Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Olomoucká ČD Lounge je zasvěcena staviteli Negrellimu

Olomoucká ČD Lounge je zasvěcena staviteli Negrellimu

6.11.2017 – autor: MARTIN HARÁK

V pořadí již pátá modernizovaná čekárna ČD Lounge byla slavnostně otevřena na olomouckém hlavním nádraží ve čtvrtek 26. října za přítomnosti místopředsedy představenstva Českých drah Ludvíka Urbana a náměstka hejtmana Olomouckého kraje Jana Zahradníčka.

Olomoucká ČD Lounge je zasvěcena staviteli Negrellimu

Podle Urbana padla volba, komu zasvětit čekárnu ČD Lounge, právě na stavitele Negrelliho. Ten se za svého působení zasloužil o propojení Vídně s Olomoucí a Prahou a roku 1841 mu bylo propůjčeno čestné občanství tehdejšího královského hlavního města Olomouce. Po Janu Pernerovi, jemuž byla zasvěcena čekárna v Pardubicích, jde v pořadí o druhého významného železničního stavitele. Na slavnosti promluvila také památkářka a spisovatelka Alena Borovcová. Představila výstavu Z Vídně na sever – dvě páteřní železniční tratě ČR, která je k vidění až do března příštího roku v ostravském Národním památkovém ústavu. Připomněla velkou roli železnice v Olomouci – v roce 1842 se stala konečnou stanicí Severní dráhy císaře Ferdinanda na trati odbočující z hlavní trasy v Přerově. Současně šlo o výchozí bod Severní státní dráhy, která v roce 1845 zahájila provoz do Prahy a později do Drážďan. A byl to právě inženýr Alois Negrelli, kdo vedl od roku 1840 stavbu Severní dráhy císaře Ferdinanda do Přerova a Olomouce.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika