Železničář / Hlavní zprávy / Objednávkového systému využilo na 6 000 invalidů
Objednávkového systému využilo na 6 000 invalidů
13.3.2017 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ
Nový rekord v počtu registrovaných cestujících se zdravotním postižením, kteří si vyžádali asistenci od Českých drah při přepravě, padl v loňském roce. Služeb národního dopravce využilo podle objednávkového systému 5 957 zdravotně postižených, především osob na vozíku. To představuje o 12,5 % přeprav více než v roce 2015. Celkem vlaky ČD přepravily více než 10 tisíc invalidů.
České dráhy dnes běžně přepravují v jeden jediný den tolik předhlášených vozíčkářů, jako v 90. letech za celý rok. Nízkopodlažními vlaky cestují každý měsíc další stovky imobilních cestujících bez nutnosti využití rezervačního systému. Ti využívají moderní nízkopodlažní vlaky a bezbariérová nástupiště na vybraných stanicích. „Zájem o cestování vlakem ze strany osob se zdravotním postižením nás velmi těší, i když tato přeprava má mnoho specifik. Pro jejich přepravu potřebujeme například speciální rampy a zdvihací plošiny, které v současnosti instalujeme především přímo do vlaků. Ve stanicích jich máme třiadevadesát, ve vozech našich vlaků jich je přes 600,“ uvedl Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu. Speciálně uspořádané jsou podle něj i vnitřní prostory, které musí být dostatečně velké pro pohyb na vozíku a umožnit jeho zajištění v oddíle pro cestující. Zvětšené přístupné prostory jsou i na sociálním zařízení. „Pro nevidomé vybavujeme soupravy systémem naváděcích majáčků nebo dálkovým otevíráním dveří slepeckou „vysílačkou“. Rychle rostoucí zájem o cestování ze strany osob se zdravotním postižením vnímáme jako největší ocenění změn, které pro jejich komfortní přepravu podnikáme, i když je ještě stále co zlepšovat,“ dodal Michal Štěpán.
Na vozíku již v 4 914 spojích
V letošním jízdním řádu nabízejí České dráhy přepravu osob na vozíku ve 4 914 vlacích na území celé České republiky i do zahraničí. Je to o 258 vlaků více než v roce 2016. Nabídka bezbariérového cestování se rozšířila například na trase Praha – Pardubice – Česká Třebová – Brno o menší a středně velká města, jako jsou Přelouč, Choceň, Svitavy nebo Blansko. Počet bezbariérových spojení se rozšířil také na spojení Prahy, Ústí nad Labem a Děčína. Podstatně se tak zlepšila doprava pro handicapované z nejsevernějších oblastí Čech, ze Šluknovského výběžku, do Prahy a do dalších míst republiky.
Systém objednávky osob se zdravotním postižením, především vozíčkářů, kteří potřebují asistenci při svém cestování, zaznamenal za loňský rok celkem 7 150 objednávek, z toho bylo 5 957 cest realizovaných. Z uvedeného rozdílu větší část cest zrušili sami cestující, například ze zdravotních důvodů nebo změnili své plány. Pozitivní je, že pouze 5,8 % z těchto žádostí musel dopravce odmítnout z důvodu výluk či jiných překážek, které nedovolily zajistit bezpečnou přepravu a pohyb na vozíku.
Osobám se zdravotním postižením včetně vozíčkářů slouží také podrobný informační servis, objednávkový systém, přehled o přístupnosti stanic a vlaků a další informace na webu www.cd.cz/bezprekazek.
Další články této rubriky
ČD začaly stavět novou opravárenskou halu v Havlíčkově Brodě
21.11.2024 - Zaměstnanci Střediska údržby Havlíčkův Brod se brzy dočkají lepšího zázemí pro servis regionálních vlaků RegioPanter a RegioFox. V areálu tamního depa začala stavba nové opravárenské haly za více než 235 milionů korun bez… »
Invaze Panterů druhé generace vrcholí
14.11.2024 - České dráhy převzaly od výrobce Škoda Group padesátou třívozovou elektrickou jednotku RegioPanter řady 640.2. Vlak s číslem 640.256 zamířil do Zlínského kraje. Stejný typ RegioPanterů již úspěšně brázdí tratě v Olomouckém,… »
Pantery už jezdí na celé lince S4/U4
8.11.2024 - České dráhy nedávno zahájily provoz elektrických jednotek RegioPanter řady 640.2 na celé lince S4 / U4 z Prahy až do Ústí nad Labem. Dosud se s nimi cestující svezli pouze na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Díky moderním vlakům… »