Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Oddílů s dětským kinem ve vlacích Českých drah přibývá

Oddílů s dětským kinem ve vlacích Českých drah přibývá

4.3.2015 – autor: PETR SLONEK

Cestování rodičům a především jejich potomkům už brzy zpříjemní nové oddíly s dětským kinem. Ty si odbyly českou premiéru v railjetech a nyní se rozšiřují do spojů na lince z Prahy přes Ostravu na Těšínsko a do Žiliny. Národní dopravce chce postupně rozšířit počet vlaků a destinací, kde bude tato služba dostupná. V dalších vlacích se cestující s dětmi zase mohou setkat s dětskými zónami, ve kterých je umístěna stolní hra Elfíkova cesta.

Oddílů s dětským kinem ve vlacích Českých drah přibývá

Národní dopravce se letos hodlá ještě více zaměřit na nejmenší cestující. V jízdním řádu 2015 České dráhy vypraví celkem 346 vlaků denně s oddíly nebo místy pro cestující s dětmi do 10 let. Na lince Praha – Pardubice – Brno – Břeclav ČD rozšiřují dětské kino do každého druhého spoje. Tuto službu tak budou mít pasažéři k dispozici každé dvě hodiny. Ve vlacích SuperCity Pendolino mají malí pasažéři zase k dispozici palubní elektronický portál nebo stolní hru Elfíkova cesta. Tu najdou děti i v railjetu. Nabídka palubního portálu umožňuje rodičům přehrát na svých tabletech nebo notebooku pohádky nebo si s dětmi zahrát některou z nabízených on-line her. Nechybí ani osvěta, jak se chovat na železnici či přejezdech.

Dalších dvanáct vagonů pochází z Rakouska

Vlaky s vyhrazenými oddíly nebo místy pro cestující s dětmi do 10 let jsou nyní řazeny na všech důležitých rychlíkových a expresních tratích v České republice. V modernizovaných multifunkčních vozech mají cestující k dispozici i větší rozkládací stoly, které lze využít při různých stolních hrách nebo kreslení, jimiž si mohou děti krátit cestování. Nechybějí ani elektrické zásuvky 230 V pro napájení notebooků a dalších elektronických zařízení cestujících, na nichž mohou sledovat například pohádky. Ve vagonech jsou rozšířené prostory s místem pro uložení kočárků a na WC je připraven sklopný přebalovací pult.

Novinkou letošního roku jsou ale především dětská kina. Jejich počet se rozšiřuje i díky zatím dvanácti vozům získaným na konci loňského roku od ÖBB. Jedná se o vagony řady Bmz229, které v nymburském pracovišti DPOV dostávají nový korporátní nátěr a příslušné polepy. Pracovníci DKV Praha poté upravili dětský koutek, takzvané kinderkino. Vyměněn byl například DVD za modernější přehrávač na CF karty – stejný je i v railjetech. Ve většině vozů je instalován i nový LCD monitor. V kupé bude položen nový koberec a instalován speciální polep.

Program kinovozů sází na dětské evergreeny

V „kinooddílu“ nejsou sedačky, ale dva schůdky k sezení, vedle části s kinem je z každé strany vyhrazen oddíl pro cestující s dětmi a kupé je rovněž z uličky označeno výraznou samolepkou. Kapacita je přibližně deset dětí, za něž pochopitelně zodpovídá jejich doprovod. Programová skladba sází na jistotu. Děti budou bavit mimo jiné Pat a Mat, Krteček a další příběhy bez mluveného slova.  

První nalakovaný vůz s kinem byl uveden do provozu 18. února, další budou zprovozňovány tak, aby do červnové změny jízdního řádu bylo nasazeno sedm vozů, jež budou řazeny do souprav pěti párů vlaků expresní linky Praha – Ostrava – Návsí/Žilina. U všech spojů s dětskými kiny se v jízdních řádech objeví nová značka upozorňující, že je ve vlaku tato služba poskytována.

Kdo si hraje, nezlobí…

Speciální služby a marketing zaměřený na děti a jejich rodiče se však týkají mnoha dalších oblastí, ne jen dětských oddílů a kin. České dráhy vypravují i další speciální spoje pro cestující s dětmi. V turistické sezoně na lince Praha – Slaný je to například víkendový Cyklohráček, na Den dětí nebo v prosinci na Mikuláše jsou to pak různé speciální parní jízdy s programem. Národní dopravce provozuje také další speciální vozy, které se používají při různých akcích. Jedná se například o Vláček hráček nebo Kinematovlak.

Další aktivitou pro nejmenší cestující je vydávání dětského časopisu Můj vláček. Tento měsíčník vychází od roku 2008 a je určen dětem od 5 do 12 let. Originálně ilustrovaný časopis plný pohádek, soutěží, obrázků a vyprávění pomáhá k budování image ČD, ale také významně přispívá výchovnému procesu u dětí a mládeže. Svět na železnici je představován jako přátelské a barevné prostředí plné příjemných zážitků a milých lidí. Děti časopis bezplatně najdou na základních školách, ve veřejných knihovnách, na vybraných místech Českých drah nebo si jej mohou předplatit. Úspěch u malých cestujících sklízí také Elfíkův web. Kreslený slon Elfík – maskot Junior programu ČD – je průvodcem po celém webu a aktuálně přináší novinku. Ta má podobu nové interaktivní hry zaměřené na prevenci.

Ve kterých spojích se dětská kina objeví

Ex 151/150 Petr Bezruč  (Praha – Žilina a zpět)

Ex 541/540 Ostravan       (Praha – Návsí a zpět)

Ex 153/152 Hukvaldy       (Praha – Žilina a zpět)

Ex 155/154 Jan Perner    (Praha – Žilina a zpět)

Ex 145/144 Odra               (Praha – Žilina a zpět)


Průměrné hodnocení (11 hlasů): 4.55

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika