Železničář / Hlavní zprávy / Po tratích v Česku se proháněl první vodíkový vlak iLint
Po tratích v Česku se proháněl první vodíkový vlak iLint
18.6.2022 – autor: PETR SLONEK
Na tuzemskou železnici v květnu vyrazil první vodíkový vlak pro osobní dopravu na světě – Coradia iLint. Moderní jednotka s téměř nulovými emisemi se z pražského hlavního nádraží, kde sérii prezentačních jízd zahajovala, postupně vydala do další více než desítky měst v zemi a objevila se i ve Zkušebním centru VUZ Velim. Svou pouť po Česku zakončila 25. května v Ústí nad Labem.

Projížďky přichystala společnost Alstom společně s partnery, mezi nimiž nechyběly České dráhy či jejich dceřinka VUZ. Šlo o vůbec první možnost, kdy se veřejnost v tuzemsku mohla svézt vlakem na vodík. Alstom jej prostřednictvím prezentačních jízd představil zejména dopravcům a úřadům jako alternativu pro železniční provoz v budoucnu. Od roku 2018 jezdí vozidla této firmy v několika evropských zemích a podle firmy tvoří alternativu pro 46 procent hlavních tratí v EU, jež nejsou elektrifikovány.
Jedná se o první vlak na světě poháněný vodíkovým palivovým článkem, který vyrábí elektrickou energii pro trakci. Jedinými emisemi, které podle Alstomu vytváří, jsou pára a kondenzovaná voda. Jezdit může po neelektrifikovaných tratích. Vodík pro dopravu Coradia iLint dodá společnost Air Products, která pro vlak vyčlení mobilní vodíkovou čerpací stanici.
Putování po městech v ČR
Dlouho očekávaná premiéra odstartovala v metropoli. Coradia iLint vyrazila ráno 17. května z depa v pražské Michli na hlavní nádraží. Poté v rámci předváděcí jízdy zamířila do Vraného nad Vltavou a zpět. V dalších dnech v rámci Coradia iLint Railshow, pořádané výrobcem Alstom a ČD, pokračovala i do řady dalších míst v Česku. Zastavila například v České Třebové, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Liberci nebo České Lípě. Jízdu po tratích v ČR vlak zakončil v Ústí nad Labem.
Jedním z dalších důležitých milníků se stala i zastávka ve Zkušebním centru VUZ Velim 23. května, kde byl vlak – včetně plnění – představen zástupcům státní správy a expertům. „Jednotka Coradia iLint od Alstomu byla již v roce 2017 testována na Zkušebním centru ve Velimi. Tehdy jsme měli možnost poprvé se seznámit s vodíkovou technologií. Za těch 5 let se vodík jako alternativní palivo posunul z roviny testování do reálného provozního módu a jsme přesvědčeni, že za dalších přibližně pět až sedm let by mohlo být reálné vodíková vozidla potkat i na naší nebo slovenské infrastruktuře,“ prohlásil předseda představenstva a generální ředitel VUZ Martin Bělčík.
Nasazení vodíkových vozidel plánují i České dráhy. Počítá s tím akční plán čisté mobility, schválený před dvěma lety vládou. Podle Bělčíka budou klíčové pro jejich širší využití zejména změny legislativy a rozvoj tuzemské infrastruktury. „Náklady na ně by se přitom příliš nelišily od současných vlaků,“ uvedl Bělčík společně s ředitelem Alstomu v ČR a na Slovensku Danielem Kuruczem. Experti soudí, že vlaky na vodíkový pohon jsou jednou z ekologických variant budoucího provozu zejména na regionální železnici.
Běžný provoz vodíkových vlaků podle Bělčíka závisí na vývoji legislativy v Česku a především v EU. „Pokud v rámci Evropské unie uděláme kolem výroby a distribuce vodíku obrovskou byrokracii, tak tohle alternativní palivo zabijeme. Když k tomu ale přistoupíme střízlivě a budeme se na něj dívat jako na bezemisní pohon, tak má opravdu budoucnost,“ prohlásil.
Nutná změna legislativy
Na nezbytnost změn v legislativě upozornil i místopředseda představenstva Českých drah Michal Kraus. Případné budoucí využití vodíkových vlaků bude záviset rovněž na jednání dopravců s úřady. Generální ředitel a předseda představenstva ČD Michal Krapinec připomněl, že v tuzemsku nejsou elektrifikovány bezmála dvě třetiny železničních tratí. Právě na nich by bylo možné vodíkové vlaky využívat. „Pokud chceme společně s objednateli veřejné dopravy zajistit v budoucnosti bezemisní dopravní obslužnost, pak musíme hledat alternativu ke stávajícím dieselovým vlakům. Vodíkový pohon je velkou nadějí, proto jsme rádi, že si nás Alstom vybral za partnera při této prezentaci, a my se můžeme s tímto řešením detailně seznámit. Zároveň nám to umožnilo oslovit objednatele veřejné dopravy a ukázat jim konkrétní příklad bezemisní železniční dopravy,“ dodal.
Náklady na výrobu vlaků na vodíkový pohon by se podle Kurucze mohly pohybovat v podobných relacích jako u elektrických souprav. Cena bude záležet na množství objednaných vlaků. Ceny samotného vodíku jsou podle něj nyní už téměř srovnatelné s naftou, při větším využití vodíku by v budoucnu mohly dál klesat.
Další články této rubriky
Mezinárodní ČD spoje zajíždí do 120 destinací
30.3.2025 - Mezinárodních spojů ČD přibývá. Letos dopravce vypravuje celkem 148 mezistátních dálkových spojů a další čtyři sezonní vlaky do Polska, které obsluhují 120 různých destinací v šesti evropských zemích – v Německu, Rakousku,… »
V jídelních vozech Českých drah začalo jaro
25.3.2025 - V jídelních vozech Českých drah odstartovalo jaro. Alespoň tedy na talíři. Na začátku března totiž do jídelních vozů ČD Restaurant se servisem JLV dorazila nová sezonní nabídka, která svým zaměřením vyhlíží nejnadějnější… »
ČD navýšily počet bezbariérových spojů
20.3.2025 - Počet bezbariérových vlaků Českých drah díky loňské rekordní dodávce nových vozidel vybavených pro cestování osob na vozíku a lidí s handicapem opět vzrostl. Dopravce má v současnosti ve svém parku bezmála 900 vozů a jednotek… »