Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Téma / Téma - všechny zprávy

Téma - všechny zprávy

Jízdní řád 2022: České dráhy nasadí nová vozidlaJízdní řád 2022: České dráhy nasadí nová vozidla

9.12.2021 - Nový jízdní řád bude ve znamení postupného nasazování zcela nových anebo modernizovaných vozidel. Obecně vzato, jízdní řády se v řadě krajů příliš nezmění, rozsah dopravy bude více či méně zachován, v některých regionech dokonce vzroste. Přinášíme přehled nejdůležitějších změn.

Celý článek »

 

Bechyňka se na konverzi zatím nechystáBechyňka se na konverzi zatím nechystá

24.8.2021 - Železnice spojující Tábor s Bechyní, legendární Bechyňka, se v dalších letech dočká změn. Kromě mnoha stavebních úprav se hovoří i o případné změně trakční soustavy, byť ne okamžité. V České republice unikátní stejnosměrné napájení s napětím 1,5 kV by časem mohlo nahradit konvenční, střídavé 25 kV/50 Hz. Technicky to sice je možné prakticky hned po chystané rekonstrukci, záležet však bude na požadavcích objednatele dopravy a dopravce. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Celý článek »

 

Léto na železnici: Speciální nabídky, cyklovlaky i nostalgieLéto na železnici: Speciální nabídky, cyklovlaky i nostalgie

9.7.2021 - Letní prázdniny jsou tu a s nimi ideální doba na výlety po nejrůznějších koutech naší země. České dráhy pro všechny cestovatele, kteří využijí vlak, i letos připravily zajímavé nabídky. Projet se ale můžete nostalgickými vlaky nebo se vypravit do turisticky atraktivních míst prostřednictvím cyklovlaků. A využít zároveň lze také cestovatelskou aplikaci ČD Vlakem na výlet.

Celý článek »

 

Příjem signálu GSM vylepší unikátní oknaPříjem signálu GSM vylepší unikátní okna

8.4.2021 - České dráhy budou prvním dopravcem v naší republice i ve střední Evropě, který nabídne cestujícím snazší telefonování a příjem dat v jedoucím vlaku. Stane se tak díky patentu společnosti Siemens, který umožňuje snadný průchod elektromagnetických vln o kmitočtech 500 MHz až 3,5 GHz využívaných sítěmi GSM. Nový typ oken je poprvé použit u 50 nejmodernějších vozů ČD určených pro spoje Západního expresu.

Celý článek »

 

Z Prahy do Drážďan se jezdí už 170 letZ Prahy do Drážďan se jezdí už 170 let

30.3.2021 - Když se podařilo Severní státní dráhu v roce 1845 prodloužit z Olomouce do Prahy, začalo se okamžitě pracovat na jejím pokračování do Drážďan. Jeden z nejvýznamnějších stavitelů železnice Jan Perner se už od roku 1842 zabýval tím, kudy vést dráhu z Prahy do saské metropole. Nakonec byla zvolena trasa podél toků Vltavy a Labe. Náročný terén ale neumožnil zprovoznění trati najednou. A tak mezi Prahou a Lovosicemi začaly jezdit vlaky 1. června 1850, do Ústí nad Labem dorazil první spoj o čtyři měsíce později a teprve 8. dubna 1851 se slavilo zahájení provozu celého mezistátního spojení Praha – Drážďany.

Celý článek »

 
 

Přejít na stranu:« 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 »

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika