Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Nový e-shop zjednodušuje nákup elektronických jízdenek

Nový e-shop zjednodušuje nákup elektronických jízdenek

14.12.2022 – autor: VÍT ČEPICKÝ

Jak již mnozí cestující stihli zaregistrovat, České dráhy zavedly v oblasti online odbavení řadu novinek, které celý proces nákupu jízdenek zpřehledňují a zjednodušují. Přestože uživatelské prostředí působí stále velmi podobně, například při přístupu z mobilního zařízení se snížil počet nutných kroků k nákupu cestovního dokladu, čímž se akce notně urychlila. Cestující mohou rovněž ohodnotit svou cestu, při vyšším zpoždění jejich vlaku jim pak automaticky přijde refundace.

Nový e-shop zjednodušuje nákup elektronických jízdenek

Tím však výčet novinek nekončí. Přesuneme-li se z online prostředí přímo na koleje, můžeme se i v příštím roce těšit na řadu nových souprav. Novinky v online odbavení jsou součástí snahy celé prostředí ještě více zjednodušit a zprostředkovaně zvýšit počet cestujících, kteří si takto nakoupí své jízdenky. Tato snaha je výhodná jak pro ně, tak pro České dráhy. K zákazníkovi s online jízdním dokladem je výrazně jednodušší dostat co nejrychleji provozní informace, je-li to třeba, zároveň České dráhy mohou lépe reagovat na poptávku a mají lepší přehled o potřebách cestujících.
První verze nového portálu pro nákup jízdenek se dočkali ti, kteří využívají e-shop na stránkách www.cd.cz. Je přehlednější, přiblížila se aplikaci Můj vlak. Lidé mají nově také možnost ohodnotit svou cestu prostřednictvím stránky pro zadání hvězdiček v aplikaci Můj vlak, která se uživatelům zobrazí po konci cesty. Českým drahám by anonymní sběr dat o spokojenosti měl pomoci s dalším vylepšováním služeb. 
A dat by mělo být čím dál více, počet cestujících, kteří volí online nákup, totiž neustále roste. Zahrneme-li všechny jízdenky včetně integrovaných dopravních systémů a OneTicket, bylo v říjnu tohoto roku Českými drahami prodáno 39,3 % jízdenek online. V roce 2019 se takto prodalo jen 28,2 % jízdenek. Stoupá i počet uživatelů aplikace Můj vlak, která má již přes milion stažení.

Automatické odškodnění funguje
„Čísla ukazují, že každý desátý Čech má v mobilu naši aplikaci Můj vlak a že podíl online odbavených cestujících stále stoupá. Aby tento trend pokračoval dál a dosáhli jsme toho, že minimálně polovinu všech jízdních dokladů prodáme online, přicházíme s novinkami, které elektronické odbavení ještě více zatraktivní,“ řekl Michal Krapinec, generální ředitel Českých. „Od listopadu jsou navíc cestující, kteří si zakoupí elektronickou jízdenku a jejich spoj má větší než šedesátiminutové zpoždění, automaticky odškodněni. A to aniž by museli o vrácení peněz žádat,“ dodal.
Automatické vyplácení odškodnění u online vnitrostátních jízdenek ČD platí u přímé cesty bez přestupu. Pokud bude systém u vlaku v cílové stanici jízdenky evidovat zpoždění vyšší než 60 minut a jízdenka byla ve vlaku zkontrolována průvodčím, postará se o automatické vyplacení odškodného. Tato jízdenka tak nemusí být vázána na konkrétní spoj. Další novinkou u vnitrostátních online jízdenek ČD bude zrušení cenového limitu pro uplatnění odškodnění.

Nové vlaky zpříjemní cestu
V průběhu následujícího roku se cestující dočkají dalších moderních vlakových souprav, které pozvednou kvalitu cestování. „Nové vlaky RegioPanter na Moravě nahradí dosluhující elektrické jednotky řady 460 a soupravy lokomotiv s osobními vozy z 90. let. Nejprve ještě letos nasadíme první z dodaných jednotek v Olomouckém kraji na trati z Olomouce do Uničova a Šumperka. V průběhu celého roku 2023 pak budeme postupně uvádět do provozu další vyrobené dvou- a třívozové Pantery v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a také na Vysočině,“ popsal novinky náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Dodávky jednotek RegioPanter pak budou pokračovat také v roce 2024. České dráhy mají objednáno 110 dvouvozových a třívozových RegioPanterů.
V příštím roce rovněž dojde k prvnímu nasazení nových motorových vozů řady 847 od polského výrobce PESA nebo převzetí dalších elektrických lokomotiv Sie­mens Vectron. Obnova vozového parku cestujícím přináší výrazné zlepšení komfortu a služeb na palubě. V novém jízdním řádu 2023 u Českých drah denně přibude zhruba 630 spojů s wi-fi, 560 s elektrickými zásuvkami, 210 s nabídkou přepravy jízdních kol a 280 jich bude nově bezbariérových.
 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 1

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika