Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Seznam článků

Seznam článků

Horké léto ve ZC Velim ve znamení příjezdu žihadel ze SiemensuHorké léto ve ZC Velim ve znamení příjezdu žihadel ze Siemensu

14.10.2015 - Oba prázdninové měsíce v polabské nížině připomínaly počasím spíše Itálii nebo Španělsko, chybělo snad jen to moře. Teploty se šplhaly přes 35 stupňů, po dešti nebylo ani památky, tráva a stromy začaly žloutnout jako na podzim. Takové podmínky působí extrémní zátěž i v provozu ZC Velim. Určitě neplatilo, že by s rostoucí teplotou klesala poptávka po službách, spíše naopak. »

Doktoři dvojkolí odhalí i skrytou vadu aneb defektoskopie v praxiDoktoři dvojkolí odhalí i skrytou vadu aneb defektoskopie v praxi

23.9.2015 - České dráhy a její dceřiná společnost ČD Cargo provozují železniční kolejová vozidla prostřednictvím údržbových a opravárenských center, které svou činností ručí za to, že vozidla budou splňovat standardy bezpečnosti. Jednou z podmínek jak zajistit bezpečný provoz vozidel, je prevence předcházení nehodovým událostem, do které patří především provádění defektoskopických zkoušek součástí a konstrukčních celků vozidel. »

Vylepšené „velkoprostory“ míří do zkušebního provozuVylepšené „velkoprostory“ míří do zkušebního provozu

9.9.2015 - První dva prototypy modernizovaných velkoprostorových vozů řady Bdpee231 Českých drah z produkce Pars nova Šumperk (člen skupiny Škoda Transportation) budou nasazeny ve zkušebním provozu. Cestující se s nimi budou moci setkat v dálkové dopravě na trati Praha – Plzeň – Cheb. Po ukončení zkušebního provozu s cestujícími, které se očekává v průběhu letošního podzimu, by měly být zařazeny do souprav dálkových spojů na linkách Praha – Brno – Bratislava – Budapešť, Praha – Plzeň – Klatovy – Železná Ruda a Praha – České Budějovice – Linz. »

Noční spoje na Slovensko hrají barvami omlazených lůžkových vozůNoční spoje na Slovensko hrají barvami omlazených lůžkových vozů

9.9.2015 - Od poloviny srpna jsou postupně do souprav spojů EuroNight 444 a 445 Slovakia zařazovány modernizované lůžkové vozy řady WLABmee200 NG společnosti WAGON SERVICE travel. Vozy zakoupila tato slovenská společnost od ruského národního dopravce RŽD, kde nosily označení WLABmee62, v červnu 2015. Vozy následně podstoupily modernizaci, repasi a technické revize v ŽOS Vrútky a ŽOS Trnava. Nyní je již využívají naši cestující, přičemž servis na jejich palubách poskytuje společnost Wagon Slovakia Košice. »

Na přejezdu v Rájci-Jestřebí zkoušejí kamerové sdíleníNa přejezdu v Rájci-Jestřebí zkoušejí kamerové sdílení

26.8.2015 - Na frekventovaném železničním přejezdu ve stanici Rájec-Jestřebí na jižní Moravě se od minulého roku postupně zkouší nový kamerový systém. Je sice „jen“ bezpečnostním doplňkem, ale má svoji nezastupitelnou roli při identifikaci nehod či přestupků všech účastníků silničního provozu. Takových přejezdů s kamerami je sice v tuzemsku celá řada, ale z rájeckého, jako úplně prvního v České republice, může data využívat nejen správce železniční infrastruktury, ale současně také policie. »

Naše tiskárna v Olomouci sází na nový výkonný strojNaše tiskárna v Olomouci sází na nový výkonný stroj

12.8.2015 - Nedávná ekonomická krize silně zasáhla také polygrafický trh a zákazníci mají častěji zájem o menší náklady tisků, než tomu bylo v minulosti. To nahrává tiskárnám, které dokážou přizpůsobit technologie novému trendu. Objemy zakázek často nejsou výhodné pro tisk ofsetovou technologií na velkých a výkonných strojích, ale spadají spíše už do oblasti digitálního produkčního tisku, který má před sebou, ať už v laserové nebo injektové podobě, slibnou budoucnost. Jedna z takových tiskáren je součástí Zásobovacího centra Českých drah a sídlí v Olomouci. »

Železniční uzel v Břeclavi září novotou, vlaky zrychlilyŽelezniční uzel v Břeclavi září novotou, vlaky zrychlily

12.8.2015 - Na jednom z nejdůležitějších tuzemských železničních uzlů skončila druhá etapa celkové rekonstrukce. Díky ní zmizelo pověstné úzké hrdlo, které bylo příčinou pomalých jízd osobních i nákladních vlaků. Navíc se traťový úsek mezi Břeclaví a Modřicemi, resp. Lanžhotem, řídí dálkově od 30. března z centrálního dispečerského pracoviště v Přerově a ze všech nácestných stanic, s výjimkou Vranovic, zmizeli výpravčí. »

Systém ETCS Level 2: nový šperk Zkušebního centra VUZSystém ETCS Level 2: nový šperk Zkušebního centra VUZ

29.7.2015 - Další etapa modernizace Zkušebního centra Výzkumného Ústavu Železničního ve Velimi byla dokončena. Na konci června byla do provozu slavnostně předána technologie ETCS L2, která rozšířila první úroveň instalovanou již v letech 2003–2004. VUZ nyní svým zákazníkům nabízí možnost provádět zkoušky mobilních částí v úrovních L0, L1 a L2 včetně přechodů mezi nimi, čímž rozšířil spektrum nabízeného know-how o nejméně viditelnou, ovšem velmi významnou součást poptávaných testů. »

Hliníková čísla mizí z lokomotiv, nastává soumrak cedulí Hliníková čísla mizí z lokomotiv, nastává soumrak cedulí

10.7.2015 - Plechové smaltované, později odlévané tabulky s číslem patřily po desítky let neodmyslitelně na čela a boky vozidel. V poslední době je ale nahrazuje označení samolepicími číslicemi aplikovanými přímo na skříň stroje. Důvod? Sběratelská horečka a náklady na nahrazení stále častěji mizících tabulek nově odlitými. Cena za materiál a práci na jednu tabulku se pohybuje v řádech tisíců korun. Nastává soumrak klasických lokomotivních „cedulí“? »

Motorová Marfuša před deseti lety Česko nedobylaMotorová Marfuša před deseti lety Česko nedobyla

8.7.2015 - Hned zkraje roku 2005 se na kolejích ve zkušebním provozu objevila ruská motorová jednotka typu RA 731, v Česku vedená jako 835. Pronajaté vozidlo prošlo testy na tehdejším Železničním zkušebním okruhu a na tratích v okolí Prahy a zejména Brna, kde také zakotvila. První vlak řízený strojvedoucím Miroslavem Trávníčkem odjel druhé únorové pondělí (14. 2. 2005) po poledni z Brna hl. n. do Bohutic a mohl začít zkušební provoz s cestujícími. »

 

Přejít na stranu: « |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21| »

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika