Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Regionální oslavy hostilo několik měst

Regionální oslavy hostilo několik měst

19.10.2022 – autor: PETR SLONEK

Hned na několika místech se během září uskutečnily Regionální dny železnice (RDŽ). Už první zářijový víkend oslavy přivítala Česká Třebová a Trutnov, o týden později následovala Praha, další víkend Jindřichův Hradec a Olomouc. V samotném závěru měsíce pak regionální den hostil také Bohumín.

Regionální oslavy hostilo několik měst

Po úvodních akcích v České Třebové a Turnově připravily České dráhy ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou, hlavním městem Prahou a dalšími partnery na sobotu 10. září atraktivní program u příležitosti oslav Regionálního dne železnice. Hlavním dějištěm oslav se stalo depo a nádraží ve Vršovicích. Návštěvníci si mohli prohlédnout běžně nepřístupné prostory v zázemí provozu železniční dopravy a svézt se po tratích, kudy běžně vlaky s cestujícími nejezdí. Nechyběly ani jízdy historickými tramvajemi i autobusy.
K největším atrakcím patřily už tradičně jízdy historickými vlaky. Organizátoři během dne celkem pětkrát vypravili parní vlak v čele s lokomotivou Čtyřkolák 434.2186 nebo s Všudybylkou 354.195. Vyrazily po okružní trase z Vršovic přes Zahradní Město, Libeň a hlavní nádraží zpět do Vršovic. Cestující se rovněž mohli mezi pražským hlavním nádražím, Vršovicemi a Strančicemi projet historickou pantografovou jednotkou řady 451.  

Na dvou rozchodech
V sobotu 17. září se centrem oslav RDŽ stal Jindřichův Hradec. Zároveň se zde připomnělo 135. výročí tratě mezi Veselím nad Lužnicí a Jihlavou a 125. výročí železnice Jindřichův Hradec – Nová Bystřice. Návštěvníci si mohli vychutnat jízdy parních vlaků na tratích s normálním i úzkým rozchodem, zhlédnout výstavu drážních vozidel nebo komentované prohlídky dopravní kanceláře, stavědla a depa Jindřichohradeckých místních drah (JHMD). Na nádražích v Jindřichově Hradci, Veselí nad Lužnicí, Kardašově Řečici a Jarošově nad Nežárkou ČD přichystaly doprovodný program. Hlavní atrakcí byly pochopitelně i zde jízdy parních vlaků. ČD vypravily historický vlak s Kafemlejnkem z Veselí nad Lužnicí do Jindřichova Hradce, odkud historická souprava zamířila až do Jarošova nad Nežárkou. Parní vlaky vyrazily také po úzkokolejných tratích JHMD.

V Olomouci na točně
Ve stejný den hostila oslavy také hanácká metropole. I zde si zájemci užili jízdy historických vlaků do všech směrů z olomouckého hlavního nádraží, především ale mohli navštívit depozitář ČD Muzea s nově opravenou točnou. Právě na ní se během dne setkaly motorové lokomotivy řady T478.1 zvané Bardotka či Zamračená, jimž byl letošní ročník RDŽ věnován. Tahákem se staly jízdy parního vlaku s lokomotivou Velký Bejček 423.009, který vyrazil z olomouckého hlavního nádraží postupně do Šternberka, Prostějova a do Hluboček a zpět. Na trať vyjela rovněž historická pantografová souprava řady EM 475.1, která zamířila z olomouckého hlavního nádraží přes Prostějov či Přerov do Nezamyslic a zpět. Přichystána byla i souprava se dvěma motorovými vozy řady M 131.1 Hurvínek. Řada návštěvníků si rovněž prohlédla depozitář ČD Muzea.  
Na Den české státnosti, tedy 28. září, uspořádaly ČD oslavy svátku železnice v Bohumíně. Příchozí se mohli svézt parními vlaky v čele s Velkým Bejčkem 423.009, které jely mezi Bohumínem a Ostravou a zpět po tzv. Ostravském kolečku, a prohlédnout si výstavu moderních železničních vozidel v bohumínském depu. K vidění byla elektrická jednotka RegioPanter (řada 650), souprava PushPull či motorový vůz řady 811 s přípojným vozem BDtax nebo elektrická lokomotiva Taurus. Nechyběla ani expozice modelové železnice. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika