Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Točna olomouckého depozitáře září novotou

Točna olomouckého depozitáře září novotou

10.9.2022 – autor: VÍT ČEPICKÝ

Až 17. září dorazí návštěvníci Regionálního dne železnice v Olomouci do prostoru depozitáře muzea Českých drah, kde se akce uskuteční, budou moci kromě historické a moderní drážní techniky obdivovat také čerstvě modernizovanou točnu tamějšího depa. Její rekonstrukce skončila na konci prázdnin a povýšila kvalitu celého přilehlého území.

Točna olomouckého depozitáře září novotou

Smyslem rekonstrukce točny a přilehlého kolejiště bylo primárně vyřešit její nevyhovující technický stav. Po více než sedmdesátiletém provozu, kdy sloužila nejprve motorovým vozům a v posledních deseti letech pak depozitáři ČD muzea v Lužné, již byla oprava nezbytná. Za více než 13 milionů korun vznikla nová betonová vana, modernizací prošla mostovka točny a prostor kolejiště byl vydlážděn, což ocení zejména návštěvníci muzea, jejichž pohyb zde bude mnohem bezpečnější a příjemnější.
„Olomoucký depozitář železničního muzea Českých drah má velký potenciál, už nyní je vyhledávaným cílem. Zdejší exponáty i výborná poloha přímo u hlavního nádraží tomu přispívají. Věřím, že s jeho postupným zvelebováním se ještě více dostane do povědomí veřejnosti a ruku v ruce s tím se v budoucnu rozšíří i jeho provozní doba. Historické exponáty i lidé, kteří o ně pečují, si takovou pozornost určitě zaslouží,“ řekl generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.
Naposledy měli návštěvníci možnost areál navštívit v březnu tohoto roku během akce Odemykání točny. Poté následovala samotná rekonstrukce, Regionální den železnice v Olomouci tak bude premiérovou akcí obnovené točny. Kromě tradiční přehlídky historických vozidel a nostalgických vlaků z nedalekého nádraží se mohou příznivci železnice letos premiérově těšit také na komorní setkání Bardotek, tedy lokomotiv řady T478.1.

Točnou rekonstrukce nekončí
Pozornost se nyní začne přesouvat z kolejiště na samotnou budovu depa. „V další fázi zvelebování areálu bychom rádi opravili střechu remízy, tedy prostoru, kde je zázemí pro historická vozidla a probíhá zde i jejich údržba. Pak přijde na řadu modernizace budov. Chtěli bychom z olomouckého depozitáře vytvořit atraktivní prostor pro malé i velké fanoušky železnice,“ přeje si ředitel Centra historických vozidel ČD Marek Plochý.
Olomoucký depozitář je domovem řady zajímavých strojů. Patrně nejvzácnějším je jedna z nejstarších parních lokomotiv na našem území – 314.303 Kocúr z roku 1898. Dále jsou zde k vidění parní lokomotiva 464.202 Rosnička nebo motorový vůz M 262.018 Kredenc. 
Obyčejně zde sídlí i Matylda, tedy parní lokomotiva 313.432. Ta ovšem nyní prochází rozsáhlou opravou v sídle ČD muzea v Lužné u Rakovníka. Na její renovaci můžete přispět zakoupením stejnojmenného pivního speciálu z plzeňského pivovaru Proud, který je v nabídce na palubě vlaků prostřednictvím ČD minibarů. Zakoupit jej můžete též přímo v muzeu v Lužné.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika