Železničář / Hlavní zprávy / Pietní akt na Masarykově nádraží
Pietní akt na Masarykově nádraží
17.6.2019 – autor: MARTIN HARÁK
K připomenutí 74. výročí krvavých událostí se ve čtvrtek 23. Května uskutečnil na pražském Masarykově nádraží zvláštní vzpomínkový akt. Připravila jej Církev československá husitská ve spolupráci s generálním ředitelstvím ČD, Českou obcí sokolskou a Československou obcí legionářskou.
Během Pražského povstání čeští povstalci obsadili Masarykovo nádraží, které bylo v noci na 8. května 1945 obklíčeno německými jednotkami. Na nádraží se proti nepřátelské přesile bránilo asi sto českých povstalců. V dopoledních hodinách nádraží po těžkých bojích dobyly německé jednotky a němečtí vojáci donutili všechny odbojáře ukrývající se v nádražních krytech útočiště opustit. Více než dvacet mužů bylo na místě ve dvoraně nádraží zastřeleno. Další české muže němečtí vojáci odvedli a popravili je na peroně za hradlem číslo 2. S faktografickou informací o tehdejších událostech vystoupila na pietním aktu spisovatelka a publicistka Františka Vrbenská a na zastřelené vlastence vzpomněl ve své řeči patriarcha Církve československé husitské ThDr. Tomáš Butta.
Další články této rubriky
Správa železnic odkoupila část společnosti ČD - Telematika
3.2.2025 - Správa železnic a dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika koncem prosince podepsaly smlouvu o převodu části závodu společnosti ČD – Telematika. Tento krok je součástí dlouhodobé strategie, která by měla přinést… »
Šlechtična dostane nový parní válec, vrátit by se měla už letos
28.1.2025 - Vyrobili ji jen dva roky po 2. světové válce v roce 1947 v plzeňské Škodovce. Technicko-bezpečnostní zkoušku vykonala 10. prosince 1947 v České Třebové a pak se vydala sloužit do dep v Praze, Košicích, Žilině, Bohumíně, Přerově… »
Za 20 let přepravila Pendolina 20 milionů lidí
23.1.2025 - Psal se čtvrtek 23. prosince 2004, když po krátce po desáté hodině ranní na pražském Masarykově nádraží stály desítky železničních fanoušků, fotografů a zvědavců. Všichni netrpělivě čekali na příjezd jednotky Pendolino z… »