Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Informační systémy musí sloužit plnohodnotně

Informační systémy musí sloužit plnohodnotně

6.8.2018 – autor: JIŘÍ KOCUR

Zhodnotit aktuální stav a zvolit další postup pro zajišťování plnohodnotného fungování audiovizuálních informačních systémů, s nimiž se cestující setkávají ve vlacích Českých drah. To byl hlavní úkol nedávného jednání pracovní skupiny specialistů z oblasti IT, kolejových vozidel a obchodu osobní dopravy.

Informační systémy musí sloužit plnohodnotně

Zástupci informovali rovněž o aktuálním stavu řešení některých provozních problémů, jako je například ne vždy správná datová komunikace mezi různými typy vozů navzájem a harmonogramu jejich řešení.

Jednání se uskutečnilo na konci června a svolal jej člen představenstva pro osobní dopravu Michal Štěpán. Připomněl, že správná funkce zařízení je rovněž vizitkou přístupu Českých drah ke svým zákazníkům. Zároveň se hovořilo také o připravovaných SW a HW úpravách vozidel za účelem sjednocení hlasitosti ve všech vozech na stejnou úroveň, aby se již nestávaly případy, kdy v každém voze soupravy je jiná hlasitost. To by mělo pomoci ke zvýšení akustické pohody zákazníků Českých drah během jejich cest. K tomu by mělo přispět i připravované SW řešení situace, kdy se na vlaku objeví více vozů nastavených jako MASTER (hlavní vůz) a akustické hlášení probíhá duplicitně přes sebe, což je velmi nepříjemné. Nově by takováto situace neměla nastávat a jednotlivé vozy tak nově dostanou vždy online ze serveru informaci, jestli jsou hlavní, nebo podřízené.

Jak s rezervacemi ve vlacích?

Poté se živě debatovalo o elektronických rezervačních systémech, kterými je vybaveno nejen mnoho našich vozů, ale používají ho i zahraniční dopravci, jejichž soupravy zajíždějí na naše území. Předmětem diskuze tak byl nejen online přenos dat na displeje rezervačního systému i během jízdy vlaku, ale především také komunikace mezi rezervačními systémy jednotlivých dopravců. Součástí jednání byla také optimalizace množství přenášených dat na jednotlivé vozy. Důvodem je nejen množství dat přenášených v zahraničí, ale také zrychlení přenosu. Jednotlivé vozy tak vždy dostanou jen informace platné pro konkrétní vůz namísto balíku dat pro celou soupravu.

Cílovým stavem je odpadnutí používání papírových lístečků, zejména u spojů ze zahraničí, které bohužel navíc často i zcela chybí. Řešila se také situace, kdy někteří cizí dopravci vůbec nemají své rezervační systémy připraveny na přenos dat ze svých systémů, a možným řešením by bylo, kdyby na vybraných linkách vše zcela zpracovával jen rezervační systém Českých drah ARES.

Člen představenstva ČD zodpovědný za úsek osobní dopravy Michal Štěpán vyjádřil nespokojenost s dobou trvání projednávání tohoto problému a vyzval přítomné, aby zlepšili komunikaci a nalezli efektivní řešení. „Tato technika musí fungovat, proto jsme ji požadovali. Lidský zásah musí být výjimkou, ne každodenním faktem,“ upozornil.

Další jednání se uskuteční počátkem října a účastníci pracovní skupiny budou předkládat konkrétní harmonogramy pro vyřešení dílčích úkolů. „Správným fungováním těchto systémů se významně odlehčí vlakovým četám, které tak budou mít více času na péči o cestující,“ uzavřel Štěpán.


Průměrné hodnocení (6 hlasů): 4.83

Další články této rubriky

ČD plánují zkoušky RegioPanterů na Bechyňce a LipenceČD plánují zkoušky RegioPanterů na Bechyňce a Lipence

18.9.2020 - České dráhy po dohodě se Správou železnic připravují zkoušky jednotek RegioPanter řady 650 na jihu Čech. Netradiční je místo chystaných testů – odehrají se na Lipence a Bechyňce. Druhá jmenovaná má navíc v tuzemsku zcela… »

ČD představily RegioMouse pro Moravskoslezský krajČD představily RegioMouse pro Moravskoslezský kraj

20.8.2020 - Vybrané motorové a přívěsné vozy řad 810 a 012 (BDtax 782) se v současnosti přestavují podle zadání Moravskoslezského kraje ve veselském závodě dceřiné společnosti Českých drah DPOV Přerov. První prototypovou soupravu zástupci… »

ČD pořídí až 90 elektrických lokomotivČD pořídí až 90 elektrických lokomotiv

19.8.2020 - České dráhy vyhlásily soutěž na dodávku až 90 moderních elektrických lokomotiv pro rychlost 200 km/h a provoz v Česku a ve střední Evropě. Národní dopravce uzavře s vítězem výběrového řízení rámcový kontrakt, z něhož hned… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika