Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Rozšiřujeme wi-fi do dalších spojů, je už v 529 vlacích

Rozšiřujeme wi-fi do dalších spojů, je už v 529 vlacích

20.1.2016 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Od začátku platnosti jízdního řádu 2016 v polovině loňského prosince se mohou cestující Českých drah zdarma připojit na internet již v 529 vlacích. To ale není vše, protože bezplatná wi-fi začne v dohledné době fungovat ještě v další zhruba stovce vozů.

Rozšiřujeme wi-fi do dalších spojů, je už v 529 vlacích

Služba je dostupná nejen ve vlacích SuperCity, ale i ve vybraných dálkových expresech a také v mnoha regionálních osobních a spěšných vlacích. Letos se rozšíří přibližně do stovky dalších vozů, které obsluhují desítky vlaků v různých částech republiky. V současné době se nabízí možnost připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě v celkem 108 dálkových a 421 regionálních spojích.

Spoje s internetem prozradí značka v jízdním řádu

Aby měli cestující lepší přehled o vlacích, které wi-fi nabízejí, jsou poprvé v historii označeny takové spoje přímo v jízdních řádech specifickou značkou. Díky tomu je snadné zjistit, že vlaky s wi-fi jezdí například na tratích z Děčína přes Ústí nad Labem do Mostu, Chomutova a Kadaně, mezi Chebem a Karlovými Vary, z Pardubic do Hradce Králové a Jaroměře, mezi Nezamyslicemi, Prostějovem, Olomoucí, Zábřehem na Moravě a Šumperkem na střední Moravě nebo z Rožnova pod Radhoštěm přes Valašské Meziříčí do Kroměříže a Kojetína či v okolí Brna na lince S2 do Letovic a Křenovic.

To samozřejmě není kompletní výčet wi-fi v regionální dopravě. RegioSharky a RegioPantery nabízejí „vylehčenou“ verzi zařízení wi-fi – na jednu SIM při využití sítě jednoho mobilního operátora. Širší spektrum nabídky je v dopravě dálkové. Už zhruba dva a půl roku funguje wi-fi v jednotkách SC Pendolino, příjemně překvapí ve třech desítkách vozů řad Apee a Bdmpee s tím, že se dokončuje další dvacítka vozů Bdmpee – ty všechny jsou nasazeny primárně na relacích směr Ostrava a Slovensko a doplňuje je šest vozů ARmpee. Vozy Apee a Bdmpee umožňují přístup k veřejnému internetu i na území Slovenska. Zapomenout nesmíme na nové jednotky InterPanter a 83 vo­zů určených pro linku Praha – Berlín – Hamburk, které jako první budou mít navíc propojení s vozovým infosystémem.  „Top“ technologií bezdrátového připojení k internetu budou v nejbližší době vybaveny jednotky ČD railjet a funkcemi trumfnou i ty rakouské, které už wi-fi mají.

Zábavný portál i do vlaků railjet

V dálkové dopravě disponují nabídkou bezdrátového připojení k internetu například spoje EuroCity z Prahy do Ústí nad Labem a Děčína a dále do Německa, vybrané vlaky z Prahy přes Brno do Břeclavi a expresní spoje mezi metropolí, Pardubicemi, Olomoucí a Ostravou, respektive s dalšími cílovými stanicemi v Opavě, Zlíně, Veselí nad Moravou, nebo v Žilině. Wi-fi je k dispozici také v rychlících Olomouc – Otrokovice – Břeclav – Brno a během první poloviny roku bude rozšířena i na rychlíkovou linku Praha – Pardubice – Česká Třebová – Brno.     

Vlaky SuperCity nabízejí také informační a zábavní palubní portál, kde cestující najdou informace o jízdě, mohou sledovat její průběh on-line z pohledu strojvedoucího a objednat si občerstvení z bistrovozu. K dispozici mají filmy, hudbu a nechybí zábava pro dětské cestující. Zcela nová verze tohoto palubního portálu, kterou České dráhy připravují, bude po testovacím provozu plánovaném na druhé čtvrtletí tohoto roku v jednotkách SC Pendolino nasazena také do jednotek ČD railjet a následně i do InterPanterů. 


Průměrné hodnocení (11 hlasů): 3.91

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika