Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Spěšné vlaky z Plzně do Varů zůstávají v režii Českých drah

Spěšné vlaky z Plzně do Varů zůstávají v režii Českých drah

15.9.2023

České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz spěšných vlaků z Plzně do Karlových Varů. Pokračující spolupráci na lince P1 západ stvrdil podpis příslušné smlouvy platné od prosince 2023 po dobu 15 let. Plzeňský kraj tak pokračuje v zadávání smluv v železniční a autobusové dopravě v otevřených soutěžích.

Spěšné vlaky z Plzně do Varů zůstávají v režii Českých drah

Na lince P1 západ, kterou v současné době zajišťují České dráhy, jsou provozovány čtyři moderní nízkopodlažní elektrické jednotky RegioPanter, z toho dvě v barevném schématu Plzeňského kraje. Nabízejí možnost připojení k wi-fi, zásuvky, pohodlná látková sedadla s područkami, akustický i vizuální informační systém či prostorné bezbariérové WC. Cestující s dětmi, osoby s omezenou schopností pohybu a senioři oceňují již od léta 2021, kdy jsou tyto jednotky v provozu, částečnou nízkopodlažnost vozidel.  
Zadání kontraktu formou otevřené soutěže bylo vynuceno podmínkami Operačního programu dopravaII. Oba kraje proto společně vyhlásily na provoz vlaků nabídkové řízení. „Obdrželi jsme dvě nabídky, a to od dopravců ARRIVA vlaky a České dráhy. Při zajištění stejných požadavků pro všechny uchazeče nabídly ČD vlaky za nejvýhodnější cenu pro Plzeňský a Karlovarský kraj, a proto byla s touto společností uzavřena smlouva na 15 let,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek. 

Velký nárůst cestujících
Dopravce bude i nadále provozovat na této lince čtyři jednotky RegioPanter, která se těší oblibě u cestujících. „V našem kraji se jedná o linku s nejdynamičtějším růstem počtu cestujících. Oproti červnu 2018 se zde v červnu 2022 zvedl počet pasažérů zhruba o 80 % a v červnu 2023 je tento nárůst i nadále stabilní,“ upřesnil Čížek. „Stejný zájem a pokračující nárůst počtu cestujících zaznamenáváme také v Karlovarském kraji, a proto je logické, že v rámci plnění smlouvy musí dopravce zajistit nejpozději od prosince 2026 další dvě kvalitativně shodné elektrické jednotky tak, aby byla udržena kultura cestování a zajištěna dostatečná kapacita,“ dodal za Karlovarský kraj neuvolněný člen zastupitelstva pro oblast dopravy Jan Bureš.  
„Linka P1 západ přináší cestujícím výhodu v přímém spojení z Plzně až po Karlovy Vary v pravidelném dvouhodinovém taktu. V úseku Plzeň – Cheb navíc přibližně půlí interval mezi vlaky InterCity, které obsluhují nejmodernější jednotky pro dálkovou dopravu InterJet, takže ve větších městech mají lidé k dispozici spojení každou hodinu. Za rostoucím zájmem o tuto linku je i rychlost a kratší cestovní časy oproti minulosti, které spěšné vlaky dosahují díky vysoké dynamice jízdy nových jednotek Regio­Panter,“ upozornil člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.     
Ve vlacích v úseku Plzeň – Mariánské Lázně i nadále platí Integrované dopravy Plzeňského kraje, který umožňuje cestování téměř všemi spoji v  regionu na jednu jízdenku. Na území Karlovarského kraje bude cestujícím stále k dispozici tarif IDOK, tarif ČD. V případě zaměstnanců a důchodců pracujících ve veřejné dopravě v kraji bude uznáváno i zaměstnanecké jízdné IDPK. Celková hodnota zakázky činí necelých 1,7 mld. Kč na období 15 let, což představuje 137 Kč na každý ujetý vlakový kilometr. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Nové terminály zrychlí nákup jízdenekNové terminály zrychlí nákup jízdenek

22.4.2024 - Cestující se již mohou ve vlacích Českých drah setkat s novými prodejními terminály. Prvním krajem, kde byla nová generace zařízení MOPAJ (MObilní Prodejní Automat Jízdenek) instalována, se stal Zlínský kraj. Postupně budou… »

S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál

15.4.2024 - Okamžik, kdy se moderní vlaky ComfortJet stanou vysokým standardem dálkových linek Českých drah, se rychle blíží. Aktuálně mají ČD k dispozici čtyři soupravy různého řazení s ohledem na předepsané zkoušky, které nyní… »

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika