Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Národní železniční dopravce má nové vrcholové vedení

Národní železniční dopravce má nové vrcholové vedení

6.3.2014 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Do čela Českých drah se na základě rozhodnutí představenstva firmy z 21. února postavil Daniel Kurucz. Ten předtím zastával funkci náměstka pro ekonomiku a techniku. Ve funkci generálního ředitele tak nahradil Dalibora Zeleného, který byl odvolán ke stejnému dni. Personální změny proběhly i v samotném představenstvu a ve vedení některých odborů.

Národní železniční dopravce má nové vrcholové vedení.

Zvolení Daniela Kurucze předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah nebylo zase tak velkým překvapením. Novináři o něm spekulovali jako o nejpravděpodobnějším kandidátovi již řadu týdnů. Daniel Kurucz (45 let) ve vrcholném managementu ČD působí od května 2013, kdy byl jmenován výkonným ředitelem pro techniku a provoz. Po změně organizační struktury generálního ředitelství v říjnu se stal náměstkem pro ekonomiku a techniku. Do Českých drah přišel z chemického průmyslu, vedl pardubickou Synthesii, zasedal v představenstvu Agrofertu a vedl divizi speciální chemie tohoto holdingu. 

Nové tváře v představenstvu

Změna na pozici předsedy představenstva ale není jedinou, která v tomto rozhodujícím orgánu firmy proběhla. Jeho řady opustil kromě bývalého generálního ředitele Dalibora Zeleného také Karel Otava. Členem se naopak nově stal Michal Štěpán (44 let), který zastává od října loňského roku pozici náměstka generálního ředitele pro osobní dopravu. Zcela novou tváří je Pavel Krtek (43 let), který dříve působil mimo jiné v představenstvu Unipetrolu. Zkušenosti se železniční dopravou získal díky angažmá ve společnostech Unipetrol Doprava a AWT. Ten zároveň převzal po Danielu Kuruczovi jeho úsek a stal se náměstkem generálního ředitele pro ekonomiku a techniku. Předsedou představenstva byl 20. února zvolen Daniel Kurucz, který se stal členem tohoto orgánu již v červenci 2013. 

Změny na manažerských pozicích přišly záhy

Představenstvo již v novém složení učinilo několik personálních změn také na manažerských pozicích. Z funkce ředitele Odboru marketingu byl odvolán Martin Valkovič (vedl jej od října loňského roku) a jeho řízením byl pověřen Zdeněk Větrovec. Odbor právní nově vede ředitelka Daniela Kovalčíková, která nahradila odvolaného Jana Čermáka. Z pozice ředitele Vlakového doprovodu osobní dopravy byl odvolán Petr Baroch. Vedením VDOD byl pověřen Vítězslav Fremr. Výčet personálních změn uzavírá odvolání tajemnice generálního ředitele Aleny Bartoňové.

Krátkodobou prioritou nového vedení ČD je podle Daniela Kurucze příprava prodeje stanic Správě železniční dopravní cesty. K tomu je však nutný souhlas ministerstva dopravy, který ještě nebyl vysloven. „Postupujeme tak, aby veškeré záležitosti byly hotové do poloviny roku,“ uvedl nový generální ředitel. Krátkodobým úkolem je podle něj také dořešit arbitráže a právní spory s konkurencí i některými dodavateli. Střednědobě je třeba vytvořit strategii celé Skupiny ČD, tedy i pro společnost ČD Cargo. Více se o plánech a názorech Daniela Kurucze dočtete v rozhovoru na třetí straně.


Průměrné hodnocení (19 hlasů): 2.58

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika