Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Na více než polovině spojů jezdí moderní vozy

Na více než polovině spojů jezdí moderní vozy

1.2.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Komfortní a modernizované vozy obsluhují více než polovinu dálkových spojů Českých drah. V současnosti jezdí už na patnácti hlavních linkách včetně sedmičky linek rychlíkových. Cestující si tak mohou pohodlně hovět v polstrovaných sedačkách a z elektrických zásuvek nabíjet drobnou elektroniku. Podstatná část vagonů je navíc klimatizovaná a disponuje technologií wi-fi.

Na více než polovině spojů jezdí moderní vozy

Již na patnáct hlavních linek, z toho sedm linek rychlíkových, nasazuje národní dopravce moderní a z valné části klimatizované vozy. Svým zákazníkům tak České dráhy v roce 2017 nabízejí ještě více komfortu, než v roce uplynulém.

Příjemné cestování doplňují moderní interiéry s polstrovanými sedačkami anebo elektrické zásuvky. Postupně je do nich instalovaná i technologie pro připojení k internetu. Na dalších šesti linkách jezdí modernizované motorové a přípojné vozy.   

„V jízdním řádu 2017 jsme rozšířili provoz modernizovaných souprav na expresní spoje Praha – Tábor – České Budějovice – Linec a také na rychlíkovou linku R 18 z Prahy přes Pardubice, Olomouc do Luhačovic,“ vyjmenoval člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. V soupravách obou linek jsou zařazeny nejnověji modernizované vozy řady Bdpee, které dopravce využívá ve vlacích kategorie EuroCity do Brna a Budapešti. „Cestující v nich najdou i větší stoly s výklopnými křídly, na kterých je možné pracovat, a moderní audiovizuální informační systém. Vozy jsou klimatizované a nachází se v nich i místo pro uložení jízdních kol. Do těchto spojů zařadíme také modernizované oddílové vozy první a druhé třídy,“ doplnil Michal Štěpán. 

Chystá se další obnova

K vlakům dálkové dopravy na patnácti linkách, kde už nové nebo modernizované soupravy v současné době jezdí, je však potřeba ještě připočíst i desítky dalších motorových rychlíků, ve kterých jezdí modernizované motorové nebo přípojné vozy. „Máme připravené plány i na modernizaci souprav také pro zbývající rychlíkové linky,“ připomněl člen představenstva.

České dráhy nyní disponují více než šesti stovkami moderních osobních vozů a vozy ucelených jednotek InterPanter, Pendolino nebo railjet. Dalších více než šest desítek moderních vagonů představují vozy restaurační, lůžkové nebo lehátkové.

Dálkové linky s moderními soupravami

▪ SuperCity Pendolino Františkovy Lázně/Cheb – Plzeň – Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava – Slovensko

▪ railjet Praha – Pardubice – Brno – Břeclav – Rakousko

▪ EuroCity Praha – Pardubice – Brno – Břeclav – Slovensko / Maďarsko 

▪ EuroCity Praha – Ústí nad Labem – Děčín – Německo

▪ EuroCity/Expres Polsko – Bohumín – Ostrava – Přerov – Břeclav – Rakousko / Slovensko / Maďarsko

▪ Expres Praha – Pardubice – Olomouc – Vsetín – Slovensko

▪ EuroCity/InterCity/Expres Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava – Opava / Bohumín / Slovensko / Polsko

▪ Expres Praha – Tábor – České Budějovice – Český Krumlov / Rakousko

▪ EuroCity/Ex/Rychlík Praha – Plzeň – Cheb / Domažlice – Německo / Klatovy – Železná Ruda   

▪ Rychlík Ústí nad Labem – Mělník – Nymburk – Kolín

▪ Rychlík Praha – Pardubice – Svitavy – Blansko – Brno

▪ Rychlík Brno – Břeclav – Hodonín – Otrokovice – Přerov – Olomouc 

▪ Rychlík Praha – Pardubice – Olomouc – Luhačovice / Zlín / Veselí nad Moravou

▪ Rychlík Ostrava – Český Těšín – Návsí – Slovensko

▪ Rychlík Praha – Nymburk – Hradec Králové – Jaroměř – Trutnov / Letohrad

Pozn. Nejméně 2/3 základní soupravy jsou sestavené z moderních vozů.


Průměrné hodnocení (6 hlasů): 4

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika