Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Pietní akt na Masarykově nádraží

Pietní akt na Masarykově nádraží

17.6.2019 – autor: MARTIN HARÁK

K připomenutí 74. výročí krvavých událostí se ve čtvrtek 23. Května uskutečnil na pražském Masarykově nádraží zvláštní vzpomínkový akt. Připravila jej Církev československá husitská ve spolupráci s generálním ředitelstvím ČD, Českou obcí sokolskou a Československou obcí legionářskou.

Pietní akt na Masarykově nádraží

Během Pražského povstání čeští povstalci obsadili Masarykovo nádraží, které bylo v noci na 8. května 1945 obklíčeno německými jednotkami. Na nádraží se proti nepřátelské přesile bránilo asi sto českých povstalců. V dopoledních hodinách nádraží po těžkých bojích dobyly německé jednotky a němečtí vojáci donutili všechny odbojáře ukrývající se v nádražních krytech útočiště opustit. Více než dvacet mužů bylo na místě ve dvoraně nádraží zastřeleno. Další české muže němečtí vojáci odvedli a popravili je na peroně za hradlem číslo 2. S faktografickou informací o tehdejších událostech vystoupila na pietním aktu spisovatelka a publicistka Františka Vrbenská a na zastřelené vlastence vzpomněl ve své řeči patriarcha Církve československé husitské ThDr. Tomáš Butta.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika