Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Za hvězdami vyrazil speciální Astrovlak

Za hvězdami vyrazil speciální Astrovlak

1.11.2016 – autor: JOSEF HOLEK

Tmavá obloha plná hvězd v oblasti Lipenska. Tak se jmenoval vědecký seminář, v rámci kterého vypravily České dráhy z jihočeského Stožce do Horní Plané mimořádný Astrovlak vedený motorovým vozem Kvatro.

Za hvězdami vyrazil speciální Astrovlak

Akce měla veřejnosti přiblížit problematiku noční oblohy nezatížené světelným smogem. Aby bylo pozorování oblohy a přednáška ve vlaku ještě atraktivnější, vypnula obsluha vlaku vnitřní osvětlení, a spoj dokonce několikrát zastavil i ve vyloženě temných úsecích. Protože je Lipensko a Šumava nejtmavší tuzemskou oblastí, začne Astronomický ústav Akademie věd ČR na čtyřech místech regionu měřit intenzitu zdejší tmy. Akci o prvním říjnovém čtvrtku organizoval Turistický spolek Lipenska.


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 3.71

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika