Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

7.6.2022 – autor: PETR SLONEK

U příležitosti zahájení nové lázeňské sezony v Priessnitzových léčebných lázních a oslav 200. výročí tohoto zařízení vypravily České dráhy v sobotu 14. května z olomouckého hlavního nádraží do Jeseníku historický vlak. První část jízdy z Olomouce v jeho čele stanula motorová lokomotiva Bardotka a dále přes Hanušovice a po trati Slezského Semmeringu ji vystřídal parní stroj Velký bejček.

Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku zpestřil parní vlak

Obě tato vozidla jsou majetkem depozitáře muzea ČD. Speciálně vypraveným nostalgickým zvláštním vlakem cestoval samotný Vincenz Priessnitz s chotí v dobových kostýmech a mnoho dalších hostů, kteří se vydali na začátek nové sezony. V Jeseníku na nádraží se uskutečnilo krátké přivítání a pak návštěvníci zavítali do léčebných lázní, kde uctili památku Priessnitze na mši s biskupem Martinem Davidem.

Nejvíce pozornosti přilákala pochopitelně lokomotiva Velký bejček. Tento stroj původně pro osobní i nákladní vlaky a lehký posun na vedlejších tratích se vyráběl v mnoha sériích v celkovém počtu 231 kusů. Jednotlivé série se lišily modernějšími prvky v konstrukci, ale i vzhledem, zvláště uspořádáním horní části kotle. Vyvíjely se průběžně až do nové řady 433.0. Za své jméno vděčí houževnatosti a síle, kterou dokázaly vyvinout.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika