Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Návštěvnost ČD Muzea pandemie nesnížila

Návštěvnost ČD Muzea pandemie nesnížila

16.12.2020 – autor: JOSEF HOLEK

Letošní sezona v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka sice skončila před pár týdny, nicméně vedení už spřádá plány na příští rok. Nostalgií vonící akce budou připravovány s odkazem na 150. výročí železnice v Lužné. Nezahálí ani místní správkaři. V péči mají několik historických skvostů,mnohé z nich se blýsknou v čele zvláštních vlaků.

Návštěvnost ČD Muzea pandemie nesnížila

Koronavirová pandemie se na návštěvnosti ČD Muzea v Lužné u Rakovníka příliš nepodepsala. Vrásky však provozujícímu Centru historických vozidel Českých drah udělalo nutné zrušení většiny akcí spojených s železniční nostalgií. Naštěstí se nezastavila správkárenská činnost a návštěvníci muzea se mohou v příštím roce těšit na řadu opravených historických vozidel či novou pokladnu s obchodem.

„Za normálního stavu otevíráme v období Velikonoc. Letos to bylo až v polovině května. Denně jsme fungovali až do konce prázdnin, v září jen o víkendech a v říjnu sezona skončila kvůli zhoršující se epidemické situaci,“ řekl Marek Plochý, ředitel Centra historických vozidel ČD (CHV). Počet návštěvníků muzea se letos zastavil na čísle 32 367. Návštěvnost muzea byla každý den velmi dobrá. „Počet jízd zvláštních vlaků a akcí spojených s železniční nostalgií byl ale výrazně omezen.“

Albatros jen vystaven

Kus práce odvedli i technici CHV. Dokončili opravu parní lokomotivy 434.2186 a v říjnu ji poslali do domovského depa v pražských Vršovicích. Na začátku listopadu bránu haly opustil i stroj 433.001. Rozsáhlé opravy se dočkal tendr k parní lokomotivě 475.101, jehož rekonstrukci finančně podpořilo Ministerstvo dopravy ČR. Zapomenout nesmíme ani na postupnou renovaci salonního vozu řady Aza 080 prezidenta Masaryka. „Aktuálně ještě běží projekt renovace parní lokomotivy 365.024 v dílnách Deutsche Bahn v německém

Meiningenu. Dále pracujeme na opravě lokomotiv 310.072 v Plzni, 464.202 v Olomouci a 423.009 v Lužné. S většinou strojů by se měli návštěvníci setkat v příštím roce při jízdách zvláštních vlaků,“ připomněl Plochý. Začátkem listopadu byl z Loun do deponie v České Lípě přetažen Albatros 498.112. Stroj tu parta nadšenců upraví do vystavovatelného stavu.

Drobných oprav se dočkal vůz 830.076, který se již předvedl v září v Praze. V Lounech čeká na zavázání opravený motor vozu M 131.105, pracuje se i na opravě vozu 831.043 a na motorových lokomotivách 742.103, 749.250 a 735.286. Do konce roku bude dokončena kompletní renovace nákladní  Zetky. „V plánu máme opravu laku přípojného vozu Blm v Šumperku a služebního vozu Dsd v Lužné. Aktuálně připravujeme opravy parních lokomotiv 313.413, 354.195 a 464.008. Z osobních vozů připravujeme opravu řady Cl a do provozu bychom rádi vrátili jeden vůz řady Ci. Práce budou pokračovat i na Masarykově salonním vozu,“ nastínil Plochý další plány.

Více komerčních prostor

„Sezona 2021 by se měla nést v duchu 150. výročí železnice v Lužné. Konkrétní akce jsou ale zatím ve fázi plánování. Návštěvníky přivítá nový vstup, jehož součástí budou nejen nové pokladny, ale i úschovní boxy na zavazadla, anebo stojany na kola a elektrokola s možností nabíjení. Připravujeme i novinky týkající se interaktivní prohlídky muzea,“ vyjmenoval Plochý.

Vedení CHV se bude snažit získávat více externích finančních zdrojů. Pomoci by měla i možná nabídka prostor ke komerčnímu využití. „Chceme rozvíjet i depozitář v Olomouci, tedy renovovat stávající prostory a upravit zázemí pro návštěvníky i zaměstnance a připravit místo i ke komerčnímu využití. Budeme hledat i řešení k uzavření areálu – dnes není možné bezpečně odstavit vozidla na venkovních stáních,“ uzavřel Marek Plochý.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika