Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Rok 2012 přinesl růst přepravených zákazníků i tržeb

Rok 2012 přinesl růst přepravených zákazníků i tržeb

17.5.2013 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Výsledky hospodaření v loňském roce ukázaly, že roste zájem o naše služby. Zatímco v osobní dopravě se zvýšily tržby i počet cestujících, v nákladní dopravě se hodnota tržeb alespoň udržela na stejné výši jako v roce 2011. Do finálních čísel se ovšem promítly v případě Českých drah značně vysoké odpisy a u ČD Cargo zásadní restrukturalizace firmy a nepříznivá situace na trhu.

Rok 2012 přinesl růst přepravených zákazníků i tržeb

Celkové hospodaření Skupiny ČD za rok 2012 skončilo podle mezinárodních standardů ztrátou 1,6 miliardy korun. Analýza dílčích výsledků ale současně naznačuje nastoupený růstový trend v hlavních činnostech, tedy v osobní a nákladní dopravě. Hospodářský výsledek je navíc silně zatížen rekordními investicemi do vozidlového parku a s tím související výší odpisů. 

Osobní doprava

České dráhy dosáhly v osobní dopravě provozního zisku ve výši 1,862 miliardy korun. „Tento ukazatel EBITDA, který prokazatelně roste, je pro nás nejvýznamnější,“ říká Petr Vohralík, výkonný ředitel ČD pro ekonomiku. Nejenže se v loňském roce zvýšily tržby z osobní dopravy o 319 milionů korun, ale současně se o 3 procenta zvedl počet přepravených cestujících – na 169 milionů. Nejvýraznější nákladovou položkou v hospodaření osobní dopravy jsou odpisy. Ty meziročně vzrostly o více než 150 milionů korun. „Výše odpisů souvisí s masivním objemem financí, které jdou do obnovy toho, co nás živí. Zatímco běžné firmy ročně investují sumu rovnající se odpisům, u Českých drah je to už řadu let několikanásobek,“ vysvětluje Petr Vohralík. Po odpisech a zdanění proto segment osobní dopravy generuje ztrátu 517 milionů korun. (V roce 2011 to bylo 583 milionů.)

Do hospodaření se promítají i náklady, které společnost může jen částečně nebo minimálně ovlivnit, což se týká zejména růstu ceny za trakční energii. Na druhou stranu měly ČD nižší mzdové náklady – oproti roku 2011 poklesly o 100 milionů korun. Negativně se ovšem projevila správa nemovitostí. Velký počet nádražních budov, které České dráhy vlastní, přináší výrazně menší výnosy oproti nákladům na údržbu a rekonstrukci. Společnost proto momentálně usiluje o jejich odprodej Správě železniční dopravní cesty za tržní cenu. 

Nákladní doprava

Pro ČD Cargo byl loňský rok velkou zatěžkávací zkouškou, která se projevila i ve výsledcích hospodaření – ztrátou 1,911 miliardy korun. V podmínkách stagnující ekonomiky sice národní nákladní dopravce dokázal udržet výši tržeb na přibližně stejné úrovni jako v roce 2011 (nárůst o 47 milionů korun, což znamená navýšení 0,3 procenta), náklady na restrukturalizaci firmy a mimořádný odpis oceňovacího rozdílu však měly negativní dopad do finálních čísel.

„Jak se daří ekonomice, tak se daří nákladním dopravcům. ČD Cargo proto v roce 2012 nedosáhlo plánovaného objemu přeprav. Loňský rok byl navíc pro společnost po stránce účetní dost specifický. Klíčové bylo rozhodnutí managementu o odpisu majetku ve výši 1,2 miliardy korun a současně o vytvoření rezervy na restrukturalizaci ve výši půl miliardy korun. Je třeba zdůraznit, že se nejedná o faktickou ztrátu finančních prostředků, ale spíše o účetní operaci s dopadem do finálních čísel,“ vysvětluje výkonný ředitel Petr Vohralík. Podle provozního plánu má společnost ČD Cargo letos dosáhnout vyrovnaného hospodaření.       

HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY ZA ROK 2012

 SKUPINA ČD
• tržby: 37,7 mld. Kč
• EBITDA: 5,56 mld. Kč
• odpisy: 6,1 mld. Kč
• výsledek hospodaření: –1,6 mld. Kč 

OSOBNÍ DOPRAVA
• tržby: 19,5 mld. Kč
• EBITDA: 1,9 mld. Kč
• počet cestujících: 169 milionů
• výsledek hospodaření: –517 milionů Kč 

NÁKLADNÍ DOPRAVA
• tržby: 15,3 mld. Kč
• EBITDA: 711 milionů Kč
• objem přepravy: 73,4 milionu tun
• výsledek hospodaření: –1,9 mld. Kč


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika