Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Skupina ČD skončila loni se ziskem 156 milionů korun

Skupina ČD skončila loni se ziskem 156 milionů korun

30.4.2015 – autor: PETR SLONEK

Meziroční zlepšení o více než dvě miliardy a zisk ve výši 156 milionů korun po zdanění. Takový je účet hospodaření Skupiny České dráhy za loňský rok.

Skupina ČD skončila loni se ziskem 156 milionů korun

Celkové provozní výnosy Skupiny ČD a tržby z hlavní činnosti jsou v porovnání s předchozím rokem na srovnatelné úrovni. V tržbách z hlavní činnosti nastal jednoprocentní růst, který byl pozitivně ovlivněn tržbami v osobní dopravě. Nejvýznamnější úspory v nákladech evidujeme na straně výkonové spotřeby. Ta se meziročně snížila o 950 milionů korun především díky úsporám v trakčních nákladech vlivem nižšího objemu přeprav na straně nákladní dopravy a částečně i snížením cen elektřiny a nafty na trhu.

Zlepšení v osobní dopravě

Osobní doprava dosáhla lepších výsledků, na výsledcích se však podepsala vyšší míra zadlužení kvůli investicím do vozidel, bez nichž by ČD ale v konkurenčním boji neobstály. Do provozu jsme uvedli všech sedm netrakčních jednotek railjet, pokračovaly dodávky modernizovaných osobních vozů pro expresy a rychlíky a převzali jsme všechna regionální vozidla spolufinancovaná z projektů ROP. Vyšší kvalita osobních vlaků se promítla do většího zájmu o přepravu. Loni využilo našich služeb přes 170 milionů cestujících.

„Naším cílem je Skupinu ČD stabilizovat a držet majoritní podíl na trhu osobní i nákladní dopravy. Budeme proto dál usilovat o zvýšení ziskovosti nejdůležitějších společností ČD, a.s., ČD Cargo, a.s., a VUZ, a.s., které tvoří náš hlavní předmět podnikání, a tlačit na maximální efektivitu podpůrných činností v informačních technologiích, opravách a údržbě zajišťovaných dcerami ČD IS, a.s., a DPOV, a.s.,“ říká předseda představenstva ČD Pavel Krtek.

Situaci komplikují výluky a omezení

Letos bude kvůli rekordnímu počtu výluk a omezení dopravy velmi těžké tyto hodnoty udržet. Proto se Skupina ČD zaměří na snížení nákladů, ale zároveň bude usilovat o další zákazníky na těch relacích, kde je dopad výluk menší. Také oslovíme další cestující tam, kde výluky skončí, a České dráhy budou moci nabídnout pohodlnější cestování.

Hospodaření se pozitivně vyvíjelo též v nákladní dopravě. Vlivem ztráty přeprav černého a hnědého uhlí sice meziročně nastalo snížení tržeb o 584 milionů korun, firma však byla ve výsledku ziskovější. ČD Cargo pokračovalo v restrukturalizaci a ušetřilo na provozních a osobních nákladech stovky milionů korun. To znamenalo zisk po zdanění 877 milionů korun, který byl o 100 milionů vyšší než v roce předchozím.


Průměrné hodnocení (10 hlasů): 4.5

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika