Železničář / Hlavní zprávy / Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově
Šlechtičny si daly dostaveníčko v Chomutově
13.9.2017 – autor: JOSEF HOLEK
Depozitář Národního technického muzea hostil v rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea setkání Šlechtičen. Do Chomutova přijely soupravy v čele s plzeňskou a děčínskou zástupkyní této řady a přidaly se tak k místní parní krasavici. Akce přilákala stovky lidí a splnila nejeden dětský sen.

Na ten den pětiletý Adámek Svoboda v dobrém slova smyslu nikdy nezapomene. Spolu s rodiči se totiž o poslední srpnové sobotě vydal z Prahy do Lužné u Rakovníka a odtud historickým vlakem Českých drah taženým parní Šlechtičnou 475.111 do depozitáře Národního technického muzea (NTM) v chomutovském depu. „Celou cestu jsem koukal z okna,“ pochlubil se malý cestovatel. „Moc jsem se na výlet těšil a těším se i na zpáteční cestu,“ doplnil. To už ale vyhlížel další Šlechtičny, které měly v areálu depozitáře toho dne setkání.
V rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea totiž NTM přizvalo ke svému exponátu 475.1142 i děčínskou Šlechtičnu 475.179 a plzeňskou zástupkyni této řady 475.111. „České dráhy na akci nasazují svou historickou techniku, a pokud máme ve sbírce lokomotivu téže řady a je-li příležitost, snažíme se uspořádat neformální setkání,“ upřesnil Michal Novotný, ředitel Železničního muzea NTM.
Setkání v neplánované podobě
Lokomotivy se měly setkat přímo v depu, ovšem kvůli technickému problému na jedné z lokomotiv museli pořadatelé původní plány pozměnit. Děčínský stroj měl totiž přijet pouze „na otočku“ z Kadaně, kam dovezl Císařský vlak. Souprava s děčínskou parničkou však zůstala stát na nádraží v Chomutově a do areálu depa najela jen plzeňská parnička se soupravou z Lužné. Šlechtičny se nicméně setkaly, byť na podstatně kratší dobu, a nikoli vedle sebe.
Než se Šlechtična 475.179 vydala zpět do nedaleké Kadaně, otočila se alespoň na zdejší točně. Na pár okamžiků se tedy všechny tři skvosty v areálu objevily. „V příštích letech se chystáme setkání zopakovat. Snad už bez obtíží a tak, aby bylo možné lokomotivy spatřit vedle sebe,“ uvedl Novotný a připomněl, že například místní 475.1142 je možné obdivovat v rámci tradičních Dnů otevřených dveří až do 29. října.
V rámci akce Parním vlakem z muzea do muzea také vypravoval národní dopravce každou prázdninovou neděli na zvláštním spoji motorový vůz 831.043, přezdívaný Loďák, který jezdil mezi ČD Muzeem v Lužné a depozitářem v Chomutově. „Převezli jsme na této trase stovky lidí a příští rok bychom podobnou akci rádi zopakovali,“ dodal na závěr Miloslav Kothera, vrchní přednosta Depa historických vozidel.
Další články této rubriky
Na Královéhradecku přibývá na regionálních spojích moderních vozidel
27.4.2025 - Cestující na Královéhradecku se na železnici mohou těšit na další nová vozidla. České dráhy v rámci pokračující modernizace vozidlového parku v regionu na podzim nasadí do provozu další desítku motorových jednotek RegioFox. Už… »
24.4.2025 - Díky pokračující modernizaci vozidlového parku ČD z tuzemských kolejí pomalu mizí nejstarší vozy, které jsou postupně nahrazovány novými jednotkami. Týká se to i vagonů 2. třídy původně s koženkovými sedadly, nyní nesoucí… »
Na Olomoucku a Zlínsku jezdí moderní jednotky
20.4.2025 - Nové moderní jednotky RegioPanter se na Moravě rychle zabydlely. České dráhy v Olomouckém kraji nyní provozují tři desítky těchto souprav, dalších pět jezdí od konce loňského roku ve Zlínském kraji. Díky jejich nasazení se ve… »