Železničář / Zpravodajství / Záhada lokálek představí mizející regionální trati
Záhada lokálek představí mizející regionální trati
15.9.2017 – autor: PETR SLONEK
V těchto dnech jsou dokončovány práce na celovečerním dokumentu Záhada lokálek, který bude premiérově uveden v rámci Národního dne železnice 23. 9. v Bohumíně. Film je exkurzí po zaniklých a ohrožených regionálních železničních tratích. Jeho ambicí je nastartovat širší celospolečenskou diskuzi o významu regionální železniční dopravy v České republice a příčinách její degradace. To vyjadřuje i motto filmu „Kam vedou koleje, tam je život“.
Režisérka oslovila řadu odborníků a vypravila se s nimi do konkrétních lokalit. Brzy se však ukázalo, že šíře tématu přesahuje rámec celovečerního dokumentu. Kromě hlavního filmu tak vznikají i kratší videa k některým tratím, uvažuje se rovněž o jeho pokračování. Na Youtube kanálu Záhada lokálek najdete reportáž o ohrožené trati na úbočí Krušných hor, tzv. Kozí dráze, nebo se dozvíte více o zkáze trati Mladotice – Rakovník. Vznik filmu podpořili partneři jako AŽD Praha, Výzkumný ústav železniční či Pardubický kraj, realizaci pomáhají také České dráhy i někteří soukromníci.
Další články této rubriky
Středními Čechami se prohání už deset RegioFoxů
5.11.2024 - České dráhy nasadily do provozu ve Středočeském kraji a Praze už deset motorových jednotek RegioFox v barvách Pražské integrované dopravy. V současnosti jezdí na tratích Rakovník – Beroun a Beroun – Rudná u Prahy – Praha. Do… »
Na jih Čech už dorazily všechny jednotky RegioPanter
4.11.2024 - Dodávka nových elektrických jednotek RegioPanter pro Jihočeský kraj je dokončena. Na konci září České dráhy od výrobce Škoda Group převzaly jednotku číslo 650.246, čímž se završila dodávka posledních pěti jihočeských… »
Vzdělávací program pro školy a děti v Království železnic
29.10.2024 - Království železnic, které sídlí na pražském Smíchově, ve spolupráci s Českými drahami společně vytvořilo nový vzdělávací program pro školy a rodiny s dětmi. Program zahrnuje pracovní listy, které děti nejen interaktivně… »