Železničář / Hlavní zprávy / O vozy ČD se postará nová myčka
O vozy ČD se postará nová myčka
5.5.2017 – autor: JOSEF HOLEK
Českobudějovické depo se brzy rozšíří o novou budovu. Nepůjde však o další opravárenskou halu, ale o moderní myčku. Postavit ji v následujících měsících nechají České dráhy. Co se tedy v oblasti údržby vozidel a jednotek chystá?
Plánovanou investici představenstva společnosti posvětila dozorčí rada. Nyní dopravce hledá firmu, která zakázku uskuteční. Vozy by měly mycím zařízením projíždět už v příštím roce. „Na jihu Čech nám myčka kolejových vozidel opravdu chybí. Stará zanikla před pěti lety při výstavbě čtvrtého koridoru,“ řekl Pavel Mrlík, vedoucí oddělení kvality a životního prostředí odboru kolejových vozidel ČD. Komplex zázemí technicko-hygienické údržby včetně velké myčky měl v Českých Budějovicích stát již před deseti lety. „Měl disponovat předtápěním, prostorem k běžnému mytí vodou i samotným prostorem pro velké čištění. V lecčems měl připomínat ten z pražského DKV,“ doplnil Mrlík. Cena se však pohybovala okolo tří set milionů korun. Z projektu ale sešlo.
Menší, moderní a úspornější
Až nyní byl vybrán projekt, který počítá s cenou okolo třiceti milionů korun. Za tuto sumu je možné postavit objekt menší, přesto s moderním vybavením. Budějovické vozy doposud očistou procházely v jiných depech. Dnes jsou velké myčky s celoročním provozem v Praze, Bohumíně, Hradci Králové a Brně. „Brněnská je však v majetku SŽDC a České dráhy jí využívají na základě smluvního vztahu. Další menší myčky jsou v Chebu, Havlíčkově Brodě, Liberci, Děčíně nebo Plzni. Tyto jsou však provozovány mimo zimní období,“ uvedl Mrlík.
Nové mycí zařízení musí dokázat očistit všechny typy osobních vozů provozovaných ČD a nezáleží na tom, zda budou myty samostatně anebo v soupravě. Zvládnout má všechny elektrické a motorové jednotky a lokomotivy vyjma těch, které mají ochoz. Technologie není nepodobná té pro mytí automobilů, tedy postará se o boky, skosené partie na střechách i přední a zadní část vozů. O očistu jako takovou se budou starat nástřikové brány a kartáče s tlakovými tryskami. Technologie tedy musí umožňovat běžné provozní mytí vozidel při průjezdu soupravy s ochlazením před vlastním mycím procesem, vysušením před opuštěním prostoru – kvůli zamrzání dveří a oken, a to s použitím chemických prostředků anebo bez nich. Kromě mytí je zde i možnost navolit ošetření konzervačními prostředky při všech navolených způsobech mytí.
Stavba zařízení by měla začít již letos. „Soutěž na zhotovitele potrvá zřejmě dva měsíce, dva týdny bude čas na připomínky a odvolání. Když vše dobře dopadne, může národní dopravce se stavební firmou podepsat smlouvu v polovině roku. Práce by měly trvat zhruba rok,“ nastínil plány Miroslav Kupec, člen představenstva ČD zodpovědný za techniku, servis a majetek.
Co musí zvládnout
Kapacita nové myčky je stanovena na třicet vozů ošetřených během 24 hodin. Provozovat se bude při teplotách od -5°C (samostatně stojící vozidlo), respektive 0°C (ucelené soupravy).
Mycí proces
■ uskuteční se podle předem zvoleného programu (s předchlazením, se sušením nebo bez něj, s možností aplikace vosku, mytí střechy tlakovou vodou popř. kartáči)
■ způsob mytí se zvolí jednoduchým kódem z ovládacího zařízení před vjezdem soupravy do myčky nebo automatickým rozpoznáním typu vozidla
■ volbu bude mít na starosti obsluha myčky při vjíždění
■ umožní stanovení technologie pro jednotlivá vozidla
■ pohyb při mytí bude nezávislý na vlastním pohonu vozidel, tedy za použití mechanizačního prostředku myčky nebo s pomocí posunovací lokomotivy
Další články této rubriky
Správa železnic odkoupila část společnosti ČD - Telematika
3.2.2025 - Správa železnic a dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika koncem prosince podepsaly smlouvu o převodu části závodu společnosti ČD – Telematika. Tento krok je součástí dlouhodobé strategie, která by měla přinést… »
Šlechtična dostane nový parní válec, vrátit by se měla už letos
28.1.2025 - Vyrobili ji jen dva roky po 2. světové válce v roce 1947 v plzeňské Škodovce. Technicko-bezpečnostní zkoušku vykonala 10. prosince 1947 v České Třebové a pak se vydala sloužit do dep v Praze, Košicích, Žilině, Bohumíně, Přerově… »
Za 20 let přepravila Pendolina 20 milionů lidí
23.1.2025 - Psal se čtvrtek 23. prosince 2004, když po krátce po desáté hodině ranní na pražském Masarykově nádraží stály desítky železničních fanoušků, fotografů a zvědavců. Všichni netrpělivě čekali na příjezd jednotky Pendolino z… »