Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Railjety zamířily na vyvazovací opravy

Railjety zamířily na vyvazovací opravy

26.2.2021 – autor: PETR SLONEK, GABRIELA NOVOTNÁ

Bezpečnost a dobrý technický stav vozidel jsou pro ČD dlouhodobě prioritou. „Týká se to také netrakčních jednotek railjet. Každá z nich má najeto už okolo 2,4 milionu kilometrů a podle požadavků výrobce a našich předpisů pak musí projít prohlídkou, kterou lze zjednodušeně označit jako hlavní vyvazovací opravu. Má preventivní charakter, jako když jedete s autem do servisu po výrobcem stanoveném počtu kilometrů. Provádí se při ní předem plánované prohlídky, opravy a výměna stanovených komponentů,“ vysvětlil náměstek generálního ředitele ČD pro provoz Michal Kraus.

Railjety zamířily na vyvazovací opravy

Velké prohlídky railjetů se uskutečňují po najetí každých 1,2 milionu kilometrů. V současné době se tedy jedná už o druhou prohlídku, kterou označují ČD jako opravu R3 a výrobce Siemens Mobility ji má označenou jako opravu IW6. Tyto velké prohlídky a opravy provádějí pro České dráhy dílny ÖBB Technisches Services (TS) Wien Simmering. Servisují se zde také všechny rakouské railjety, takže mají velké zkušenosti. Opravou R3 / IW6 tam prošly už čtyři jednotky (003, 004, 002 a 001). Pátá jednotka (005) se z opravy vrátila v pátek 22. ledna a hned v sobotu 23. ledna se do dílen vydal šestý railjet. Během 1. čtvrtletí bude do dílen přistavena také poslední sedmá jednotka.


Neobvyklý vlak mezi Břeclaví a Prahou
Railjety ČD byly do dílen i z nich přepravovány mezi Břeclaví a Prahou spojené s pravidelným vlakem, mezi Břeclaví a vídeňskými dílnami jako samostatný vlak. V pátek 22. ledna se tak na vlaku rj 372 objevily dvě jednotky railjet. V čele byla souprava určená pro cestující, následovala lokomotiva a za ní druhá uzavřená jednotka, která se vracela z vídeňských dílen. V sobotu odpoledne 23. ledna pak zamířil podobný vlak z Prahy do Břeclavi. Jednotka do dílen putovala na vlaku rj 373 Praha, tentokrát však v čele s lokomotivou Taurus. Následovala jednotka railjet určená pro cestující a za ní druhá uzamčená, která putovala do dílen. V obou případech měla souprava délku přibližně 390 metrů a hmotnost více než 900 tun.  

 

V dílnách kompletní rozpojení
Při opravě stupně R3 / IW6 se jednotky kompletně rozpojí na jednotlivé vozy, uskuteční se vyvázání a demontáž podvozků a zkontrolují se celistvá kola – monobloky. Podle potřeby se provede jejich výměna nebo reprofilace jízdní plochy. Stejně tak se případně vymění brzdové kotouče. Samozřejmostí je kontrola stavu náprav, ať už defektoskopickou, nebo rozměrovou zkouškou a prohlídka či oprava jednotlivých konstrukčních celků podle předpisu výrobce. Vysoký důraz je kladen na revizi, případně výměnu mezivozových spřáhel. Kontrole a případné opravě se nevyhnou ani celky jako klimatizace nebo nástupní dveře. Výrobcem předepsané díly konstrukčních celků se zcela vymění za nové.
Na závěr celé opravy a před předáním zpět Českým drahám podstupují railjety zkušební jízdu v rozsahu stanoveném výrobcem. Jednotka při ní musí dosáhnout rychlost o 10 % vyšší, než je výrobcem udávaná maximální provozní rychlost. Ta u railjetů činí 230 km/h. Tyto netrakční jednotky jsou s dvojicí Taurusů ČD u českých dopravců vozidly s nejvyšší dosaženou rychlostí – při zkouškách je nejméně 253 km/h. Při zkušební jízdě se mimo jiné kontroluje činnost zabezpečovacích zařízení, celková těsnost skříně a provádí se zábrzdné zkoušky.


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 4.8

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika