Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Vlaky do Mošnova jsou realitou

Vlaky do Mošnova jsou realitou

13.4.2015 – autor: MARTIN HARÁK

Ostravsko se stalo prvním regionem v České republice, který nabízí komfortní kolejové spojení přímo k letištní odbavovací hale. Každý den zajišťují spojení z široké městské aglomerace, potažmo slezské části kraje, patrové jednotky CityElefant, od poloviny prosince na letištní linku vyjedou naopak dvě nové elektrické jednotky RegioPanter. Netrpělivě očekávaný první pravidelný spoj Českých drah dorazil na Letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy v pondělí 13. dubna o půl páté ráno.

Vlaky do Mošnova jsou realitou

Nové železniční spojení, které přišlo přibližně na 550 milionů korun, budou kromě cestujících na letiště využívat v blízké budoucnosti i zaměstnanci firem z přilehlé mošnovské průmyslové zóny. Stavbu dráhy inicioval kraj a na její financování využil dotační titul Regionálního operačního programu.

„Zahájení železničního provozu na mošnovské letiště je výsledkem velkého úsilí Moravskoslezského kraje a také dlouholeté úspěšné spolupráce s národním železničním dopravcem. Věřím, že dnešek bude výzvou i pro Prahu, která železniční spojení s Letištěm Václava Havla tolik potřebuje,“ řekl předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek. Dodal, že do poloviny prosince ČD zajistí dopravu na Letiště Leoše Janáčka jednotkami CityElefant na prodloužené příměstské lince S2.

V prosinci se na trase objeví nové jednotky RegioPanter

Nově vznikly pobočky v celkem pěti krajích a v pracovní dny a sobotu vypravují České dráhy na letiště deset párů vlaků, které jedou až na dvě výjimky ve dvouhodinovém intervalu, v neděli je v provozu o jeden pár ranních spojů méně. Jak Pavel Krtek zdůraznil, od jízdního řádu 2016, který začne platit v polovině prosince, zamíří na letiště nové jednotky Regio­Panter. „Budou to první dva vlaky z čtyřletého rámcového kontraktu na dodávku až jedenácti elektrických dvouvozových jednotek pro regionální dopravu. Za oba nové vlaky zaplatíme celkem 222 milionů korun, předpokládáme však, že významnou část, skoro devadesát milionů korun, pokryje dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko,“ dodal. 

První kraj s vlaky na letiště

Nové spojení s letištěm otevře pomyslnou bránu do celého kraje. „Moravskoslezský kraj se stal prvním regionem, který má mezinárodní letiště napojené na železnici. Letiště se tak stává součástí komplexní dopravní infrastruktury nadregionálního a potažmo i mezinárodního významu. Rozvoj tohoto prostoru patří mezi priority kraje, a to zejména s ohledem na těsnou vazbu na průmyslovou zónu v Mošnově, o niž se zajímá řada investorů. Práci tu v budoucnu získají stovky lidí,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Součástí letištní linky byla i výstavba nové zastávky Sedlnice na původní železniční trase ze Studénky do Kopřivnice a Veřovic. Právě odtud byla vybudována zcela nová trať, která je po padesáti letech první železniční novostavbou v Česku. Zanedlouho prodělá zatěžkávací zkoušku při dopravě tisíců domácích i zahraničních fanoušků z mošnovského letiště do moravskoslezské metropole, kde se odehraje část květnového Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015. 

Video ze slavnostního otevření tratě najdete zde:

 


Průměrné hodnocení (10 hlasů): 3.6

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika