Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Z Prahy do Opavy vlakem v rekordním čase

Z Prahy do Opavy vlakem v rekordním čase

14.5.2015 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Od letní změny jízdního řádu se v nabídce Českých drah objeví nový pár vlaků kategorie InterCity, který odstartuje nejrychlejší spojení Opavy s hlavním městem republiky v novodobé historii. Bez přestupu se cestující ze slezské metropole dostanou do Prahy za tři a půl hodiny. Národní dopravce zavedením spoje IC Opava vychází vstříc snaze města Opavy o rychlé, přímé a kvalitní spojení s Prahou, čemuž odpovídá i úroveň služeb na palubě nového spoje.

Z Prahy do Opavy vlakem v rekordním čase

Pokud byste se dnes chtěli dopravit z Opavy do Prahy, máte prakticky tři možnosti – vlakem s jedním přestupem v ostravském Svinově a cestovní dobou lehce pod čtyři hodiny, autem po nejfrekventovanější dálnici D1 s dojezdovým časem přesněji neodhadnutelným, ovšem ne kratším než 3 hodiny a 40 minut, nebo autobusem, kterému cesta trvá skoro šest hodin, navíc s minimálně dvěma přestupy. Od 15. června letošního roku však budete mít další možnost, která všechny dosavadní bezkonkurenčně „válcuje“. Přímým vlakem InterCity 514 z Opavy východ do Prahy hlavního nádraží za 3 hodiny a 29 minut.

Novinka podpoří zaměstnanost i turistiku v regionu

Spoj bude jezdit v pracovní dny v ranních hodinách z Opavy do Prahy a v podvečer opačným směrem. Odjezd ranního IC 514 z Opavy východ bude ráno v 5.55, do Prahy vlak přijede v 9.24. Odpolední spoj IC 513 vyjede z Prahy v 16.39 a do Opavy dorazí ve 20.05. Spoje zastaví ve stanicích Ostrava-Svinov, Olomouc hl. n. a Pardubice hl. n. České dráhy uvažovaly o zavedení vlaku již na sklonku loňského roku, ale k vlastní realizaci bylo možné přistoupit až nyní, po vyjasnění některých projektů v oblasti modernizace expresních vozů národního dopravce během prvního čtvrtletí tohoto roku.

„Díky pokračující modernizaci vozidlového parku, dokončení některých investic v oblasti infrastruktury na severní Moravě a jako reakci na dlouhodobé přání města Opavy o přímé spojení s Prahou jsme připravili projekt zavedení rychlého přímého vlaku mezi oběma městy. Spojení vnímáme jako podporu rozvoje Moravskoslezského kraje v oblasti zaměstnanosti, rozvoje příležitostí pro podnikání, kvality životního prostředí, ale také turistiky,“ vysvětluje Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.

Souprava nabídne zábavu pro děti i komfort pro dospělé

Aby novinka oslovila pokud možno největší spektrum zákazníků, věnoval národní dopravce velkou pozornost skladbě a úrovni služeb, které bude v novém páru spojů IC Opava nabízet. Vedle klimatizovaných vozů s možností napájení drobné elektroniky cestujících bude v soupravě zařazen také bistrovůz s wi-fi připojením k internetu. Vlak nabídne i oddíly pro cestující s dětmi do 10 let a místa pro přepravu jízdních kol. Příjemným benefitem pro rodiny s dětmi je možnost vy­užít dětského kina, které národní dopravce postupně zařazuje do svých souprav (informovali jsme v Železničáři č. 5/2015) a jež budou přednostně řazeny právě do IC Opava. Zavedení nového spoje přinese i provozní zajímavost, kterou jistě ocení zejména železniční fotografové. Na spoj budou nasazovány lokomotivy řady 151 (DKV Olomouc, PJ Bohumín), které budou úsek z Ostravy-Svinova do Opavy východ projíždět turnusově pravidelně.


Průměrné hodnocení (22 hlasů): 3.68

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika