Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Vozidlový park letos vylepší posila za šest miliard

Vozidlový park letos vylepší posila za šest miliard

7.3.2013 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

V loňském roce přijela do parku Českých drah nová či rekonstruovaná vozidla za bezmála 8 miliard korun. Tento proces pokračuje i v roce 2013, kdy budou do služeb národního železničního dopravce doplněna další vozidla za zhruba 6 miliard. Zatímco na regionální spoje budou nově zařazeny z 90 procent úplně nové vozy, jednotky a soupravy, v případě dálkové dopravy se cestující svezou hlavně v dalších modernizovaných vozech – tempo jejich dodávek se však proti loňsku zdvojnásobí.

Vozidlový park letos vylepší posila za šest miliard

Kvalitativní proměna, kterou prošel park vozidel Českých drah v uplynulých letech, zatím vyvrcholila v loňském roce. Letos České dráhy čekají na další čerstvě vyrobená nebo radikálně omlazená vozidla za přibližně 6 miliard. V rámci regionální dopravy ovšem dojde k více než symbolickému průlomu – po ukončení výroby Regionov poprvé budou v dodávkách dominovat nová vozidla, a to dokonce z 90 procent. Ještě loni to přitom bylo jen něco přes 30 procent. 

Do regionů přijíždějí poslední CityElefanty a RegioSpidery

Mezi nejviditelnější změnu ve vozidlovém parku Českých drah pro regionální dopravu budou patřit dodávky motorových RegioSharků a elektrických Regio­Panterů. V obou případech se navíc jedná o nízkopodlažní vozidla, která si oblíbili zejména starší lidé nebo maminky s kočárky. Zatím zbývá dodat 15 RegioSharků řady 844 (vyrábí je polská PESA) a 14 RegioPanterů řad 440, 640 a 650 (z plzeňské Škodovky). Ne všechny ale přijdou letos. Svezou se s nimi cestující v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Zlínském kraji.

Zhruba za měsíc přibydou dva poslední elektrické CityElefanty, tentokrát určené pro Moravskoslezský kraj. V těchto dnech mají České dráhy dostat také poslední dva RegioSpidery, tedy vozy Regio-Shuttle RS1 od švýcarské společnosti Stadler. Ty jsou určené pro tratě v Libereckém kraji. Dobíhat budou některé projekty modernizace, např. motorových vozů řady 842 nebo řídicích vozů pro klasické soupravy řady Bfhpvee295, známějších pod přezdívkou Sysel. 

Modernizované a bezbariérové vozy pro dálkové spoje

Kvalita a služby dálkových vlaků budou posíleny díky modernizovaným vozům pro rychlost 160, příp. 140 km/h. Oproti roku 2012 se ale modernizace těchto vozů zrychlí. Do provozu by jich mělo být uvedeno přibližně dvakrát více. Bude dokončena modernizace restauračních vozů řady WRmee816, dodávkou přibližně tří desítek vozů bude pokračovat modernizace bezbariérových rychlíkových vozů řady Bbdgmee236 a očekává se zahájení dodávek u prvních modernizovaných vozů typu Bmpee (od společnosti Pars nova) a ABpee (od firmy PESA).

Modernizované vozy však nabízejí podobný posun v kvalitě jako zcela nové vozy, o čemž hovoří i všeobecná oblíbenost multifunkčních vozů řady Bbdgmee236  mezi cestujícími.  Kromě nových sedaček a klimatizovaného interiéru vozy nabízejí elektrické zásuvky či WC s uzavřeným systémem. Mezi další příjemné novinky patří vybavení pro zjednodušenou přepravu jízdních kol.

Průměrný věk vozidel ČD byl navíc díky zásadní obměně v lednu 2013 něco málo přes 23 let, zatímco ještě před třemi lety více než 27 let. V západní Evropě jsou však u tohoto ukazatele obvyklá čísla kolem 15 až 17 let. S historickým dluhem se proto České dráhy musí i nadále vyrovnávat.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika