Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Na jihu Čech vyjede dalších pět Panterů

Na jihu Čech vyjede dalších pět Panterů

5.1.2024 – autor: PETR SLONEK

České dráhy budou v Jihočeském kraji provozovat elektrické vlaky až do roku 2033. Stane se tak na základě smlouvy, kterou schválilo zastupitelstvo kraje a podepsali jihočeský hejtman Martin Kuba a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. Pro cestující je to dobrá zpráva v tom, že na tratě v tomto regionu vyjede dalších pět zcela nových moderních jednotek RegioPanter.

Na jihu Čech vyjede dalších pět Panterů

Kraj je nasadí na trať mezi Českými Budějovicemi a pohraniční stanicí Horní Dvořiště a mezi Lipnem nad Vltavou a Rybníkem. Smlouva mezi Jihočeským krajem a ČD byla podepsána 29. listopadu. Nahradí původní desetiletý kon­trakt, díky němuž národní dopravce provozuje v regionu elektrickou trakci od prosince 2019. 
Za Jihočeský kraj dokument podepsal hejtman Martin Kuba. „Díky této smlouvě sem dostaneme dalších pět nových moderních souprav, takže už budeme mít všechny tratě elektrifikované systémem 25 kV pod moderními vlaky. Kdybychom vlaky nekoupili my, pořídily by je jiné kraje, které o ně usilovaly. To, že se nám je podařilo vyjednat do jižních Čech, považuji za velký úspěch.“
Pro období platnosti jízdního řádu 2023/2024 kraj předpokládá, že na základě smlouvy zaplatí přes 580 milionů korun za více než 2,9 milionu najetých vlakokilometrů. „Dohoda, kterou jsme udělali, je velmi dobrá. Budeme muset lehce navýšit částku, kterou platíme za dopravní obslužnost, ale promítá se do ní také inflace a zvýšená cena energie. V rámci toho je navýšení opravdu minimální,“ dodal Kuba s tím, že celkově kraj ročně zaplatí za dopravní obslužnost více než 1,9 miliardy korun. V této sumě je započítaná kompletní železniční i autobusová doprava.

Vyšší komfort a bezpečnost
RegioPantery jsou nízkopodlažní, mají klimatizaci i moderní audiovizuální informační systém. Samozřejmostí je wi-fi, USB porty či sklopné a rozkládací stolky. Nové jednotky umožní přímé vedení vlaků v úseku Jindřichův Hradec / Tábor – České Budějovice – Lipno nad Vltavou, čímž se zvýší komfort cestujících, rychlost a bezpečnost. Jednotky budou vybavené z výroby zabezpečovacím systémem ETCS, který by bylo jinak nutné dodat do stávajících starších vozidel. Nezanedbatelná je rovněž finanční úspora elektrické energie i nákladů na opravy a údržbu.
 „Uzavíráme smlouvu s Českými drahami, které budou tyto jednotky nakupovat. Tím zajistíme pro cestující skutečně to nejlepší, co je v současné době vůbec možné,“ uvedl při podpisu kontraktu náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro dopravu Antonín Krák. Pět nových vlaků se podle něj v provozu objeví v průběhu roku a celkově tak bude nových RegioPanterů jezdit v Jihočeském kraji už devatenáct.
Smlouva je uzavřena na období od začátku platnosti jízdního řádu 2023/2024 do konce platnosti jízdního řádu 2032/2033, tedy celkem na dobu deseti období platnosti jízdního řádu. Objednaný dopravní výkon představuje předpokládaný rozsah 3,05 mil. vlakokilometrů ročně, přičemž rozsah může být navýšen o 20 % nebo naopak snížen o 10 %. Pro JŘ 2023/2024 je objednán rozsah ve výši 2,92 mil. vlkm. Sazba kompenzace pro rok 2024 činí 198,60 Kč/vlkm a celková kompenzace je plánována ve výši 580 mil. korun. Kompenzace za vlakokilometr a celkové náhrady se budou měnit podle inflace. Do nových vozidel ČD investují celkem 585 mil. Kč.
Kromě jednotek RegioFox nasadí České dráhy v kraji v příštím roce motorové jednotky RegioFox od polského výrobce PESA Bydgoszcz. „Ty nabídnou cestujícím maximální komfort. Cestující se s nimi svezou na trati z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic, pak se s nimi počítá na trati z Tábora přes Milevsko do Písku a Strakonic. Zároveň zlepšíme kvalitu cestování i na naší nejstarší elektrifikované trati mezi Táborem a Bechyní. Ve zkušebním provozu tam jezdí čtyřnápravové vozy s podvozky se vzduchovým vypružením řady Btn,“ dodal člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika