Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Národní dopravce opět připravil řadu akcí pro nejmenší

Národní dopravce opět připravil řadu akcí pro nejmenší

10.6.2015 – autor: MARTIN HARÁK

Červen patří již tradičně dětem a jakkoli se řadí příprava jim určených projektů mezi důležité aktivity národního dopravce celoročně, jarní měsíce se již řadu let nesou ve znamení pořádání speciálních akcí určených právě pro nejmenší a jejich rodiče. Nejinak je tomu i letos – podvanácté rozvážel festivalovou atmosféru Kinematovlak, který navštívil rekordních 17 destinací. Handicapovaným dětem, ale i těm z dětských domovů, byl zase určen Vlak plný úsměvů s cílovou stanicí Zlín, kam malé cestující dopravil na 55. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež.

Národní dopravce opět připravil řadu akcí pro nejmenší

Pojízdné kino na kolejích neboli Kinematovlak zahájil svou cestu již 13. května na břeclavském nádraží, aby se vydal přes západní a severní Čechy velkou okružní cestou až do Zlína, kam při své letošní pouti dorazil v pátek 29. května. Svým příjezdem do „hlavního města dětského filmu“ symbolicky zahájil jubilující 55. ročník Zlín Film Festivalu. Do Zlína se – po okruhu Slováckem a Valašskem – ještě vrátil 4. června na slavnostní zakončení festivalu.

Tři vagony zábavy i poučení

Loni navštívilo pojízdné kino přes pět tisíc dětí a letos se nabídka rozšířila například v Děčíně nebo Valašském Meziříčí o víkendové promítání s doprovodným zábavným programem. Cílem projektu bylo, tak jako v předešlých jedenácti ročnících, přivézt netradiční zážitek dětem do menších měst, představit jim něco ze slavné filmové tvorby a nabídnout festivalovou atmosféru. Denně vlak nabízel dvanáct projekcí od deváté ranní do půl čtvrté odpoledne. Děti nejdříve navštívily historický vůz s výstavou a výkladem o dějinách železnice a před filmovou projekcí si mohly pohrát ve voze nazvaném Vláček Hráček.  

„Nikde jsme nezažili, že bychom měli prázdný promítací sál. Největší zájem opět sklízely české večerníčkové pohádky jako Bob a Bobek či Mach a Šebestová,“ říká jeden z promítačů Vladimír Kopp.

„Usměvavý“ CityElefant rozzářil tři stovky tváří

Tradičním cílem speciálního expresu Vlak plný úsměvů, který vezl 2. června děti nejen z Prahy, ale současně i několika měst v Pardubickém a Olomouckém kraji, byl také filmový Zlín. Na svou palubu přijal CityElefant 471.073 na 250 dětí, několik desítek dospělých jako doprovod a také desítku lidí upoutaných na vozík. Právě proto je tradičně nasazována patrová jednotka. V úseku z Přerova do Zlína pak vlak vedl legendární Brejlovec 754.079.

Jízdy se zúčastnily děti z Dětského domova v pražských Dolních Počernicích, pardubické školy Svítání, stacionářů v Ústí nad Orlicí a České Třebové a několika škol a dětských domovů v Zábřehu a Šumperku. „Aby dětem cesta lépe utekla, připravili pro ně nový Elfíkův sešit proti nudě a Unie železničních zaměstnanců pastelky. Děti samozřejmě dostaly i další dárky a nechyběly tradiční kšiltovky, podle nichž šlo děti po celém Zlíně lehce poznat,“ říká Elen Mátéová z Českých drah, která se společně s Jerzym Kubeczkou z Unie železničních zaměstnanců podílela na realizace akce. O tom, že Vlak plný úsměvů nabízí skvělý zážitek, svědčila nejen slova chvály k programu a organizaci od doprovodu, ale zejména radost vykouzlená na tvářích cestujících, pro které je i cesta vlakem zážitkem.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 2

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika