Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Do Litovle za pivem a muzikou odvezl fanoušky Pilštyk

Do Litovle za pivem a muzikou odvezl fanoušky Pilštyk

19.8.2015 – autor: MARTIN HARÁK

Historický vlak v čele s muzejní lokomotivou slangově nazvanou Pilštyk vypravily druhou srpnovou sobotu České dráhy. Historická souprava zamířila na tradiční kulturní akci Litovelský otvírák, která se letos uskutečnila už pojedenácté. Poté se vydala na polookružní jízdu z olomouckého hlavního nádraží přes Červenku, Litovel, Senici na Hané do stanice Olomouc-Nová Ulice, odkud se stejnou cestou vracela zpět do hanácké metropole.

Do Litovle za pivem a muzikou odvezl fanoušky Pilštyk

Místo Rosničky jel diesel

V čele vlaku nejela původně ohlášená parní lokomotiva Rosnička 464.202, a to kvůli hrozbě požárů v extrémně horkém dni, jakým byla právě sobota 8. srpna. „Snad nebyli milovníci železniční nostalgie moc zklamáni, když se nemohli zúčastnit zbrojení parního stroje v Senici na Hané a Rosničku si vyfotit. Věřím, že jim byl dostatečnou satisfakcí krásně zrenovovaný Pilštyk, neboli lokomotiva původního označení T 466.007 z Depa historických vozidel ČD v Olomouci. S tímto strojem se veřejnost dnes už běžně nesetká. Jsem přesvědčena, že většina železničních fandů i zákazníků pochopila operativní řešení, k němuž jsme přistoupili v souvislosti s dlouhotrvajícím suchem a vysokými teplotami a také na základě stanovisek Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje a drážních hasičů,“ vysvětlila ředitelka Regionálního obchodního centra ČD Olomouc Hana Motyková.

Na jízdu zvláštním vlakem do Litovle za zážitky České dráhy nabídly cenově výhodné úsekové jízdenky, nejmenší děti cestovaly zdarma a jako malá kompenzace za nastalé komplikace s náhradním strojem byla všem cestujícím rozdávána balená voda, která v těchto teplých dnech přišla jistě vhod, a drobné předměty, například odznáčky nebo balonky. „I přes velké horko jsme vlakem svezli desítky dospělých i dětí, z nichž se leckteří zastavili i v našem firemním stánku ve stanici Litovel předměstí, kde byly k dostání nejen prodejní předměty s železniční tematikou, ale i řada propagačních materiálů s regionální tematikou,“ informovala ředitelka. Akci podpořily i dceřiné společnosti Českých drah – Výzkumný Ústav Železniční a DPOV a také město Litovel.

Atraktivní kapely pro každého

Jedinečný zážitek si mohla veřejnost zpestřit také prohlídkou Litovle, kde se mimo jiné konal den otevřených dveří místního pivovaru. Současně byly lákadlem tři speciální prohlídkové okruhy městem nebo výstava dětských kočárků v prostorách Turistického informačního centra. Kdo chtěl, mohl se vydat stezkou „Historická Litovel“, kde bylo možné navštívit stálou expozici představující litovelská řemesla z první poloviny 20. století. Ti, co mají raději toulky zelení, si mohli projít stezku „Kolem litovelských rybníků“, nebo stezku „Hvězda“ vedoucí stejnojmennou přírodní památkou. V areálu litovelského pivovaru si navíc dali dostaveníčko příznivci dobrého pěnivého moku a také muziky.

Návštěvníky potěšilo jak vystoupení známých českých a slovenských interpretů, tak i ochutnávka litovelských pivních speciálů. Program hlavní scény začal vystoupením skupiny Turbo a také kapely Karla Kahovce s Viktorem Sodomou. Nechyběl ani Peter Nagy s kapelou Indigo, která zajela do Litovle v rámci turné oslavujícího třicet let působení na hudební scéně.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD kvůli nehodě zkontrolovaly lehátkové vozy BcmzČD kvůli nehodě zkontrolovaly lehátkové vozy Bcmz

23.7.2024 - V návaznosti na následky tragické nehody v Pardubicích přistoupily České dráhy k mimořádným prohlídkám lehátkových vozů řady Bcmz834. V rámci těchto kontrol byla u vozu provedena i stlačovací zkouška ve zkušebně kolejových… »

V Hodoníně se vzpomínalo na příjezd T. G. MasarykaV Hodoníně se vzpomínalo na příjezd T. G. Masaryka

17.7.2024 - Město Hodonín si v červnu připomnělo 100. výročí návštěvy svého nejvýznamnějšího rodáka a prvního Československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka. Ten navštívil rodné město 18. června 1924. S událostí se pojila… »

Railjet oslavil 10 let na trase z Prahy do Vídně Railjet oslavil 10 let na trase z Prahy do Vídně

15.7.2024 - Až osmkrát denně ve dvouhodinovém intervalu jezdí červené railjety ÖBB a modré railjety Českých drah z Prahy do Vídně. Jeden z těchto vlaků je denně prodloužen až do Drážďan a Berlína. Od zavedení v roce 2014 na trati Praha –… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika