Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Railjet na seznamovací jízdě po Moravě a Čechách

Railjet na seznamovací jízdě po Moravě a Čechách

7.3.2013 – autor: MARTIN HARÁK

Mimořádný zvláštní vlak railjet přijel ve čtvrtek 21. února na neveřejnou seznamovací jízdu do České republiky. Vlak byl vypraven ve spolupráci Český drah a Rakouských spolkových drah z Vídně přes Břeclav, Brno do České Třebové, kde po technologické pauze odjel v podvečer přes Přerov a Břeclav zpět do Vídně. Vlak byl určen výhradně pro zaměstnance ČD a ÖBB a techniky z vídeňského závodu Siemens.

Railjet na seznamovací jízdě po Moravě a Čechách

Účastníci jízdy se v praxi seznámili s některými provozními parametry, činností informačního, rezervačního a řídicího systému, poskytovanými servisními službami a ověřili si kvalitu cestování v railjetu. Dobrá zkušenost to byla pro zástupce vlakových čet a strojvedoucího, kteří si mohli vlak „ohmatat“ v reálném provozu: vyzkoušeli si vlastní řízení soupravy včetně například ovládání dveří.

Po celou jízdu railjetu v České republice byli našim vlakovým četám a strojvedoucímu k dispozici kolegové z Rakouských spolkových drah a technici ze společnosti Siemens, která tyto soupravy pro potřeby Českých drah již začíná ve Vídni vyrábět. „Někteří naši kolegové, kteří se zabývají propagačními jízdami a PR, mohli vlak vyzkoušet z hlediska pohodlí, rozložení míst ve vlaku a jejich číslování a také cateringu,“ řekl ředitel Odboru dálkové a mezinárodní dopravy Jiří Ješeta, který se jízdy zúčastnil. 

Sladění používaných technologií dvou dopravců

Jiří Konečný z Odboru kolejových vozidel GŘ ČD uvedl, že cílem mise bylo sladění technologií použitých na vlaku Siemens Viaggio Comfort, jak se oficiálně jednotka nazývá.  „S techniky z firmy Siemens a také ÖBB jsme všechny eventuální problémy konzultovali přímo ve vlaku, vyzkoušeli jsme si cvičně nahrávání dat do rezervačního systému a jejich kompatibilitu. Navíc se mohl náš zkušený zaměstnanec Jiří Valín, který vlak vedl na našem území pod dohledem rakouského instruktora, seznámit s ovládáním lokomotivy Taurus řady 1216.2 z řídicího vozu railjetu, což byla vlastně česká premiéra. Souprava Siemens Viaggio Comfort sice v Česku několikrát byla, ale vždy pouze v taženém režimu pomocí nezávislé lokomotivy typu Taurus. Jsme spokojeni, že vlak bezproblémově fungoval i v sunutém režimu při cestě z České Třebové zpět přes Přerov a Břeclav do domovské stanice ve Vídni,“ říká Konečný. 

Veřejná prezentace v dubnu

Pro širokou veřejnost a zástupce sdělovacích prostředků se připravuje veřejná prezentační jízda railjetů letos v dubnu. „Chceme všem zájemcům nabídnout možnost svézt se za běžný tarif ČD v komfortní soupravě. Na první kompletní soupravu Českých drah se můžeme těšit již začátkem příštího roku, kdy se u nás začne testovat. Railjety nasadíme od prosince 2014 ve dvouhodinovém taktu na lince Praha – Brno – Vídeň – Graz, na které nabídneme našim cestujícím na české a moravské poměry vyšší kvalitu služeb,“ dodává ředitel Jiří Ješeta.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic

22.2.2024 - Správa železnic hledá projektanta modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic. Vítěz vytvoří projekt pro téměř tříkilometrový úsek mezi již budovanou zastávkou na Výstavišti a stanicí v Dejvicích. Ta bude nově umístěna v… »

Plzeňské nádraží opět září novotouPlzeňské nádraží opět září novotou

18.2.2024 - Po téměř tříleté rekonstrukci v hodnotě zhruba jedné miliardy korun se počátkem ledna otevřela památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907. Celý objekt, jímž denně projde až 20 tisíc cestujících, má… »

Vyjel jubilejní 800. Mattoni expressVyjel jubilejní 800. Mattoni express

15.2.2024 - Ze stanice Vojkovice nad Ohří se 16. ledna odpoledne vydal na cestu jubilejní 800. Mattoni express, kterým ČD Cargo ve spolupráci s dopravcem Railsystém zajišťuje přepravu nealkoholických nápojů společnosti Mattoni 1873 z Kyselky do… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika