Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Se začátkem sezony přicházejí inovace v obchodní nabídce

Se začátkem sezony přicházejí inovace v obchodní nabídce

20.3.2014 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

V jarních měsících přichází národní železniční dopravce s příjemnými změnami v obchodních nabídkách. V rámci oblíbené služby ČD Bike se otevírají nejen stávající půjčovny, ale při přepravě vlastního kola mohou nyní zákazníci nově využít při nákupu v eShopu rezervaci zdarma. Inovace se projeví i v gastronomii: ČD Restaurant servíruje jarní menu. Další novinkou je rozšíření prémiových služeb v první třídě do vlaků vyšší kvality.

Se začátkem sezony přicházejí inovace v obchodní nabídce

I když klima letošní zimy často připomínalo spíše předjaří, opravdové astronomické jaro je konečně tady! A s ním i zvýšená potřeba vyrazit na cesty, výlety nebo do procitající přírody. Do nové podoby se „oblékají“ také sezonní nabídky Českých drah a navíc se objevují zcela nové služby. A nejde jen o podporu cestování pro turisty nebo cyklisty. Na své by si měli přijít i milovníci dobrých pokrmů nebo zákazníci, kteří očekávají nadstandardní péči. 

S bicyklem po Česku i v cizině

Typickou skupinou cestujících, kterou příjemné jarní dny ve velké míře lákají na cesty, jsou cykloturisté. Každým rokem dochází k růstu tohoto trendu a služba ČD Bike Českých drah se na tento fenomén doby snaží reagovat poskytnutím více míst pro jízdní kola, ale v případě, že se nástupiště zaplní několika desítkami cyklistů na jeden spoj, je technicky nemožné vyhovět všem. Národní dopravce proto doporučuje všem cyklistům si místo pro sebe a své jízdní kolo rezervovat.

Možnosti jsou hned dvě. Tradičnější způsob představuje rezervace přímo na nádraží u pokladní přepážky. To však lze udělat i přes eShop ČD (www.cd.cz/eshop), kde zákazník navíc ušetří. Rezervace za místo plus kolo totiž činí více než příjemných nula korun. Rezervace je možná u vlaků označených v jízdním řádu symbolem kola v kroužku. Symbol kola v rámečku znamená, že rezervace je dokonce povinná. Všechny výše uvedené informace jsou vztaženy k přepravě kola jako spoluzavazadla.

Přibalit si svůj bicykl na cestu je však možné i při cestě do zahraničí. Tato možnost se nabízí ve vybraných dálkových mezinárodních vlacích nebo v regionálních vlacích v příhraničí. Na Slovensko a do Maďarska je možné naložit kolo do služebního oddílu a využít služby úschova během přepravy. Jako spoluzavazadlo může kolo „cestovat“ do následujících zemí: Německo, Rakousko, Maďarsko, Nizozemsko, Dánsko, Lucembursko, Švýcarsko, Polsko (jen vlaky EC 131/130 v relacích Praha/Břeclav – Varšava) a Srbsko (jen vlaky EC 272/273 v relaci Praha – Bělehrad a zpět). Kolo lze přepravit pouze vlakem, ve kterém je tato služba dostupná, tedy má v jízdním řádu uvedenu službu přeprava spoluzavazadel nebo službu úschova během přepravy. Pro přepravu kol v dálkové mezinárodní přepravě je rezervace míst pro kolo nutná! 

Nemáte vlastní kolo?

Služba ČD Bike však nabízí i další, komfortnější možnost. Pokud si nechcete lámat hlavu s přepravou svého kola do místa výletu nebo si prostě chcete kolo jen půjčit na pár hodin nebo dní, představuje výtečnou alternativu využití jedné z drážních cyklopůjčoven. O jejich oblíbenosti svědčí rostoucí počet výpůjček. Loni si kolo Českých drah zapůjčilo bezmála 3 500 zákazníků. V letošní sezoně je tato služba nabízena již na 75 místech po celé republice.

Novinkou pro rok 2014 jsou cyklopůjčovny v Plzeňském kraji (Tachov, Domažlice), v Olomouckém kraji si v sezoně (1. dubna až 31. října) můžete půjčit kolo nově také v Zábřehu na Moravě. Půjčovny kol se nacházejí ve všech krajích s výjimkou Prahy, Středočeského, Moravskoslezského, Ústeckého a Libereckého. Jejich kompletní přehled najdete na www.cd.cz/pujcovnykol. V rámci služby je navíc poskytována bezplatná úschova zapůjčeného kola v úschovně ČD nebo přeprava na vybraných tratích. Novinkou pro letošní sezonu je registrace bicyklů v bezpečnostním systému CEREK, který je napojen na městskou a státní policii. 

Jarní chutě v jídelních vozech

Dáváte před turistickým vyžitím přednost gastronomickým zážitkům? I pro vás mají České dráhy připravenu jarem inspirovanou nabídku. Do jídelních vozů, bistrovozů a bister ve spojích SC Pendolino vstupuje nové sezonní menu JLV, které opět sestavili šéfkuchaři z Československého svazu kuchařů v Praze. Tentokrát se cestující mohou těšit na krém z jarního špenátu s chlebovými krutony, býčí krk pečený „přes noc“ s omáčkou s bílými žampiony se staročeskými šťouchanými brambory, mladého králíka s jarní nádivkou s brambory na másle a okurkovým salátem. Bezmasá jídla reprezentuje salát z mladé zeleniny a listů salátů s čerstvým smetanovým sýrem a vejci nebo domácí lívance s rebarborovou omáčkou a šlehačkou. Na území České republiky přitom platí výrazně snížené ceny – v rámci tzv. happy hours. Kromě jarní nabídky JLV zůstávají celoroční stálice v podobě tradičních českých pokrmů, polévek a dalších minutkových jídel. Jarní nabídka je platná od 2. dubna 2014. 

Prémiové služby v první třídě

Od 1. března také odstartoval pilotní projekt, jehož cílem je sjednotit rozsah prémiových služeb poskytovaných cestujícím v 1. třídě vlaků vyšší kvality. V projektu je nyní cestujícím v 1. třídě všech spojů EuroCity a InterCity nabízen nápoj a denní tisk zdarma. Osvěžit se můžete půl litrem balené vody, k dispozici jsou periodika MF DNES, Blesk a ve vybraných spojích i Hospodářské noviny. Služba je poskytována pouze zákazníkům, kteří doplatek do 1. třídy zaplatili. Pilotní projekt bonusových služeb probíhá do 14. června 2014. Dále bude tato služba pokračovat v běžném provozu.

Seznam půjčoven kol ČD

(s otevřením k 1. 4. 2014)

KARLOVARSKÝ KRAJ

Aš, Cheb*, Františkovy Lázně, Sokolov, Karlovy Vary dolní nádraží*, Mariánské Lázně*, Loket, Karlovy Vary, Nejdek (jen na základě objednávky den předem)

* K dispozici jsou stabilně elektrokola. Po objednání je možné elektrokolo připravit k převzetí i na dalších místech. 

Novinka – PLZEŇSKÝ KRAJ

Domažlice, Tachov 

JIHOČESKÝ KRAJ

Český Krumlov, Černá v Pošumaví, Horní Planá, Nová Pec, Lipno nad Vltavou, Volary, Strakonice, Tábor, Veselí nad Lužnicí, Jindřichův Hradec, Třeboň, Třeboň lázně, Písek

Vratné stanice; objednání půjčení pouze 7 dní (a více) předem: Vyšší Brod klášter, Prachatice, Vimperk, České Velenice, Milevsko, Soběslav, Kardašova Řečice, Nová Bystřice 

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Česká Skalice, Adršpach, Trutnov hl. n., Červený Kostelec (jen vratná stanice) 

PARDUBICKÝ KRAJ

Pardubice hl. n., Česká Třebová, Letohrad, Chrudim, Slatiňany, Žďárec u Skutče, Hlinsko v Čechách, Jablonné nad Orlicí, Králíky, Žamberk, Choceň, Lanškroun, Přelouč, Svitavy, Polička, Brandýs nad Orlicí, Moravská Třebová 

OLOMOUCKÝ KRAJ

Olomouc hl. n., Zábřeh na Moravě 

ZLÍNSKÝ KRAJ

Kroměříž 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Břeclav, Znojmo, Veselí nad Moravou, Hodonín (na základě objednávky den předem) 

KRAJ VYSOČINA

Nové Město na Moravě, Telč, Světlá nad Sázavou,

Žďár nad Sázavou, Přibyslav, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Jihlava, Okříšky, Třebíč, Náměšť nad Oslavou, Horní Cerekev, Pelhřimov, Golčův Jeníkov město, Ledeč nad Sázavou (vratná stanice, po předchozí domluvě možnost také zápůjčky), Bystřice nad Pernštejnem, Rožná (jen vratná stanice) 

 

JARNÍ NABÍDKA JLV

(platí od 2. 4. 2014)

Krém z jarního špenátu, chlebové krutony
Cena: 49 Kč 

Býčí krk pečený „přes noc“ s omáčkou s bílými žampiony, staročeské šťouchané brambory
Cena: 129 Kč 

Mladý králík s jarní nádivkou, brambory na másle, okurkový salát
Cena: 159 Kč 

Salát z mladé zeleniny a listů salátů, čerstvý smetanový sýr, vejce
Cena: 99 Kč 

Domácí lívance s rebarborovou omáčkou a šlehačkou
Cena: 45 Kč 

Všechny ceny jsou uváděny v happy hours.


Průměrné hodnocení (6 hlasů): 4.67

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika