Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Přehledně: Internet se rozšíří do dalších vozů

Přehledně: Internet se rozšíří do dalších vozů

28.6.2017 – autor: JOSEF HOLEK, PETR VONDRÁČEK

Internet zdarma bude dostupný v dalších vlacích Českých drah. Vedení společnosti schválilo nákup a instalaci potřebného technického vybavení do desítek vozů řad ABmz, ABpee a Bdpee. Služba wi-fi se objeví i na linkách do západních Čech.

Internet se rozšíří do dalších vozů

K internetu se pomocí technologie wi-fi připojí ještě více zákazníků Českých drah. Představenstvo firmy v květnu posvětilo doplnění další potřebné techniky do bezmála devadesátky vozů. Nyní se lze bezplatně připojit ve více než šesti stovkách vlaků ČD. Díky použité technologii si mohou cestující užívat internetu v nejlepší dostupné kvalitě.

„V letech 2018 a 2019 plánujeme službu ČD wi-fi spustit v dalších více než 260 vozech pro dálkovou dopravu. Do konce roku 2019 bychom tak chtěli našim cestujícím v dálkové dopravě nabídnout připojení k internetu ve všech nových nebo modernizovaných vozidlech, kterými ČD disponují,“ uvedl Michal Štěpán, člen představenstva ČD, zodpovědný za osobní dopravu. Požadavek na vybavení danou technologií u nově nakupovaných vozidel pro dálkovou i regionální dopravu je samozřejmostí.

Doma i za hranicemi

Aby si cestující nemuseli za hranicí země zapínat datový roaming, České dráhy v rámci spolupráce se zahraničními partnery vybavily SIM kartami českých operátorů 95 vozů cizích dopravců. Stejně tak společnosti ÖBB, ZSSK, MAV a DB poskytují SIM karty zahraničních operátorů pro vozy ČD nasazované na mezinárodní spoje do Maďarska, Rakouska, Slovenska a Německa. „Cestující by neměl rozeznat žádný rozdíl,“ upřesnil Štěpán.

ČD vybavují vozidla jednou z nejlepších technologií určenou pro drážní vozidla na trhu. Důležitou součástí pro dálkové vlaky je navíc gateway, pozemní součást technického řešení, která slouží jako agregátor připojení, a v podstatě zajišťuje schopnost systémů připojit se prostřednictvím několika mobilních operátorů současně. Navíc umožňuje službu, kdy v případě výpadku signálu či nestability sítě jednoho operátora, se mohou všechna uživatelská spojení přesunout na signál dalších poskytovatelů, a to bez rozpadnutí spojení. „Cestující tak mohou při svých cestách naším vlakem využívat datové služby prostřednictvím vnitřní bezdrátové sítě ČD wi-fi v té nejlepší dostupné kvalitě,“ podotkl člen představenstva.

Tentokrát dálková doprava

Bezdrátové připojení k internetu mohou cestující využívat v celkem 603 vlacích Českých drah, z toho ve 156 dálkových a 447 regionálních. Národní dopravce už disponuje 453 vozy se zmíněnou službou, z toho je 155 klasických a 298 vagonů v 87 ucelených jednotkách. K nim do konce roku přibyde dalších 89 vozů pro dálkovou dopravu. Jedná se o kombinované vagony 1. a 2. třídy řady ABmz346 a ABpee347 a vozy 2. třídy řady Bdpee231. Připojení bude k dispozici na linkách z Prahy do Klatov a Železné Rudy, Českých Budějovic, do Hradce Králové a Trutnova či Přerova a Otrokovic.

Kde se připojíte

EuroCity, InterCity, Expres

Ve vlacích EuroCity, InterCity a Expres je služba bezdrátového připojení k internetu dostupná ve vozech řad Apee, ARmpee, Ampz, Bhmpz, Bdmpz, Bmz nebo Bdmpee. Vlaky EuroCity z Prahy přes Horní Lideč do Žiliny resp. Zvolena, na které jsou nasazovány vozy slovenského dopravce ZSSK, je wi-fi ve vybraných vozech řad Ampeer a Bmpeer.

Rychlíky vyšší kvality

Technologií pro zajištění bezdrátového připojení k internetu jsou vybaveny i rychlíky vyšší kvality (Rx), například z Brna přes Břeclav do Olomouce, na které jsou nasazovány jednotky InterPanter.

Spěšné a osobní vlaky

K internetu se lze prostřednictvím služby ČD wi-fi připojit ve všech spěšných a osobních vlacích vedených elektrickými jednotkami RegioPanter nebo motorovými jednotkami RagioShark.

Pendolino a railjet

Pokryty celé soupravy.


Průměrné hodnocení (12 hlasů): 4.67

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika