Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Rozhovor / Mikuláš Libský: Naše optická síť spojuje stovky měst a vesnic v republice

Mikuláš Libský: Naše optická síť spojuje stovky měst a vesnic v republice

9.8.2012 – autor: ČDT

Společnost ČD - Telematika se právem pyšní jednou z nejrozsáhlejších optických infrastruktur u nás. Mimo jiné disponuje i centrálním úložištěm dat a specializovanými servisními pracovišti s působností po celém území České republiky. Optická vlákna v její síti jsou dlouhá více než 123 tisíc kilometrů.

Mikuláš Libský: Naše optická síť spojuje stovky měst a vesnic v republice

Pokud byste si dělali žebříček domácích firem působících v oblasti telekomunikačních služeb, na jednom z předních míst by určitě byla i společnost ČD - Telematika. Ta mimo jiné provozuje optickou komerční síť, kterou je ovšem třeba neustále budovat a inovovat. O podrobnější informace jsme požádali Mikuláše Labského, který v ČD - Telematice pracuje jako ředitel úseku Telekomunikační služby.

Co vaše optická infrastruktura zákazníkům nabízí a jaké území pokrývá?

Optická infrastruktura je jedním z nosných pilířů naší společnosti a na ten se automaticky napojují i další námi poskytované služby. Tři a půl tisíce kilometrů dlouhá optická síť je díky svému pokrytí a celkovému množství položených vláken druhou nejrozsáhlejší sítí u nás. Vždyť v síti je celkem 123 043 km optických vláken a ta jsou vyvedena do 239 vesnic a 157 městských obvodů, přičemž další distribuční body je možné operativně zprovoznit téměř kdykoli na základě poptávky. Rozvinutá servisní základna a množství přístupových bodů k síti svědčí o zaměření naší společnosti na potřeby zákazníka.

Takový rozsah ale s sebou nese velké potřeby na investice...

ČD - Telematika průběžně investuje do přenosových platforem DWDM a IP/MPLS, což umožňuje poskytovat také komplexní služby velkoodběratelům z řad ISP a národních operátorů. Za účelem nepřetržitého rozšiřování služeb a jejich dostupnosti neustále budujeme další páteřní optické trasy, které výrazně zlepšují přístup k moderním telekomunikačním službám v mnoha městech České republiky a jejich okolí. Naši silnou pozici potvrzuje řada členství v profesních organizacích, mezi něž patří například sdružení poskytovatelů internetových služeb CZ.NIC, NIX.CZ, ICT Unie − Sdružení pro informační technologie a telekomunikace. Společnost ČD - Telematika rovněž provozuje metropolitní sítě ve všech největších městech u nás včetně Prahy, Brna, Plzně, Os­travy nebo Olomouce.

Jaké další služby ČD - Telematika poskytuje svým zákazníkům?

Společnost ČD - Telematika nabízí svým zákazníkům především telekomunikační, telematická a ICT řešení. Poskytujeme služby zahrnující projektování, výstavbu, provoz, údržbu, servis a nepřetržitý dohled různých typů ICT infrastruktur. Jsme schopni zajistit internetové, datové a hlasové služby s vysokou spolehlivostí, bezpečností a garantovanou kvalitou (SLA). Kromě standardních produktů přenosu dat dokážeme zabezpečit celé portfolio služeb pro firemní a velkoobchodní zákazníky. K těmto službám patří serverhousing a serverhosting ve vlastních datových centrech nebo například zajištění provozu internetu prostřednictvím moderního protokolu IPv6.

Jak jste na přechod na protokol IPv6 připraveni?

Z hlediska budoucnosti je to pro nás určitě velké téma. V současné době můžeme s naprostou jistotou říci, že naše síť je plně funkční. Naši zákazníci, kteří komunikují přes IPv6, jsou na přechod na nový internetový protokol kvalitně připraveni. Nyní si také na základě informací ze serveru Seznam.cz dovolím uvést fakt, že společnost ČD - Telematika má nejvyšší provoz přes IPv6 ze všech komerčních poskytovatelů internetu u nás. Úspěšně tedy držíme krok se světovými trendy.

Které rozvojové projekty jsou v současnosti pro společnost ČD - Telematika stěžejní?

Samozřejmě se po celou dobu, co společnost ČD - Telematika působí na našem trhu, snažíme zkvalitňovat, vyvíjet a dále rozšiřovat naše služby. Nad rámec standardních inovací se podílíme na výzkumu a vývoji se sdružením CESNET, které je provozovatelem páteřní akademické sítě v ČR. Spolupracujeme například na projektu měření parametrů optických kabelů v extrémních podmínkách. V roce 2011 jsme společně se sdružením CESNET a společností PRO-Fiber Networking CZ provedli měření a monitorování polarizační vidové disperze (PMD) na závěsných kabelech. Díky dlouholeté spolupráci se sdružením CESNET zejména v oblasti vysokokapacitních přenosů na bázi optických sítí se nám v závěru loňského roku podařilo podepsat smlouvu o poskytnutí výsledků z výzkumu optických přenosových systémů. Realizaci takovýchto projektů považujeme za obzvláště stěžejní. Jsem přesvědčen o tom, že i ty nám mohou usnadnit cestu k zákazníkům.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Tomáš Tóth: Expanze do zahraničí je pro nás v tuto chvíli klíčováTomáš Tóth: Expanze do zahraničí je pro nás v tuto chvíli klíčová

20.2.2024 - ČD Cargo, dceřiná společnost Českých drah, je významným hráčem nejen na tuzemském, ale i na středoevropském trhu. S vlaky ČD Cargo se můžeme v současnosti setkat v sedmi zemích Evropy a zcela určitě to není konečné číslo.… »

Jan Kučera: Netrestáme, jen chceme přijít na to, co se skutečně staloJan Kučera: Netrestáme, jen chceme přijít na to, co se skutečně stalo

23.1.2024 - O pracovní setkání se zaměstnanci Drážní inspekce patrně nikdo z provozu příliš nestojí – děje se tak totiž u mimořádných událostí či v jejich důsledku. Pro bezpečnost na dráze je však jejich práce nezbytná, na základě… »

Jakub Goliáš: Je těžké plánovat obnovu vozidel, když není jasná elektrifikace tratíJakub Goliáš: Je těžké plánovat obnovu vozidel, když není jasná elektrifikace tratí

20.12.2023 - Středočeský kraj čekají v nejbližších letech v železniční dopravě velké věci. Z těch pozitivních například výrazná obnova vozového parku Českých drah, výzvou naopak bude nutnost vyrovnat se s některými infrastrukturními… »

 

Všechny články rubriky Rozhovor

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika