Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Za první půlrok přibyly ve spojích ČD čtyři miliony cestujících

Za první půlrok přibyly ve spojích ČD čtyři miliony cestujících

8.9.2023 – autor: PETR SLONEK

České dráhy za první pololetí přepravily přes 79 milionů lidí, což je meziročně o čtyři miliony více. Největší růst zájmu zaznamenal dopravce na mezistátních linkách, kde ČD nyní přepravují více cestujících než v roce 2019. Celkově je však zájem o cestování stále ještě částečně ovlivněný změnou návyků z doby pandemie.

Za první půlrok přibyly ve spojích ČD čtyři miliony cestujících

Potěšující trend návratu cestujících do vlaků Českých drah pokračoval i v 1. pololetí letošního roku. Největší zájem je v současnosti o mezistátní dopravu a linky, kde jezdí moderní vlaky s kratšími cestovními časy a dopravce zde zároveň nabízí nové služby. 
„Za první polovinu letošního roku jsme přepravili přes 79 milionů cestujících, což je meziroční růst o více než čtyři miliony zákazníků,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. Největší nárůst lze podle něj sledovat v přepravě na mezistátních linkách. „Tady už přepravujeme více cestujících než v roce 2019. Za oživením stojí hlavně turisté ze zahraničí včetně těch ze zámoří, například z Ameriky. Mezi hlavní důvody patří přetrvávající odložená poptávka po zahraničních dovolených a obecně se zvyšující popularita železniční přepravy pro účely volnočasových mezinárodních cest. Ve vnitrostátní dopravě se nejrychleji vracejí cestující na linkách, kde jsou v provozu moderní vlaky, nabízíme nové služby a zkracují se cestovní časy. Mezi takové linky patří Západní nebo Jižní expresy. V regionální přepravě evidujeme zvýšení počtu cestujících v tarifech integrovaných dopravních systémů jako důsledek jejich rozšiřování v dalších regionech,“ dodal. Mírně rovněž vzrostl přepravní výkon. Ten za první pololetí činí 3,6 miliardy oskm, což je zhruba o 10,3 milionu oskm více než v první polovině loňského roku. 

Více práce z domova
Zájem o cestování je však stále částečně ovlivněný     změnou návyků z doby pandemie COVID-19, kdy přetrvává větší míra práce z domu a více se využívají videokonference, než tomu bylo před rokem 2020. Zároveň se ovšem zvyšuje nárůst poptávky zákazníků, kteří cestují za volnočasovými aktivitami. I proto lze konstatovat, že se přeprava cestujících na linkách provozovaných Českými drahami už vyrovnala s předcovidovými lety 2015 až 2019. Oproti roku 2019 přepravily České dráhy sice jen 86 % cestujících, ale tento poměr je zkreslen změnou dopravce na některých linkách od roku 2019. 
Skupina České dráhy loni vykázala hrubý zisk 396 milionů korun, což je proti předchozímu roku 2021 lepší hospodářský výsledek o více než dvě miliardy korun.
 

 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika