Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Obnova vozidlového parku v Olomouckém kraji skončila

Obnova vozidlového parku v Olomouckém kraji skončila

1.7.2024

České dráhy dokončily v Olomouckém kraji historickou obměnu vozidlového parku. Na elektrizované tratě dopravce díky tomu nasadil desítky nejnovějších jednotek RegioPanter. Bezbariérové vlaky mají vše, co cestující od regionální dopravy v 21. století očekávají, ať už je to klimatizace, palubní wi-fi, elektrické zásuvky, USB nebo informační monitory.

Obnova vozidlového parku v Olomouckém kraji skončila

U příležitosti dokončení největší obnovy vlaků v Olomouckém kraji se na začátku června usku-tečnila slavnostní prezentační jízda mezi městy Olomouc a Uničov. Ta spojuje v současnosti nej-modernější regionální trať u nás, kde už vlaky jezdí výhradně pod dohledem evropského zabezpe-čovacího systému ETCS.
„Kvalita cestování díky nasazení nových regionálních vlaků poskočila v Olomouckém kraji zna-telně dopředu. RegioPantery navíc České dráhy nasadily i na trať z Olomouce do Šumperka, kde po modernizaci, elektrizaci a instalaci evropského zabezpečovače ETCS mohou jezdit rychlostí až 160 km/h. V Olomouci tak můžete i díky novým spěšným vlakům být z Šumperka už za 50 minut, z Uničova za 18 minut a z 16 kilometrů vzdáleného Šternberka dokonce za osm minut, což je zna-telná úspora času oproti dřívějšku,“ zdůraznil ministr dopravy Martin Kupka.

Cestujících v kraji přibývá
Zájem o železnici se po nasazení nových vlaků zvýšil, například na tratích Olomouc – Uničov ne-bo Olomouc – Přerov narostl počet cestujících o více než 30 %.
„Regionální doprava zažívá revoluční proměnu v rámci celé republiky a Olomoucký kraj je regio-nem, kde jsme během dvanácti měsíců na koleje nasadili nejvíce nových vlaků. V příštích dnech do Olomouce dorazí poslední z plánované dodávky 27 nejnovějších RegioPanterů. Díky tomu nabídneme zdejším obyvatelům a návštěvníkům regionu více než 7 tisíc míst v nových elektric-kých jednotkách,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapi-nec.
Nejnovější elektrické jednotky Regio­Panter vozí cestující na linkách Šumperk – Uničov – Olo-mouc – Přerov – Vyš­kov na Moravě, Kouty nad Desnou – Zábřeh na Moravě – Olomouc – Pros-tějov – Nezamyslice a Olomouc – Přerov – Hranice na Moravě – Vsetín.    
„Rychlá, pohodlná a bezpečná veřejná doprava je klíčovou součástí celého dopravního systému Olomouckého kraje. Jsem velmi rád, že právě v našem regionu se podařilo dosáhnout toho, že u nás jezdí už jenom moderní vlaky. Jejich cestujícím přeji příjemnou jízdu za rodinnou návštěvou, na výlet nebo třeba do školy i zaměstnání,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.  
Třívozové jednotky RegioPanter řady 640.2 jsou bezbariérové a jejich kapacita je 234 míst k sezení. Na trati z Olomouce do Uničova se po jejich nasazení zvýšila kapacita vlaků v průměru o 50 míst na spoj.
„Poslední RegioPanter pro Olomoucký kraj, vyrobený v našem šumperském závodě, je připravený k dodání. Tyto moderní soupravy nové generace již dnes úspěšně slouží obyvatelům, a to včetně mnoha našich vlastních zaměstnanců, kteří si je v podstatě sami vyrobili. Jejich atraktivní vzhled a pohodlí budou lákat dál k cestování vlakem, ať už se jedná o cesty za prací, studiem či zába-vou,“ dodal Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva a President regionů CZ&SK a Central East ve Škoda Group.
Vedle RegioPanterů druhé generace jezdí v Olomouckém kraji ještě další tři RegioPantery z předchozí dodávky moderních vlaků. Celkem tak jezdí v regionu na 30 bezbariérových a klimatizovaných RegioPanterů, které kompletně nahradily starší elektrické jednotky řady 560 Tornádo a klasické osobní vozy s lokomotivami. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Na Královéhradecku vyjede 40 nových jednotekNa Královéhradecku vyjede 40 nových jednotek

16.7.2024 - V Královéhradeckém kraji vyjede 40 zcela nových jednotek za čtyři miliardy korun. České dráhy mohly investovat do moderních vlaků jen díky podpoře Královéhradeckého kraje a uzavření dlouhodobé smlouvy na zajištění dopravní… »

Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám

12.7.2024 - České dráhy, které byly oficiálním dopravcem květnového mistrovství světa v ledním hokeji, zajistily během šampionátu přepravu týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě.… »

České dráhy objednaly první bateriové vlakyČeské dráhy objednaly první bateriové vlaky

8.7.2024 - České dráhy a tuzemská společnost Škoda Group uzavřely kontrakt na dodání nových duálních elektricko-bateriových jednotek určených pro českou železnici. Patnáct nových vlaků z této objednávky se objeví na tratích… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika