Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Objednávkového systému využilo na 6 000 invalidů

Objednávkového systému využilo na 6 000 invalidů

13.3.2017 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ

Nový rekord v počtu registrovaných cestujících se zdravotním postižením, kteří si vyžádali asistenci od Českých drah při přepravě, padl v loňském roce. Služeb národního dopravce využilo podle objednávkového systému 5 957 zdravotně postižených, především osob na vozíku. To představuje o 12,5 % přeprav více než v roce 2015. Celkem vlaky ČD přepravily více než 10 tisíc invalidů.

Objednávkového systému využilo na 6 000 invalidů

České dráhy dnes běžně přepravují v jeden jediný den tolik předhlášených vozíčkářů, jako v 90. letech za celý rok. Nízkopodlažními vlaky cestují každý měsíc další stovky imobilních cestujících bez nutnosti využití rezervačního systému. Ti využívají moderní nízkopodlažní vlaky a bezbariérová nástupiště na vybraných stanicích. „Zájem o cestování vlakem ze strany osob se zdravotním postižením nás velmi těší, i když tato přeprava má mnoho specifik. Pro jejich přepravu potřebujeme například speciální rampy a zdvihací plošiny, které v současnosti instalujeme především přímo do vlaků. Ve stanicích jich máme třiadevadesát, ve vozech našich vlaků jich je přes 600,“ uvedl Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu. Speciálně uspořádané jsou podle něj i vnitřní prostory, které musí být dostatečně velké pro pohyb na vozíku a umožnit jeho zajištění v oddíle pro cestující. Zvětšené přístupné prostory jsou i na sociálním zařízení. „Pro nevidomé vybavujeme soupravy systémem naváděcích majáčků nebo dálkovým otevíráním dveří slepeckou „vysílačkou“. Rychle rostoucí zájem o cestování ze strany osob se zdravotním postižením vnímáme jako největší ocenění změn, které pro jejich komfortní přepravu podnikáme, i když je ještě stále co zlepšovat,“ dodal Michal Štěpán.

Na vozíku již v 4 914 spojích

V letošním jízdním řádu nabízejí České dráhy přepravu osob na vozíku ve 4 914 vlacích na území celé České republiky i do zahraničí. Je to o 258 vlaků více než v roce 2016. Nabídka bezbariérového cestování se rozšířila například na trase Praha – Pardubice – Česká Třebová – Brno o menší a středně velká města, jako jsou Přelouč, Choceň, Svitavy nebo Blansko. Počet bezbariérových spojení se rozšířil také na spojení Prahy, Ústí nad Labem a Děčína. Podstatně se tak zlepšila doprava pro handicapované z nejsevernějších oblastí Čech, ze Šluknovského výběžku, do Prahy a do dalších míst republiky.

Systém objednávky osob se zdravotním postižením, především vozíčkářů, kteří potřebují asistenci při svém cestování, zaznamenal za loňský rok celkem 7 150 objednávek, z toho bylo 5 957 cest realizovaných. Z uvedeného rozdílu větší část cest zrušili sami cestující, například ze zdravotních důvodů nebo změnili své plány. Pozitivní je, že pouze 5,8 % z těchto žádostí musel dopravce odmítnout z důvodu výluk či jiných překážek, které nedovolily zajistit bezpečnou přepravu a pohyb na vozíku.

Osobám se zdravotním postižením včetně vozíčkářů slouží také podrobný informační servis, objednávkový systém, přehled o přístupnosti stanic a vlaků a další informace na webu www.cd.cz/bezprekazek.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika