Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Spustili jsme mobilní web pro chytré telefony

Spustili jsme mobilní web pro chytré telefony

25.10.2012 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Stal se přenosný telefon vaší prodlouženou rukou a hledáte v něm veškeré potřebné informace? Pokud ano, určitě si oblíbíte informační novinku Českých drah, která byla spuštěna na začátku října: mobilní web optimalizovaný právě pro takzvané smartphony a tablety. Odpovědi na otázky týkající se cestování vlakem tak mají majitelé těchto zařízení stále dostupné.

Spustili jsme mobilní web pro chytré telefony

Každá cesta vlakem začíná plánováním. Můžete navštívit jedno z mnoha ČD center, vyhledat si spojení z pohodlí svého domova či kanceláře přes internet nebo otevřít klasický papírový jízdní řád. Část zákazníků Českých drah si zvykla hledat klíčové informace přes mobilní telefon, a to doslova za pochodu, například při chůzi po ulici. Právě pro tyto uživatele vyvinuly ČD mobilní webové stránky.

Funguje na všech operačních systémech

Milníky webu ČD

Červenec 1996
spuštění webové prezentace

Prosinec 2005
začíná fungovat eShop

Říjen 2010
druhé místo v soutěži WebTop100

Říjen 2012
verze pro mobilní telefony a tablety

Není potřeba do telefonu instalovat žádnou aplikaci navíc. Prostě jen napíšete do okna webového prohlížeče vašeho telefonu nebo tabletu známou adresu www.cd.cz a automaticky se vám zobrazí mobilní web optimalizovaný pro ovládání na dotykových displejích. „Systém je upraven pro všechny operační systémy, jako například Android, Windows Phone, Symbian, i operační systém iOS společnosti Apple,“ vysvětluje Jiří Krejčí z Odboru marketingu a komunikace, jehož tým stojí za vývojem novinky.

Vývojáři Českých drah zvažovali i vytvoření aplikace pro konkrétní druh operačního systému, ovšem nakonec zvolili typ aplikace založené na webovém rozhraní. „Tímto způsobem oslovíme daleko širší skupinu uživatelů napříč všemi platformami. Ne každý má totiž možnost či dovednost stáhnout si příslušnou aplikaci. Bylo by chybou hned na počátku klást omezení,“ říká Roman Menc z Odboru marketingu a komunikace, jeden z vývojářů programu.

Koupit si jízdenku přes mobil? Už v prosinci ano

„Jako jeden z mála webů železničních dopravců v Evropě je ten náš vybaven plnohodnotným mapovým portálem, ve kterém najdete aktuální polohu a zpoždění všech vlaků, omezení provozu, informace o charakteristice tratí, poloze stanic a do budoucna také o poskytovaných službách ve stanicích,“ vysvětluje Jiří Ješeta, výkonný ředitel pro obchod a marketing. V prosinci letošního roku se mobilní web navíc rozšíří o eShop, kde si zákazník zakoupí jízdenku přímo do svého telefonu a kód jednoduše ukáže místo klasické jízdenky vlakovému personálu při kontrole jízdních dokladů. Zcela tak odpadne nákup jízdenky u přepážky nebo její tištění na tiskárně v případě jejího nákupu přes „klasický“ eShop.

A co se chystá pro příští rok? Můžeme prozradit, že ze svého chytrého telefonu se cestující napříště dozvědí i to, z jakého nástupiště v konkrétní stanici jim vlak odjíždí. Připravuje se také anglická jazyková mutace, která umožní cizincům využívat stejné výhody mobilního webu Českých drah, které mají už nyní našinci. 

 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika