Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Zvířecí rodina vlaků ČD se rozroste o lišky

Zvířecí rodina vlaků ČD se rozroste o lišky

7.4.2023 – autor: PETR SLONEK

Na kolejích v tuzemsku se letos ukáže další šelma. Po slonech, panterech, pavoucích, žralocích a myších dostaly tentokrát pojmenování z živočišné říše i zcela nové jednotky od polského výrobce PESA Bydgoszcz. Pro vozidla řady 847 určená pro regionální dopravu zvolily České dráhy na základě veřejné ankety obchodní název RegioFox.

Zvířecí rodina vlaků ČD se rozroste o lišky

Hlasující mohli na Facebooku vybírat ještě z možností RegioShark II a RegioWolf. „Liška je mazané a chytré zvíře a já jsem rád, že RegioFox cestujícím nabídne mnoho chytrých řešení a maximální komfort,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. 
Dopravce uzavřel začátkem roku 2021 s PESOU rámcovou smlouvu na dodávku až 160 motorových jednotek během osmi let. Závazně jich dosud objednal 76. První dodávky se očekávají letos, jednotky se nyní testují na zkušebním okruhu VUZ ve Velimi. První lišky vyrazí na tratě ve Středočeském kraji a v Praze, v Jihočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. 
Vlaky jsou poháněné nízkoemisními motory Rolls-Royce, které umí spalovat i biopalivo HVO. Nabídnou prostorný interiér se 115 místy k sezení včetně devíti v 1. třídě, bezbariérový přístup, klimatizaci, zásuvky nebo USB konektory na dobíjení drobné elektroniky, wi-fi, vakuové WC s přebalovacím pultem, vnitřní i vnější LED osvětlení, moderní audiovizuální informační systém s LCD monitory, kamerový systém, komunikační systém GSM-R a evropský zabezpečovač ETCS. 

Místa pro kola a invalidy
Nezapomnělo se pochopitelně ani na místa pro přepravu osmi kol, tří kočárků a dvou invalidních vozíků. RegioFoxy přinesou maximální bezpečí díky evropskému zabezpečovači ETCS a také rychlejší cestování s maximální rychlostí 120 km/h.
„Naše závazky ze smluv plníme a společně s kraji výrazně modernizujeme regionální dopravu. Právě jednotky RegioFox jsou toho důkazem. Vozy jsou nízkopodlažní, což usnadní cestování seniorům, rodinám s malými dětmi nebo handicapovaným. Cestující pak jistě ocení ergonomicky tvarované sedačky, klimatizaci i moderní informační systém. Pohodlí, wi-fi připojení a zásuvky s USB konektory pro dobíjení cestovní elektroniky umožní využít čas na cestě například k práci, studiu, odpočinku nebo třeba sledování filmů. Vlaky jsou vybavené také sčítacím systémem cestujících, který nám a objednatelům dopravy poskytne lepší přehled o vytížení jednotlivých spojů,“ uvedl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.
Zkušební provoz nových jednotek začne ve druhé polovině tohoto roku v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji. Další RegioFoxy později zamíří do Pardubického, Královéhradeckého, Plzeňského kraje a na Vysočinu. Na tratích nahradí starší vozidla řad 814, 842, 843, případně soupravy s lokomotivou 754 a vozy Bdt. Dodavatel má sice určité zpoždění, ale první jednotka už několik týdnů jezdí na testovacím okruhu u Velimi. Po ukončení nezbytných zkoušek bude následovat schvalování u Drážního úřadu.
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 4

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika