Železničář / Hlavní zprávy / Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově
Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově
13.9.2017 – autor: JOSEF HOLEK
Depozitář Národního technického muzea hostil v rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea setkání Šlechtičen. Do Chomutova přijely soupravy v čele s plzeňskou a děčínskou zástupkyní této řady a přidaly se tak k místní parní krasavici. Akce přilákala stovky lidí a splnila nejeden dětský sen.

Na ten den pětiletý Adámek Svoboda v dobrém slova smyslu nikdy nezapomene. Spolu s rodiči se totiž o poslední srpnové sobotě vydal z Prahy do Lužné u Rakovníka a odtud historickým vlakem Českých drah taženým parní Šlechtičnou 475.111 do depozitáře Národního technického muzea (NTM) v chomutovském depu. „Celou cestu jsem koukal z okna,“ pochlubil se malý cestovatel. „Moc jsem se na výlet těšil a těším se i na zpáteční cestu,“ doplnil. To už ale vyhlížel další Šlechtičny, které měly v areálu depozitáře toho dne setkání.
V rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea totiž NTM přizvalo ke svému exponátu 475.1142 i děčínskou Šlechtičnu 475.179 a plzeňskou zástupkyni této řady 475.111. „České dráhy na akci nasazují svou historickou techniku, a pokud máme ve sbírce lokomotivu téže řady a je-li příležitost, snažíme se uspořádat neformální setkání,“ upřesnil Michal Novotný, ředitel Železničního muzea NTM.
Setkání v neplánované podobě
Lokomotivy se měly setkat přímo v depu, ovšem kvůli technickému problému na jedné z lokomotiv museli pořadatelé původní plány pozměnit. Děčínský stroj měl totiž přijet pouze „na otočku“ z Kadaně, kam dovezl Císařský vlak. Souprava s děčínskou parničkou však zůstala stát na nádraží v Chomutově a do areálu depa najela jen plzeňská parnička se soupravou z Lužné. Šlechtičny se nicméně setkaly, byť na podstatně kratší dobu, a nikoli vedle sebe.
Než se Šlechtična 475.179 vydala zpět do nedaleké Kadaně, otočila se alespoň na zdejší točně. Na pár okamžiků se tedy všechny tři skvosty v areálu objevily. „V příštích letech se chystáme setkání zopakovat. Snad už bez obtíží a tak, aby bylo možné lokomotivy spatřit vedle sebe,“ uvedl Novotný a připomněl, že například místní 475.1142 je možné obdivovat v rámci tradičních Dnů otevřených dveří až do 29. října.
V rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea také vypravoval národní dopravce každou prázdninovou neděli na zvláštním spoji motorový vůz 831.043, přezdívaný Loďák, který jezdil mezi ČD Muzeem v Lužné a depozitářem v Chomutově. „Převezli jsme na této trase stovky lidí a příští rok bychom podobnou akci rádi zopakovali,“ dodal na závěr Miloslav Kothera, vrchní přednosta Depa historických vozidel.
Další články této rubriky
Mezinárodní ČD spoje zajíždí do 120 destinací
30.3.2025 - Mezinárodních spojů ČD přibývá. Letos dopravce vypravuje celkem 148 mezistátních dálkových spojů a další čtyři sezonní vlaky do Polska, které obsluhují 120 různých destinací v šesti evropských zemích – v Německu, Rakousku,… »
V jídelních vozech Českých drah začalo jaro
25.3.2025 - V jídelních vozech Českých drah odstartovalo jaro. Alespoň tedy na talíři. Na začátku března totiž do jídelních vozů ČD Restaurant se servisem JLV dorazila nová sezonní nabídka, která svým zaměřením vyhlíží nejnadějnější… »
ČD navýšily počet bezbariérových spojů
20.3.2025 - Počet bezbariérových vlaků Českých drah díky loňské rekordní dodávce nových vozidel vybavených pro cestování osob na vozíku a lidí s handicapem opět vzrostl. Dopravce má v současnosti ve svém parku bezmála 900 vozů a jednotek… »