Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Lidé a příběhy / Nejsympatičtější medvěd pořádá každý měsíc túry do přírody

Nejsympatičtější medvěd pořádá každý měsíc túry do přírody

24.10.2013 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Každý pracovní den odpovídá na zákaznické lince Českých drah na téměř dvě stovky dotazů. Pomáhá cestujícím v nesnázích, hledá odpovědi na jejich otázky a občas čelí i jejich emocím – ovšem s chladnou hlavou a profesionálním přístupem. V osobním kontaktu působí skromně až plaše, což může překvapit, když si uvědomíte, že letos v létě vyhrál titul Mr. Bear, tedy v překladu Pan Medvěd.

Nejsympatičtější medvěd pořádá každý měsíc túry do přírody

Medvěd ve většině lidí evokuje sílu, ale i určitou neohrabanost a pomalost. Ne každého muže proto potěší přirovnání jeho osobnosti k tomuto chlupatému savci. Existuje však skupina lidí, která se k medvědímu odkazu naopak hrdě hlásí. Jde o subkomunitu gayů, kterou spojují společné zájmy a jež si z přirovnání ke zmíněné šelmě vytvořila téměř kult. Nemá smysl předstírat, že do ní nepatří i železničáři. Jedním z nich je i Jan Pribilinec, odborný referent dopravy a přepravy na generálním ředitelství. 

Začínal jako průvodčí v Čerčanech

Zákazníci Českých drah znají především jeho hlas. Jan Pribilinec totiž pracuje v Kontaktním centru, kde pomáhá cestujícím s řešením jejich problémů. Na dráhu se dostal díky svým cestovatelským touhám. „Vždycky jsem rád jezdil vlakem, a to jak do školy, zaměstnání nebo na výlety. Když mi soused sdělil, že v Čerčanech zoufale hledají nové vlakvedoucí a průvodčí, tak jsem to šel hned zkusit. A rozhodně nelituji,“ říká Honza, který je původem ze severočeské Bíliny, ovšem dnes žije v Praze.

V uniformě a s kleštičkami doprovázel vlakové spoje osm let. Pak dráhu na rok opustil, záhy se však k modré armádě vrátil – stejnokroj už ale nenosí tak pravidelně. „V Kontaktním centru je mou hlavní pracovní náplní telefonický kontakt se zákazníky. Protože mi chybí práce v osobní rovině a rád se setkávám s lidmi in natura, stále si udržuji kvalifikaci vlakvedoucího a na vedlejší pracovní poměr tuto činnost vykonávám,“ vysvětluje Jan Pribilinec, který tak dokresluje svou zálibu „života v pohybu“. 

Donutil Medvědy k pohybu

Jeho velkým koníčkem je cestování a turistika. Radost z dosažení cílů svých toulek však nechtěl sdílet sám. „Hledal jsem partu lidí, se kterými bych mohl vyrážet do přírody i za zábavou a při brouzdání internetem jsem narazil na českou gay komunitu Medvědů. Začal jsem pro tuto skupinu gayů organizovat výlety a zájem postupně narůstal. Upřímně řečeno jsem touto cestou také hledal partnera. Obojí se mi povedlo: naučil jsem Medvědy zdolávat túry a současně si nastartoval životní vztah,“ směje se Honza.

Turistický vůdce zavedl „chlupáče“ od jara letošního roku každý měsíc alespoň na jeden výlet. „V mém rodišti Bílině jsme pokořili vrch Bořeň, na Kolínsku prošli údolí říčky Polepky nebo se v Kutné Hoře seznámili s jejími historickými památkami. Čas ale zbyl i na místní aquapark,“ popisuje Honza a dodává, že výlety nepořádá jen pro Medvědy, ale přidat se může opravdu kdokoli. 

Úspěch na letošní Prague Pride

A jak se na něj dívá okolí? Citlivé téma vnímání homosexuality ve společnosti popisuje Honza bez zaváhání. „Fakt, že velká část gayů přestala svou orientaci skrývat, pomohla i heterosexuální většině. Už to není tak skandální a řada lidí to bere jako standard. Narážky jsou pouze od jedinců, naprostá většina se chová tolerantně,“ prohlašuje sympatický muž, který zanedlouho oslaví Kristova léta.

V polovině srpna se Jan Pribilinec zúčastnil pochodu Prague Pride (Pochod hrdosti), během kterého se mu tak trochu změnil život. Jednou z doprovodných akcí tohoto gay festivalu byla také soutěž Mr. Bear 2013, ve které se volí nejsympatičtější gay Medvěd v České republice. Obdobné soutěže přitom probíhají v různých zemích světa. Vítězem třetího domácího ročníku je právě Jan Pribilinec, který se rázem stal jedním ze symbolů mezinárodní gay komunity. Z tohoto úspěchu se mu ale hlava nezamotala, takže ho dál můžete slyšet na telefonu. Stačí vytočit číslo Kontaktní linky Českých drah. Ale tam mu prosím volejte jen pracovně…

JAN PRIBILINEC

Zaměstnancem Českých drah se stal v roce 1999, kdy posílil tým Střediska vlakových čet v Čerčanech. Funkci vlakvedoucího vykonával osm let, poté na rok železnici opustil a pracoval v soukromém sektoru. V roce 2008 se vrátil k ČD jako odborný referent dopravy a přepravy. Jeho pracovní náplní je telefonický kontakt se zákazníky. Potkat ho však můžete i v roli vlakvedoucího, kterou zastává na vedlejší úvazek. Tváří tuzemské komunity Medvědů se stal letos v srpnu, kdy vyhrál titul Mr. Bear České republiky 2013.


Průměrné hodnocení (42 hlasů): 4.17

Další články této rubriky

Albert Fikáček: Chtěl jsem mít vlastní vláčekAlbert Fikáček: Chtěl jsem mít vlastní vláček

1.3.2023 - Jeli byste vlakem do Kazachstánu? Deset tisíc kilometrů? Jen tak? Albert Fikáček ano. A jelikož věří, že těch, kteří stejně jako on podlehli kouzlu železnice a hranice pro ně nic neznamenají, je na světě více, plánuje zavést do… »

Václav Rubeš nastoupil do vlaku na věčnost Václav Rubeš nastoupil do vlaku na věčnost

31.1.2023 - Jak už jsme krátce informovali v prosincovém vydání Železničáře, 18. listopadu nás po těžké nemoci opustil vedoucí oddělení tištěných a internetových periodik Václav Rubeš. Jelikož pro Vaška byla železnice celoživotní… »

Vlakvedoucí Julie Šodková: Srdcem na drázeVlakvedoucí Julie Šodková: Srdcem na dráze

30.12.2022 - K dráze se dá přirůst různými způsoby. Když Julie Šodková vyrůstala v severním Slezsku na česko-polském pomezí, železniční kariéra se v jejích úvahách neobjevovala. Přesto postupem času s dráhou srostla způsobem, který se… »

 

Všechny články rubriky Lidé a příběhy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika