Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Národní den železnice 2022: Tradiční přehlídku přivítala Plzeň

Národní den železnice 2022: Tradiční přehlídku přivítala Plzeň

10.10.2022 – autor: VÍT ČEPICKÝ

Na největší tuzemský železniční svátek letošního roku se v sobotu 24. září sjely do západočeské metropole tisíce návštěvníků. A měly na výběr ze skutečně rozmanitého programu. V oblasti plzeňského depa zhlédli nejzajímavější železniční stroje tuzemské historie i moderní vlaky, z hlavního nádraží odjížděly po celý den parní vlaky do širého okolí. Celý program pak vyvrcholil velkolepou noční přehlídkou na místní točně.

Národní den železnice 2022: Tradiční přehlídku přivítala Plzeň

Pravidelná slavnostní připomínka první jízdy parního vlaku, kterou 27. září 1825 zatopil George Stephenson pod kotlem moderní doby, nabídla zážitek jak příznivcům speciálních jízd, tak obdivovatelům statických exponátů. První jmenovaná skupina měla na výběr z řady parních vlaků, které z plzeňského hlavního nádraží odjížděly do většiny možných směrů.
Do Dobřan se vydal se soupravou Kremák 534.0323, Nezvěstice navštívila Všudybylka 354.195. Do Nýřan jela Pěta­sedma neboli Šlechtična 475.111, v Třemošné se představila jak Všudybylka, tak Čtyřkolák 434.2186. Patrně největší zájem cestujících očekávaně budil slovenský Albatros 498.104, který se dopoledne podíval do Stříbra, odpoledne ještě zajel do Stodu.

V depu historie i moderna
Hlavní program oslav se však odehrával v plzeňském depu, kam z hlavního nádraží v pravidelných intervalech pendlovaly jak vlaky RegioPanter, tak pilotní ČD Bus. Kromě rozličných stánků, prohlídky hal údržby nebo hasičské techniky nejen Správy železnic byly k vidění zejména největší hrdinové dne – vlaky.
Z moderní techniky se ve Světě změny prezentovaly kromě na Plzeňsku již domácích RegioPanterů také třeba lokomotiva Siemens Vectron, zaslouženou pozornost budila jednotka InterJet. Svým způsobem byl součástí výstavy ale také jídelní vůz, který návštěvníkům zvládal saturovat jak chuť po prohlídce současných vozidel, tak chuť k jídlu.
Při vší úctě k současné technice ale je třeba uznat, že největší zájem budily historické stroje. Ve světě historie se především kolem točny soustředily největší unikáty československé drážní minulosti. K vidění byly například Kyklop T 499.0002, Stříbrný šíp M 260.001, Slovenská strela M 290.002 nebo Brejlovec T478.3001. Několikrát za den se za obrovského zájmu publika představily během komentovaných prohlídek na točně.
Veškerý program pak kulminoval ve večerních hodinách během mimořádně populární noční přehlídky na točně, kdy hra světel a znamenitých tvarů lokomotiv dokázaly navodit působivou atmosféru.
Tak zase za rok! 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika