Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Ovládání dveří ve vlacích bude mít na starosti strojvedoucí

Ovládání dveří ve vlacích bude mít na starosti strojvedoucí

30.10.2020 – autor: JOSEF HOLEK

Chybný výstup z vlaku do kolejiště místo na nástupiště by měl být v soupravách Českých drah pomalu minulostí. Dopravce do svých zhruba pěti set padesáti osobních vozů nechává instalovat systém stranově selektivního ovládání dveří (SSOD). Při tomto způsobu ovládání jsou dveře zajišťovány a odjišťovány strojvedoucím, přímo z jeho stanoviště. Při odjišťování dveří je pak logicky vybrána příslušná strana k nástupišti a odjišťuje se pouze strana žádaná. V současnosti se zatím systém příliš nevyužívá, ke správné funkci je nutné, aby jím byly vybaveny všechny vozy v soupravě, což se ne vždy podaří.

Motorové vozy řady 811 začaly vozit cestující

Starší hnací vozidla budou ČD muset vybavit UIC kabelem, ovladači a kontrolkami na stanovištích a řídicí elektronikou. Naopak stanoviště moderních strojů už většinou systém mají, kromě lokomotiv od Siemensu. Zařízení zbývá instalovat do posledních patnácti strojů řady 362 z celkových třiaosmdesáti, hotové by měly být do poloviny příštího roku. V plánu je rovněž instalace na lokomotivy Taurus a Vectron. V tomto případě se ale zatím vedou s výrobcem jednání.

Více než 500 vozů
Osobní vozy musí být taktéž vybaveny osmnáctižilovým UIC kabelem a odpovídající řídicí jednotkou dveří. Nová vozidla už systémem SSOD disponují z výroby, stejně jako motorové vozy řad 810, 811 a 814.
Novinky se nedočkají vozy se zalamovacími dveřmi. Ty jsou nahrazovány novějšími typy, a tak by se instalace zařízení nevyplatila.  Systém stranově selektivního ovládání dveří tak poputuje jen do vagonů řad Amz, Ampz, Aee, Apee, ABmz, ABpee, Bdtee, Bee, Bpee, Bdpee, Bdmpee, Bmz, Bhmpz, Bdmpz a WRmz, ARmpee, WLABmz, WLABmee či Bcmz. Ty se SSOD dočkají postupně, vždy při modernizaci.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 2.75

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika