Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Seznam článků

Seznam článků

Dynamická dvojice šéfů řídí strojvedoucí pro půlku ČechDynamická dvojice šéfů řídí strojvedoucí pro půlku Čech

3.7.2013 - Bohuslav Dědeček a Aleš Pazdera z pražské Skupiny lokomotivních čet ČD Cargo jsou patrně nejmladšími zaměstnanci ve firmě, kteří mají na starosti celou agendu okolo strojvedoucích a trakčních vozidel. Čerstvý čtyřicátník Bohuslav a osmatřicetiletý Aleš řídí z pražské Libně veškerý pohyb vozidel a lidí takřka v polovině Čech. Navíc provozují vlastní webové stránky a facebookový profil. »

Vlakové čety v kopačkách na fotbalovém turnaji v BíliněVlakové čety v kopačkách na fotbalovém turnaji v Bílině

21.6.2013 - Takový fotbalový turnaj může být nejenom milým vytržením z pracovního stereotypu, ale i vítanou příležitostí pro utužení přátelských vztahů. Vlakové čety Českých drah ze všech regionů republiky se již tradičně v květnu scházejí, aby nejenom poměřily své síly na hřišti, ale aby si i příjemně „provětraly hlavu“. Kopačky nazul také šéf vlakových čet Petr Baroch, o jehož pohár se vlastně hrálo. »

Instruktor pro Německo pomáhá strojvedoucím do kondiceInstruktor pro Německo pomáhá strojvedoucím do kondice

10.6.2013 - Za současnou práci na dráze vděčí Zdeněk Mikeš své zálibě z dětství. Tehdy se svým kamarádem Zdeňkem Chrdlem, dnes ředitelem společnosti AŽD Praha, trávil bezpočet hodin u tratí a s modelovou železnicí. Není divu, že po základní škole začal studovat na dopravní průmyslovce a potom nastoupil hned do pražského depa a stal se specialistou pro provoz na německých tratích. »

Zaměstnanci na Osoblažce pečují o omlazenou mašinkuZaměstnanci na Osoblažce pečují o omlazenou mašinku

23.5.2013 - Jedinou úzkorozchodnou trať, na které provozují dopravu České dráhy, najdete ve Slezsku – v poměrně opuštěném koutu republiky nedaleko polských hranic. Podívali jsme se za našimi zaměstnanci, kteří se tu starají o pravidelný provoz, který svým charakterem připomíná tak trochu nostalgické jízdy. Jejich cílem je, aby se zde cestující cítili stejně dobře jako třeba v moderním vlaku na koridoru. »

Život po Studénce: ze strojvedoucího starostouŽivot po Studénce: ze strojvedoucího starostou

13.5.2013 - Lokomotiva 151.008 a 8. 8. 2008. Magické osmičky navždy změnily život Jiřímu Šindelářovi, který snad zázrakem přežil jednu z nejstrašnějších železničních katastrof v novodobých dějinách České republiky. Zkušený strojvedoucí se snažil v poslední chvíli zbrzdit rozjetý spoj EC Comenius před padajícím mostem ve Studénce. Bylo ale pozdě, nehoda si vyžádala mrtvé i zraněné. Jiří Šindelář sice z ČD odešel, železnici má však stále před sebou. V současnosti pracuje jako starosta středočeské obce Strančice, kudy neustále projíždějí CityElefanty. »

Šedá eminence a diplomat na nostalgických spojíchŠedá eminence a diplomat na nostalgických spojích

25.4.2013 - Orient expres, Šachový vlak, ČD Wellness. To jsou vlaky, které tradičně doprovází Stanislav Šalda z Břeclavi, který je na železnici už dvacátým třetím rokem. Větší část své kariéry působil jako průvodčí a vlakvedoucí. V současnosti pracuje jako zastupující komandující a vlakvedoucí se zvláštním určením. Fakticky je vlastně diplomatem nebo šedou eminencí ve službách ČD. »

Ke dráze ho přivedla fotografická vášeň Ke dráze ho přivedla fotografická vášeň

11.4.2013 - Železnici má jako profesi a zároveň koníčka řada lidí. Vedoucí akreditované laboratoře Výzkumného Ústavu Železničního Vratislav Šuk mezi ně též patří. Jeho fotografická sbírka čítá úctyhodných 35 tisíc snímků drážních vozidel. Kromě toho, že se jedná o jednu z největších v republice, změnilo mu jeho hobby život. Přivedlo ho totiž k železnici. »

Mistr v jízdách zručnosti vzpomíná na soutěže LaminátekMistr v jízdách zručnosti vzpomíná na soutěže Laminátek

28.3.2013 - Před více než čtyřiceti lety začal František Šabata jezdit jako strojvedoucí na elektrických lokomotivách střídavé trakce mezi Kutnou Horou a Brnem a Bratislavou. Po deseti letech ho vedení depa díky jeho perfektní schopnosti porozumět technice a také ji vysvětlit ostatním přeřadilo do funkce strojvedoucí-instruktor. František Šabata se tehdy stal nejmladším „cvičným“ na Československých státních drahách. »

Moravskoslezské muzeum se rodí díky dobrovolníkůmMoravskoslezské muzeum se rodí díky dobrovolníkům

14.3.2013 - Myšlenka založit železniční muzeum Moravskoslezského kraje nabrala reálné obrysy již v roce 2000. Tehdejší Správa dopravní cesty Českých drah připravovala projekt na rekonstrukci historické výpravní budovy na nádraží Ostrava střed, kde současně navrhla prostory pro zamýšlenou expozici. Ta má být otevřena už letos na podzim. O vybudování muzea se mezi dalšími zasloužil i jeho ředitel Vojtěch Hermann. »

Jarda z Kladna dokáže naslouchat duším parních titánůJarda z Kladna dokáže naslouchat duším parních titánů

1.3.2013 - Láska k železnici má všelijaké podoby. Stejně tak zasahuje lidi z rozličných sociálních skupin. Pro bývalého zedníka Jardu z Kladna, který žije na okraji společnosti, má nahrávání zvuků vlaků silnou emocionální hodnotu. Výstředního šotouše můžete potkat jak na nostalgických akcích Českých drah, tak kdekoli podél kolejí. »

 

Přejít na stranu: « |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15| »

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika