Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Historie / Historie - všechny zprávy

Historie - všechny zprávy

Nevídaný útěk: Hranici prorazili vlakemNevídaný útěk: Hranici prorazili vlakem

8.11.2021 - Nedávno jsme oslavili sedmdesáté výročí průjezdu Vlaku svobody. Vlaku, který urychlil vznik železné opony. Připomeňme si příběh železničářů a jejich přátel, kteří se postavili režimu, ke svému útěku použili vlak ČSD a přes západní hranici mezi Aší a Selbem vcelku bez problémů převezli přes stovku lidí. Kromě iniciátorů akce a jejich rodin zůstaly ve svobodném Bavorsku další obyvatelé naší země.

Celý článek »

 

První z tunelů pod Vinohrady slouží pražské železnici už 150 letPrvní z tunelů pod Vinohrady slouží pražské železnici už 150 let

4.10.2021 - Staly se neodmyslitelnou součástí železnice v metropoli. Vlaky tudy projíždějí na Smíchov nebo na Benešov u Prahy a České Budějovice. Nejstarší z trojice Vinohradských tunelů, důležité spojnice hlavního nádraží a nedalekých Vršovic, právě slaví 150 let provozu. Vznikl ruční ražbou jako součást jednokolejné dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) z Prahy do Vídně v letech 1869–1871 a slavnostně zprovozněn byl 19. září 1871.

Celý článek »

 

Velký bejček se stal zachráncem lokálekVelký bejček se stal zachráncem lokálek

2.9.2021 - Lokálky v Československu v dávné minulosti obsluhovaly zastaralé a nevýkonné parní lokomotivy, které vozily smíšené vlaky velmi malou rychlostí. Problémem bylo také dědictví mnoha různých typů strojů, které byly vyrobeny vždy jen v malých sériích, často v jednotkách kusů. Tehdejší ČSD se proto rozhodly pro zavedení jednotného typu pro místní dráhy. Vznikly tak lokomotivy řady 423.0, které dostaly přezdívku Velký bejček. Od jejich zrodu letos uplynulo přesně 100 let.

Celý článek »

 

Před 30 roky se vrátily vlaky do příhraničíPřed 30 roky se vrátily vlaky do příhraničí

4.8.2021 - Na začátku června uplynulo třicet let od znovuotevření železničního hraničního přechodu mezi Železnou Rudou a bavorským Bayerisch Eisensteinem. Kulaté výročí si připomněli občané z obou stran hranice, regionální politici i železničáři. Jak to ale na hranici vypadalo před rokem 1991 a jak se po listopadu na Železnorudsku obnovení železničního spojení oslavovalo?

Celý článek »

 

Kraken s Karkulkou doplatil na dobu vznikuKraken s Karkulkou doplatil na dobu vzniku

30.6.2021 - Měly poměrně krátký život, nepatřily ani k představitelům vysoké spolehlivosti, a dokonce se také nikdy nezačalo s jejich sériovou výrobou. Přesto se prototypy elektrických jednotek řady 470 výrazně zapsaly do historie železniční dopravy v tuzemsku. Od vzniku těchto vlaků právě uplynulo třicet let. Na kolejích ani v muzeu je však už nespatříte.

Celý článek »

 
 

Přejít na stranu:« 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 »

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika