Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Na bezpečnost ve vlacích dohlédnou policisté v civilu

Na bezpečnost ve vlacích dohlédnou policisté v civilu

13.4.2023

Příslušníci republikové policie mohou v rámci společného projektu Českých drah a Policie ČR od března výhodněji cestovat vlaky národního dopravce. Zaměstnanci PČR ve služebním poměru jsou pak při cestování spoji ČD připraveni pomoci vlakovému personálu s řešením případných incidentů.

Na bezpečnost ve vlacích dohlédnou policisté v civilu

Vzájemná dohoda mezi ČD a Policií ČR platí od března a jen během prvních deseti dnů nabídku využily už zhruba dvě stovky policistů. Jedná se o projekt, jehož cílem je zvýšení bezpečnosti a zrychlení řešení případných incidentů ve vlacích. Podstatou spolupráce je nabídka výhodnějších cen za přepravu ve spojích národního dopravce. Policisté mají možnost pořídit si v mobilní aplikaci Můj vlak virtuální In Kartu s aplikacemi IN 25, IN 50 a IN 100 za poloviční cenu. Průvodčí pak při kontrole jízdenek a předložení takové In Karty ve vlaku zjistí, že se jedná o policistu. 

Řešení incidentů
Spolupráce přispěje ke zvýšení bezpečnosti jak cestujících, tak zaměstnanců Českých drah. „V případě, že se během jízdy vyskytne bezpečnostní incident, může náš vlakový personál požádat přítomného policistu o pomoc. Takovým příkladem je třeba konflikt s cestujícím bez platného jízdního dokladu. Zapojení policisty pomůže díky jeho pravomocem urychlit řešení těchto situací, které mohou mít vliv i na zpoždění vlaku, protože není nutné čekat na příjezd policistů do nejbližší vhodné stanice,“ připomněl hlavní přínos projektu předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. „Těší mne, že jsme díky spolupráci s Českými drahami mohli policistům a také občanským zaměstnancům nabídnout další z řady významných benefitů. Našim příslušníkům jsme v souvislosti s tímto zvýhodněním opětovně připomněli ustanovení § 10 zákona o Policii České republiky, ze kterého vyplývá povinnost provedení úkonu v případě, že je ohrožen veřejný pořádek nebo bezpečnost, a to i v době mimo službu,“ dodal policejní prezident Martin Vondrášek.
Společně s policií řeší národní dopravce intenzivně i situaci v souvislosti s graffiti. Posprejované soupravy jsou problémem především ve velkých aglomeracích, například v Praze nebo Brně. V loňském roce bylo evidováno na 400 případů graffiti a škoda, kterou sprejeři způsobili, přesáhla částku 5 milionů korun. Náklady na odstranění graffiti by přitom mohly být využity mnohem účelněji, mimo jiné třeba na zvýšení komfortu cestování nebo služeb. České dráhy proto připravují společně s policisty bezpečnostní akce. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika