Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Panoramatický vůz projede Moravou i letos

Panoramatický vůz projede Moravou i letos

29.1.2024

Oblíbený panoramatický vůz švýcarských železnic SBB pojede napříč Moravou také v letošním roce. Rakouští kolegové z ÖBB ho budou nasazovat na spoj EC 106 / 107 Porta Moravica, který vyráží na pravidelnou jízdu z Grazu, i v novém jízdním řádu platném od neděle 10. prosince 2023.

Panoramatický vůz projede Moravou i letos

Cestující se i letos setkají na spoji Porta Moravica s atraktivním panoramatickým vozem spolkových drah SBB. „Když si v končícím jízdním řádu půjčili naši rakouští kolegové z ÖBB u švýcarských železnic panoramatický vůz a zařadili ho do vlaku Porta Moravica z Vídně do Přemyšle, byla to pro naše zákazníky a železniční fanoušky malá senzace. Nyní můžeme potvrdit, že naši zahraniční partneři se rozhodli prodloužit provoz panoramatického vozu napříč Moravou i v jízdním řádu 2024. Díky tomu budou mít také naši cestující v letošním roce neobvyklý pohled na krásy Moravy, ale třeba i na rakouské Alpy,“ řekl Petr Vondráček, ředitel odboru obchodu osobní dopravy.
Panoramatický vůz pojede nadále ve vlacích Porta Moravica. Spoj EC 106 jede na trase Graz (5:26 hod.) – Vídeň (8:10 hod.) – Břeclav (9:09 hod.) – Bohumín (11:12 hod.) – Krakov (13:56 hod.) – Přemyšl (16:37 hod) a vlak EC 107 v opačném směru Přemyšl (11:24 hod.) – Krakov (14:03 hod.) – Bohumín (16:42 hod.) – Břeclav (18:49 hod.) – Vídeň (19:49 hod.) – Graz (22:33 hod.). Ve voze platí běžné jízdné 1. třídy. Pro cesty v dálkových vlacích je doporučena rezervace. 

Pouze dvanáct kusů
Panoramatické vozy řady Apm61 Panorama zakoupily švýcarské spolkové dráhy SBB v roce 1991 v počtu pouze dvanácti kusů. Byly určené pro vlaky EuroCity, které projíždějí regiony s atraktivními výhledy na kouzelnou horskou krajinu nebo údolí podél řek, například přes Alpy nebo údolím Rýna. SBB je nasazovaly na spoje ze Švýcarska do Itálie, Francie, Německa, Nizozemí nebo do Rakouska. V současné době obsluhují sezonní turistický vlak po staré trati přes Gotthardský průsmyk Gotthard Panorama Ex­press a jezdí ve vlaku EC Transalpin Zürich – Graz nebo ve vlaku Euro­City Zürich – Hamburg.      
Třicet let staré vozy jsou určené pro mezistátní provoz dálkových vlaků. Jsou klimatizované a mají 54 míst k sezení. Mohou jezdit rychlostí až 200 km/h. V roce 2010 prošly modernizací, kdy byly dosazeny mimo jiné i elektrické zásuvky 230 V pro napájení přenosné cestovní elektroniky, jako jsou notebooky, tablety nebo mobilní telefony. Vyrobila je švýcarská společnost Schindler Waggon AG. Podle výrobce má cestující díky velkým obloukovým panoramatickým oknům až o 90 % větší výhled oproti klasickému vozu a úhel, který může sledovat ze svého místa, je o 25 až 40 procent větší. Navíc je podlaha v panoramatickém voze výš než v běžných vagonech, a tak mají cestující o něco lepší výhled i při jízdě kolem protihlukových stěn. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika