestujících vyvolávají spíše archaický dojem, nicméně spousta železničářů si s nimi spojuje pozitivní emoce – možná i kvuli vzpomínkám na dětství a mládí. »

GSM-R Protěžované dítko z Evropy, které dobylo světGSM-R Protěžované dítko z Evropy, které dobylo svět

20.2.2014 - Zkratka GSM-R se v českém prostředí začala objevovat v prvních letech nového tisíciletí. Její význam pro budoucnost si zpočátku uvědomovali jen zasvěcení. Ostatní o systému nesprávně smýšleli jako o „mobilech pro ajznboňáky“, objevovaly se dokonce informace, že GSM-R zlepší signál mobilních telefonů pro cestující. Dnes je však jasno: vývoj GSM-R posunul oblast sdělovací a zabezpečovací techniky na železnici do jiné dimenze a nezůstalo jen u Evropy. Nic na tom nezmění ani fakt, že systém byl protlačován úředníky z Bruselu, což zpočátku vyvolávalo skepsi. »

Eurobarometr poodhalil míru spokojenosti se službami na železniciEurobarometr poodhalil míru spokojenosti se službami na železnici

6.2.2014 - Co nejvíce trápí zákazníka při cestách po železnici? Kde je v rámci Evropské unie spokojenost nejvyšší a kde naopak nejnižší? Jak si na tom stojí České dráhy? Na tyto otázky odpovídá rozsáhlý průzkum, který si nechala provést Evropská komise. Dokument sice přináší zajímavé údaje k zamyšlení, nicméně se nedá brát doslova. Velkou nevýhodou je změna metodologie oproti předchozímu průzkumu z roku 2011. »

 

Přejít na stranu: « |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18| »

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika