Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Na Slovensko dojedete vlakem s garancí kvality

Na Slovensko dojedete vlakem s garancí kvality

22.7.2015 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Dvě dálkové linky na Slovensko budou od začátku jízdního řádu 2015/16 fungovat v novém režimu závazných standardů kvality. Dlouhodobou smlouvu o spolupráci, která přesně definuje úroveň technické vybavenosti souprav a služeb poskytovaných cestujícím na palubě, podepsali koncem června zástupci tuzemského a slovenského národního dopravce. České dráhy i Železniční společnost Slovensko (ZSSK) tak vstoupily do další fáze své spolupráce, která vedle zkvalitnění komfortu a standardizace služeb přichází i s motivačním programem pro udržení a zvýšení kvalitativních parametrů.

Na Slovensko dojedete vlakem s garancí kvality

Nejočekávanější novinkou jízdního řádu 2015/16 je sice společný projekt ČD a DB na lince Praha – Hamburk, národní dopravce ale věnuje pozornost rozvoji mezinárodní dálkové dopravy komplexně. Důkazem je i fakt, že partnerství se slovenským dopravcem ZSSK dostane od následujícího jízdního řádu poměrně přísný kvalitativní řád, obdobně jako v případě spolupráce s DB. Na linkách Praha – Brno – Bratislava – Štúrovo – Budapešť a Praha – Olomouc – Vsetín – Žilina (– Zvolen) hodlají oba dopravci garantovat určitou úroveň služeb a technické vybavenosti souprav.

Více muziky bez příplatku

„Cestující se ale nemusejí obávat, že je vyšší kvalita jakkoli finančně zatíží – základní podmínky se nikterak nemění,“ ubezpečuje Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu. V těchto vlacích nadále nebude vyžadován žádný příplatek a počítá se i s akceptací akčních nabídek. Naopak zásadní změnou je již výše zmíněná garance kvalitativních parametrů, které se ze základní „startovací“ úrovně budou postupně vylepšovat k vyššímu standardu (podrobněji viz sloupek). Cílem obou dopravců je nastavenou kvalitu trvale udržet, proto hodlají intenzivněji dohlížet na dodržování parametrů vozů, čistoty, řazení atp. Smlouva pamatuje i na uplatňování sankcí v případech, kdy jeden z dopravců nebude parametry plnit.

Dodržování kvality má zajistit motivační systém

 Obě strany se dohodly na zavedení zcela nového motivačního systému, který napomůže k dodržení všech zasmluvněných parametrů. Jednoduše řečeno: bude uplatňován systém bonus/malus s finančními dopady, a to jak pro případy nedosažené kvality, tak i v opačném případě, kdy nabídka předčí některý z kvalitativních parametrů.

Ke zvyšování kvality bude docházet v průběhu platnosti smlouvy, jejíž trvání je vymezeno desetiletým obdobím. Oba národní dopravci se zároveň dohodli, že nová či modernizovaná vozidla pro tyto linky budou již vybavována podle vyšší (cílové) úrovně, což ostatně plně koresponduje se strategií obnovy vozidel ČD. Ta ve vztahu k lince do Bratislavy a Budapešti počítá i s nákupem zcela nových vozidel. Jako první „vlaštovky“ od jízdního řádu 2015/16 se zákazníci na této lince dočkají úpravy vozu 1. třídy Apee, do kterého budou instalována modernizovaná sedadla a bude vybaven kobercem. Další zlepšení budou realizována v celé soupravě již v následujícím roce, definování parametrů chystané zakázky již započalo.                                           


Průměrné hodnocení (19 hlasů): 4.53

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika