Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Panteři se nově usídlili také v Plzni

Panteři se nově usídlili také v Plzni

31.12.2018 – autor: JOSEF HOLEK

Cestujícím v Plzeňském kraji slouží devět nových nízkopodlažních jednotek RegioPanter. Nasazeny jsou na trasy z Plzně do Horažďovic anebo do Kozolup a Pňovan. Jednotky vyšly na více než miliardu korun, suma by z 85 % měla být kryta dotací z Operačního programu Doprava 2014–2020. Zároveň k nim přibyla dvojice push-pull souprav s řídicím vozem řady Bfhpvee, třemi osobními vozy a lokomotivou řady 363.

Panteři se nově usídlili také v Plzni

Devět nových, elektrických nízkopodlažních jednotek řady 650 jezdí od začátku platnosti jízdního řádu v Plzeňském kraji. RegioPantery Českých drah jsou nasazeny na linky z Plzně-Jižního Předměstí do Horažďovic předměstí, objeví se i na Plzeňské lince. Dvouvozové vlaky na Plzeňsku nově doplnily dvě vratné soupravy s trojicí osobních vozů, řídicím vozem řady Bfhpvee a lokomotivami řad 363 a 362. Ty budou obsluhovat pár spěšných vlaků.

Nové komfortní vlaky jsou plně klimatizované, nabízejí připojení k internetu pomocí technologie wi-fi, elektrické zásuvky i audiovizuální informační systém. Kromě toho bude vždy alespoň jeden vůz v soupravě disponovat místem pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace, samozřejmostí je i bezbariérové WC. Umí jezdit rychlostí až 160 km/h a pojmou 325 cestujících.

Národní dopravce novinku představitelům kraje představil na konci listopadu na plzeňském hlavním nádraží. „V souvislosti se zvýšením komfortu dochází i k navýšení objednávky Plzeňského kraje na zmíněných úsecích o jedenadvacet milionů korun. Vlaky vnímáme jako strategický nástroj, kterým můžeme rozvíjet náš kraj,“ uvedl Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje. Současně poděkoval Českým drahám za jejich přístup. „Jsme rádi, že můžeme plnit představy kraje. České dráhy umí naslouchat potřebám objednatelů. Národní dopravce pro ně je a vždy bude seriózním a spolehlivým partnerem,“ reagoval Miroslav Kupec, generální ředitel a předseda představenstva ČD.

S novými vozy jezdí i rychlíky

RegioPantery jsou z větší části hrazeny z unijního Operačního programu Doprava 2014–2020. Jejich celková hodnota převyšuje jednu miliardu korun a z pětaosmdesáti procent by měla být krytá z unijních dotací. ČD jsou dále připraveny modernizovat vozidlový park a investovat do kolejových vozidel. „V následujících pěti letech bychom chtěli vložit do obnovy parku přes čtyřicet miliard korun a postupně chceme ještě více zkvalitňovat dopravu na železnici v dálkové i regionální dopravě,“ zmínil Kupec. Náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Michal Štěpán doplnil, že zkvalitnění se dočkaly i rychlíky z Prahy přes Plzeň do Klatov, resp. Železné Rudy-Alžbětína. „Nasazujeme na ně vozy, které jsme nakoupili od rakouských ÖBB, a další komfortní, modernizované vagony,“ upřesnil Štěpán.

Nové jednotky mají jiné barevné řešení, než na které jsou zvyklí cestující například v Jihočeském či Ústeckém kraji. Designu totiž vévodí kombinace modré, zelené a žluté, tedy barvy typické pro Plzeňský kraj. Kromě skříně nesou stejné barevné řešení i potahy sedadel. „Nový design chceme do budoucna aplikovat na všechny vozy, které v kraji zajišťují veřejnou dopravu. Půjde tedy i na autobusy. Barevné řešení si vybrali občané kraje v anketě,“ doplnili při předávání jednotek zástupci hejtmanství.

Kam vyrazí

RegioPantery

●  Os vlaky mezi Plzní-Jižním Předměstím a Horažďovicemi předměstím

●  Os vlaky Plzeňské linky (Blovice – Kozolupy), dva jsou prodlouženy až do Pňovan, poslední spoj například pojede ve 20:41 z Pňovan do Nepomuku

Push-pull souprava

●  pár spěšných vlaků z Horažďovic předměstí do Plzně-Jižního Předměstí

●  záloha pro RegioPantery


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika